Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Baťův palác? Nedotažený projekt

Česko

Eva Jiřičná: Dříve byli lidé skromní, teď by Avion bez koupelen na pokoji neuspěl

BRNO Do výšky se staví v jiných evropských městech, jednou se tak asi stane i v Brně. Nebudu o tom památkáře a urbanisty přesvědčovat, ale je to tak, říká uznávaná architektka Eva Jiřičná. Právě ona navrhuje dostavět nedokončený první brněnský mrakodrap - Baťův palác v Kobližné ulici, známý dnes jako obchodní dům Centrum.

* LN Připravujete obnovu dvou z nejvýznamnějších brněnských památek, díla už legendárních architektů - pod hotelem Avion je podepsán Bohuslav Fuchs, obchodní dům Centrum navrhl Vladimír Karfík. Jaký je to pocit?

Historie musí být respektovaná. Samozřejmě někde, jako právě v hotelu Avion, ji musíme respektovat s tím, že se ji snažíme přiblížit současným uživatelům. Tenkrát cestovatelé spali velice skromně, v malých postelích, v malých pokojích, neměli nároky na koupelnu. Jenomže nabídněte teď hotel, který má koupelnu na chodbě. Člověk se může snažit udržet základní vjem skvělého architektonického monumentu, který se podařil, ale musí zohlednit současné požadavky.

* LN A Centrum neboli Baťův palác? Ten navrhujete zásadně změnit, zvýšit téměř na úroveň původního mrakodrapu.

To je něco jiného. Projekt, který nebyl dotažen do konce. Už tehdy možná měli v Brně problém s vyšší budovou. Ale byl to symbolický pokus o vyšší zástavbu, a to tehdy nebyly tak silné snahy přizpůsobit se úrovni okolní zástavby. Chápu, že památkáři mají strach. Ale také si pamatuji, jak nám v Anglii na poloostrově, kde je nyní Finanční centrum, nepovolili dvoupatrovou budovu, aby nestínila výhled. Teď tam stojí padesátipatrový dům. Současná tendence je jít do výšky. Jednou se to stane i v Brně, stejně jako se to děje v ostatních evropských městech.

* LN Jak budete přesvědčovat památkáře a urbanisty, aby vám dostavbu povolili?

Já se nesnažím nikoho přesvědčovat. My jsme udělali projekt, je hotový. Snažili jsme se stavbě dát charakter původní budovy, i když je menší, než ji plánoval Vladimír Karfík. On mohl jít do 21 pater, my můžeme kvůli přísnějším normám s jedním schodištěm jen do osmnácti. Ale já se nesnažím nic prosazovat. Byla bych prostě ráda, aby začala nějaká debata. Možná by to nebylo Brnu na škodu, jednou třeba budeme mít k výškovým budovám menší výhrady, než máme teď. A vezměme to jinak: město skoro tu budovu mělo, teď bychom ji opravovali, protože by stejně potřebovala obnovu. Nerada hledám metodu, jak přesvědčit památkáře. Na to musejí přijít sami.

* LN Hraje konkrétně u vašich snah o podobu Centrumu roli, že se na něm podílel váš otec jako Baťův zaměstnanec?

Já o tom vlastně ani moc nevím. Když jsem byla ve Zlíně, viděla jsem výkresy tamního památníku Tomáše Bati podepsané mým otcem. Bylo to už po Baťově smrti, na přelomu let 1937 a 1938. On byl vedoucím nějakého oddělení, výstavního či projekčního, proto tam asi ty podpisy byly. Nemohla jsem se ho na to nikdy zeptat, umřel, když jsem ještě nevěděla, že se někdy k těm budovám dostanu. Ale dojalo mne, když jsem ten tatínkův podpis na výkresech viděla, to nebudu tajit. I když nevím, jaká přesně byla jeho role.

* LNU Centrumu je asi nejspornějším bodem výška budovy. Co je tím oříškem u Avionu?

Jak udělat rekonstrukci budovy, která byla už dost zničena všemi přístavbami, aby to byl funkční hotel pro současného člověka, který hotely využívá - a jak mu současně zachovat charakter, duch toho, čeho se snažil Fuchs dosáhnout. Lidé se tenkrát nesnažili být pompézní, snažili se skromnou architekturou vytvořit nejlepší podmínky pro bytí. A to je nejdůležitější příspěvek této budovy, to se snažíme zachovat. Doufám, že se nám podaří vrátit Avionu charakter malého hotýlku v centru města s intimními prostory pro společenský život.

* LN Poradili by si dnešní architekti s hotelem na tak extrémně úzké a velice hluboké parcele lépe než tehdy Fuchs?

Architekti jsou dobří a špatní v každé době. Dobrý architekt by si s tou parcelou poradil právě tak dobře nebo možná by dokázal něco lepšího. A špatný špatně.

* LN Tenkrát řada architektů takovou práci zásadně odmítla...

To by se stalo dnes také. Tisíce architektů by řekly, že to se nedá. A ten dobrý by řekl - a tak to zkusíme. A možná by z toho také udělal stejný symbol.

* LN Vy ale opravujete. Jak jde vlastně spojit opravu historického objektu s novými přísnými normami?

Těžko. Člověk do toho musí dát trochu srdce a hlavu. Mnozí do toho nechtějí dát hlavu ani srdce. Slavné moravské přísloví „Keď sa nechce, horší, než keď sa nemože“ platí po celém světě.

* LN Co je nejobtížnější?

Samozřejmě požární předpisy. A také izolační kvality, zejména ta nádherná památkově chráněná fasáda. Neradi bychom ji sundali, ale musíme ji chytře zlepšit.

* LN Kdybyste si měla vsadit, co se podaří opravit dřív - Centrum, nebo Avion?

To víte, že Avion. Ten je menší oříšek než Baťova budova. Ta má před sebou ještě dlouhý boj.

* LN A pak? Máte na Moravě vyhlédnutý další dům pro opravu?

Nikdo nás o nic nepožádal a já se nikam nepletu, pokud se nikdo neozve. Bylo by hezké, kdyby někdo řekl, ale ještě se to nestalo.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: