Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie -3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
7. srpna 2011 16:57, aktualizováno  17:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bátora: Nezastávejte se homosexuálů

Krásní muži, krásná těla. I taková byla Gay Pride Parade v New Yorku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krásní muži, krásná těla. I taková byla Gay Pride Parade v New Yorku | foto: Reuters

PRAHA Personální šéf ministerstva školství Ladislav Bátora napsal spolu s dalšími představiteli iniciativy D.O.S.T. velvyslanci USA v ČR Normanu Eisenovi, že nesouhlasí s jeho podporou pochodu homosexuálů v Praze.

Eisen společně s diplomaty z dalších 12 států v pátek podpořil připravovanou pražskou přehlídku Prague Pride. Iniciativa také vyzvala primátora Bohuslava Svobodu (ODS), aby odvolal svou záštitu akce.

AMBASÁDY PODPOŘILY HOMOSEXUÁLY:

"Nemůžeme souhlasit s tím, že velvyslanectví USA, v jehož čele stojíte, vyjádřilo veřejnou podporu organizátorům srpnového Prague Pride, a důrazně proti tomu protestujeme.

Zmíněná akce je pořádána skupinami homosexuálů a leseb, jejichž nároky, vznášené vůči české veřejnosti, značně přesahují rámec pouhé tolerance," napsal Bátora v dopise, který podepsal jako předseda iniciativy a pod který se podepsali i další její představitelé.

'ODVOLEJTE BÁTORU!'

Po senátorech se k výzvě k odvolání Ladislava Bátory z ministerstva školství přidali i bývalí vězni nacistických koncentračních táborů. Zaslali dopis premiérovi Petru Nečasovi, ve kterém o Bátorovi píší:

"Dle dostupných informací se tento člověk hlásí k antisemitismu a fašismu. Navíc se v minulosti pohyboval mezi neonacisty, kteří popírají holocaust a kandidoval za nacionalisty znevažující oběti romského holocaustu. Na tiskové konferenci se ani od těchto svých aktivit nedistancoval a nepovažoval za nutné se k nim otevřeně vyjádřit."

Personální šéf ministerstva školství Ladislav Bátora.


Od premiéra očekávají včasnou reakci: "Prosíme, zabývejte se těmito věcmi včas, aby náš národ nemusel znovu prožívat tragické doby své historie," uvádí v dopise Svaz osvobozených politických vězňů a pozůstalých.

Svou podporu práva homosexuálů "uspořádat pokojný a zákonný průvod, aby zvýšili povědomí o specifických tématech, které se jich týkají," v pátek v otevřeném dopise vyjádřili pražští velvyslanci USA, Rakouska, Belgie, Kanady, Dánska, Estonska, Německa, Nizozemska, Norska, Španělska, Švédska, Švýcarska a Velké Británie.

Někdejší český ministr zahraničí Jan Kohout dnes ke společnému dopisu zastupitelských úřadů na podporu pochodu homosexuálů v Praze podotkl, že podobná společná vystoupení západních diplomatů k nějakému tématu nejsou v zemích Evropské unie běžná. "V takzvaných třetích zemích ale bývají společné demarše celkem obvyklé," dodal někdejší šéf české diplomacie.

Srovnání s marxismem-leninismem

Bátoru a další podepsané prý mrzí, že se Eisen jménem státu, který "nám stál po boku v boji proti komunismu", angažuje ve prospěch nátlakových organizací, jejichž ideologie prý vykazuje podobné rysy sociálního inženýrství jako marxismus-leninismus.

V dopise Eisenovi Bátora připomněl amerického prezidenta Ronalda Reagana. Právě s ohledem na Reaganův odkaz a "dobré vztahy mezi našimi národy", prý nemůže iniciativa s Eisenovou podporou akce souhlasit.

Pražský pochod homosexuálů a příslušníků dalších sexuálních menšin zakončí 13. srpna pětidenní festival Prague Pride, pořádaný platformou PROUD, která chce bojovat za práva homosexuálů či transsexuálů.

VE SVĚTĚ BĚŽNÁ AKCE:

Průvody "hrdosti", jaký by mohla poprvé zažít i Praha, se konají v mnoha zemích světa. Účastní se jich tisíce lidí. Například Vídní letos takzvaný duhový pochod účastníků v pestrobarevných kostýmech protančí 18. června.

Líbající se slečny na Gay Pride Parade v Berlíně

V sobotu se průvodu homosexuálů Gay Pride v Amsterodamu poprvé oficiálně zúčastnili i nizozemští vojáci. Při tradiční plavbě centrálním kanálem města měli svou vlastní loď sponzorovanou ministerstvem obrany.

Gay Pride se ve stejný den uskutečnila také ve švédské metropoli Stockholmu. Mezi desítkami tisíc účastníků tam byli i ministři a uniformovaní příslušníci policie a armády.

Iniciativa D.O.S.T. napsala dopis také pražskému primátorovi Bohuslavu Svobodovi (ODS), ve kterém ostře kritizuje, že akci zaštítil, a žádá jej, aby záštitu stáhl.

Anketa

Je správné, že pražský primátor dal záštitu pochodu homosexuálů Prague Pride?

Ano 8226
Ne 13857
Je mi to jedno 1667

Proti akci se tento týden ostře vyslovil Petr Hájek, vicekancléř českého prezidenta Václava Klause. Prezident v pátek jeho vyjádření podpořil.

ČTĚTE NÁZORY HRADU:

Klaus v minulosti podpořil i samotného Bátoru, jehož odchod z ministerstva školství požadují i někteří čeští senátoři. Odpůrci mu vyčítají spojení s okrajovými a radikálními částmi české pravicové scény, například to, že se účastnil přednášky pořádané ultranacionalistickou Vlasteneckou frontou.

Ministr školství Josef Dobeš (VV) jej ale hájí s tím, že Bátora je svědomitý národovec a katolík a neexistují důkazy, že by byl rasista.

Křišťálová lupa 2011
Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...