25. října 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bašta komunistů v Praze 6 padla. V břevnovském sídlišti ‚Na pendreku‘ vyhrálo ANO

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 12Diskuse
Břevnovské sídliště „Na pendreku“. Obyvatelé mají krásný výhled na Břevnovský... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Břevnovské sídliště „Na pendreku“. Obyvatelé mají krásný výhled na Břevnovský... | foto:  Michal Sváček, MAFRA

PRAHA Je to malebné místo v pražském Břevnově. Vedle rybníků a ikonického Břevnovského kláštera. Málokdo by tušil, že se zde nachází bašta komunistů v Praze 6. Ačkoli... Rudá pevnost se začíná drolit, jak ukázala unikátní volební mapa serveru Lidovky.cz.

Ještě nahoře na kopci, v malebných „řadovkách“ na Větrníku sídlí voliči tíhnoucí ke svobodě, otevřenosti a pravici. Tak jako v celé Praze 6, kde historicky vítězila ODS, pak TOP 09 a nyní o kousek Piráti.

Pražská čtvrť Břevnov. Od sídliště „Na pendreku“ je výhled i na Pražský hrad, k němuž míří Patočkova ulice.

Pražská čtvrť Břevnov. Od sídliště „Na pendreku“ je výhled i na Pražský hrad, k němuž míří Patočkova ulice.

Rybník a Břevnovský klášter.

Rybník a Břevnovský klášter.

Jenže stačí, když podél zdi zahrady tisíciletého Břevnovského kláštera seběhnete dolů, mezi terasovité paneláky a jste v jiném světě. Tento volební okrsek je baštou komunistů. V roce 2013 tu ve volbách do Poslanecké sněmovny KSČM jasně vyhrála - získala 32 procent hlasů. A podobná čísla tady byla zvyklá sbírat i v komunálních volbách. 

Pražská čtvrť Břevnov. Sídliště „Na pendreku“ vlevo.
Břevnovský klášter a rybník při pohledu od sídliště „Na pendreku“.

Jak je to možné? Čtenáři napovíme: sídlišti se mezi místními přezdívá „Obušek“ či ještě častěji „Na pendreku“.

Panelákové sídliště s velkými byty a terasami zde totiž nechal postavit totalitní režim v 70. letech minulého století. Sídliště budovali „muklové“ a byty zde dostávali zaměstnanci komunistického ministerstva vnitra. A ti zůstali komunismu věrní i desítky let po pádu totality.

Jenže vše jednou končí. Letošní volby otřásly rudou baštou, jak ukázala unikátní mapa serveru Lidovky.cz, kde se můžete podívat, jak se volilo v jednotlivých okrscích.

S letošním celorepublikovým úpadkem KSČM se totiž vytratila i dominance partaje z této oblasti. Nejenže komunisté na břevnovském sídlišti nedostali přes 30 procent (podporu jim vyslovila pětina voličů), ale ani nezvítězili. O jediné procento, konkrétně o devět hlasů, je přeskočilo hnutí ANO. Na záda jim navíc dýchali Piráti, kteří v tomto okrsku obdrželi 14 procent.

Tradiční bašta komunistů na pražském Břevnově padla.

Zdá se, že jak byty v dohledu Břevnovského kláštera získávají potomci původních majitelů či se sem stěhují noví lidé, vliv komunistů slábne.

Ještě v komunálních volbách před třemi lety dokázali komunisté v okrsku podél Patočkovy ulice přesvědčit 30 procent voličů. Tehdy druhé hnutí ANO za sebou nechali o rovných deset procent, sociální demokraty dokonce o třináct.

Během předchozích parlamentních voleb v roce 2013 dopadli ještě lépe. Se ziskem více než 32 procent hlasů porazili další v pořadí ČSSD o téměř polovinu hlasů. Takový výsledek výrazně převyšoval tehdejší průměr (8,45) i druhý nejsilnější okrsek strany (24,09) v šesté pražské části.

mprMartin Prachař, rsaRobert Sattler
  • 12Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!