Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Básnické skvosty z tmy a zimy

Česko

Ať už zima přinese studené a mlžné noci! To proklaté oteplování vyprávěčům neprospívá. Falešné jaro přináší zemdlelost, tupost v hlavě a ochablost v údech. V pořádné zimě a tmě se však z koutů místností vynořují skřeti s planoucíma očima, vlci s krvavými mordami kloužou sněhem, fujavice sípe jak dech obra, mezi vločkami tančí víly s nehty místo očních víček a tu se hravě rodí drsné a krásné příběhy zvířat, bohů a lidí... Alespoň tomu nějak tak muselo být v severské mytologii.

Mýty starých Islanďanů, Eddy čili prabáby, zachytil ve 13. století praotec všech vypravěčů moderní doby, Snorri Sturluson. Život muže, který dodnes ovlivňuje přinejmenším evropské spisovatele, by sám stál za výpravnou ságu.

Sturluson znal nazpaměť tisíce veršů od desítek básníků, je autorem básnické příručky, která byla čtena a opisována po několik staletí. Žil v časech, kdy Seveřané přijali bílého Krista, ale ještě se drželi svých starých bohů.

Lze si představit, že Sturluson byl nejšťastnější u domácího krbu s rohem plným medoviny a s hlavou plnou veršů. Protože byl mužem své divoké doby, která ho vybavila i ostrým mečem a pádnou pěstí, stal se náčelníkem kraje a soudcem altingu. Nutně se tedy musel zaplést do všemožných bitek a sporů a jeho nepřítelem se stal i mocný norský král. A tak život prvního mezi skaldy skončil ve sklepě jeho vlastního domu, kde ho norské přepadové komando sťalo mečem. Jeho dílo ho ovšem katapultovalo do literární nesmrtelnosti.

V českém prostředí na tom má zásluhu nordistka Helena Kadečková, která Eddy přeložila a převyprávěla. Pod názvem Soumrak bohů je právě vydalo nakladatelství Aurora.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!