Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bašta komunistů v Praze 6 padla. V břevnovském sídlišti ‚Na pendreku‘ vyhrálo ANO

Česko

  6:00
PRAHA - Je to malebné místo v pražském Břevnově. Vedle rybníků a ikonického Břevnovského kláštera. Málokdo by tušil, že se zde nachází bašta komunistů v Praze 6. Ačkoli... Rudá pevnost se začíná drolit, jak ukázala unikátní volební mapa serveru Lidovky.cz.

Břevnovské sídliště „Na pendreku“. Obyvatelé mají krásný výhled na Břevnovský klášter. foto:  Michal Sváček, MAFRA

Ještě nahoře na kopci, v malebných „řadovkách“ na Větrníku sídlí voliči tíhnoucí ke svobodě, otevřenosti a pravici. Tak jako v celé Praze 6, kde historicky vítězila ODS, pak TOP 09 a nyní o kousek Piráti.

Pražská čtvrť Břevnov. Od sídliště „Na pendreku“ je výhled i na Pražský hrad, k němuž míří Patočkova ulice.

Rybník a Břevnovský klášter.

Jenže stačí, když podél zdi zahrady tisíciletého Břevnovského kláštera seběhnete dolů, mezi terasovité paneláky a jste v jiném světě. Tento volební okrsek je baštou komunistů. V roce 2013 tu ve volbách do Poslanecké sněmovny KSČM jasně vyhrála - získala 32 procent hlasů. A podobná čísla tady byla zvyklá sbírat i v komunálních volbách. 

Pražská čtvrť Břevnov. Sídliště „Na pendreku“ vlevo.
Břevnovský klášter a rybník při pohledu od sídliště „Na pendreku“.

Jak je to možné? Čtenáři napovíme: sídlišti se mezi místními přezdívá „Obušek“ či ještě častěji „Na pendreku“.

Panelákové sídliště s velkými byty a terasami zde totiž nechal postavit totalitní režim v 70. letech minulého století. Sídliště budovali „muklové“ a byty zde dostávali zaměstnanci komunistického ministerstva vnitra. A ti zůstali komunismu věrní i desítky let po pádu totality.

Jenže vše jednou končí. Letošní volby otřásly rudou baštou, jak ukázala unikátní mapa serveru Lidovky.cz, kde se můžete podívat, jak se volilo v jednotlivých okrscích.