Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bauera vystřídal Cologna

Česko

Lyžařská tečka - Posledními závody SP skončila sezona běžcům i skokanům

FALUN Třiadvacetiletý Švýcar Dario Cologna se stal nejmladším vítězem Světového poháru běžců na lyžích za posledních 25 let.

Premiérový triumf v kariéře si zajistil vítězstvím ve finále seriálu ve švédském Falunu, které vyvrcholilo stíhacím závodem na 15 km volnou technikou.

Z trůnu sesadil Lukáše Bauera, který v neděli proběhl cílem na 12. místě a v konečné pohárové klasifikaci skončil devátý, což je po loňském vítězství a pátém místě v roce 2003 jeho třetí nejlepší umístění v SP.

Ve finále seriálu si z českých běžců vedl nejlépe Martin Koukal, jenž skončil devátý.

„Já jsem nakonec rád, protože před sezonou jsem na Světový pohár vůbec nekoukal. Chtěl jsem medaili z MS,“ řekl stříbrný medailista z Liberce Bauer.

Cologna si po sobotním vítězství ve skiatlonu prvenství ve finále v klidu pohlídal, i když na patnáctikilometrové trati dosáhl až dvacátého času.

Nejrychlejší byl Rus Sergej Širjajev, který za dílčí triumf obdržel bonus 50 bodů. Cílem proběhl na desátém místě těsně za Koukalem.

Bauer je spokojený Colognu, jenž absolvoval celou trať sólo s velkým náskokem, Bauer s Koukalem porazili na 15 kilometrech o více než deset sekund. Vpohárovém finále za ním však zaostali o více než minutu.

„Na Světový pohár jsem se zaměřil až po mistrovství světa, a to na jeho distanční část,“ vysvětloval Bauer. Nejprve chtěl tuto kategorii vyhrát, pak v ní být alespoň na stupních vítězů. Skončil ale pátý. „Nepodařilo se mi to, ale přesto si myslím, že to je obrázek velmi dobrého závodění,“ prohlásil.

Třicetiletému Koukalovi vyšlo finále náramně, když v pátečním prologu obsadil třetí místo a v sobotním skiatlonu byl sedmý.

„Měli jsme plán s Kukínem jet na nejlepší čas, ale bylo vidět, že se to sjede a pojede se ve skupině, což se stalo,“ řekl Bauer. „Ale tvořili jsme tempo,“ uvedl.

Bauer byl rád, že už je konec sezony, i když trénink a závodění ho pořád baví. „Stačilo by mi tak na dva týdny zapomenout na lyžování a pak by to mohlo klidně začít nanovo,“ prohlásil. „Letní činnost bych si klidně rád odpustil,“ uvedl.

Kowalczykovou spasil sever Mezi ženami korunovala polská lyžařka Justyna Kowalczyková svou životní sezonu premiérovým vítězstvím v celkovém pořadí Světového poháru. Dvojnásobná mistryně světa z Liberce si celkový triumf pojistila výhrou ve čtyřdílném finále seriálu ve Falunu.

Kowalczyková k celkovému triumfu přidala i prestižní malou trofej za distanční závody. Do cíle včerejšího závodu na 10 km volně s handicapovým startem dojela 20 sekund před Therese Johaugovou.

Nejlepší česká reprezentantka Kamila Rajdlová byla ve finále patnáctá, 1:43,5 minuty za Kowalczykovou. Běžkyně, jež se po mateřské pauze zapojila do SP až v prosincové Tour de Ski, obsadila v celkovém hodnocení 32. pozici.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...