Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Bavili svět. Teď ho chtějí měnit

Česko

Na politickou dráhu se vrhají i sportovci - Hokejový bijec chce vylepšit zdraví lidí

PRAHA Patnáct let ho platili za to, že tloukl protivníky. Letos však hokejový bitkař George Laraque pověsil brusle na hřebík a tvrdí: „Chci vylepšit zdraví lidí a změnit svět.“

Třiatřicetiletý rodák z Montrealu se nezbláznil. Jen rozjel svoji politickou kariéru. Laraque v únoru vstoupil do kanadské Strany zelených a před týdnem byl jmenován jejím místopředsedou. „Když jsem ještě hrál hokej, bavil jsem lidi. Teď je načase ukázat, jaký jsem ve skutečnosti.“

Stojedenáctikilový bijec tmavé pleti sice svými parametry připomínal tupou mlátičku, tou ale byl jen mezi mantinely. Už řadu let se věnuje charitě a zapojil se třeba do akcí proti vybíjení tuleňů. Po namluvení dokumentu o zacházení se zvířaty v průmyslu se stal veganem.

Těžko říct, zda se Laraquovi podaří změnit svět ve straně, která nemá v kanadském parlamentu žádné křeslo a v minulých volbách získala jen 6,8 procenta hlasů.

Jiní sportovci však už výrazných politických úspěchů dosáhli.

Eisenhower porazil i Thorpa Zrovna včera se v Maďarsku ujal prezidentského úřadu Pál Schmitt, jinak též dvojnásobný olympijský šampion v týmovém šermu z Mexika 1968 a Mnichova 1972.

Sportovní úspěchy mají za sebou i dva prezidenti Spojených států amerických.

Zranění kolena zničilo slibně rozjetou kariéru v americkém fotbalu mladého studenta West Pointu Dwighta Eisenhowera. Čtyřiatřicátý prezident USA přitom při jednom zápase v roce 1912 přemohl i legendárního Jima Thorpa, považovaného za nejvšestrannějšího sportovce všech dob. Eisenhower si však ze sportování odnesl i jedno trauma. „To, že jsem se nedostal do baseballového týmu West Pointu, je největším zklamáním mého života.“

To Gerald Ford, prezident v letech 1974-1977, se mohl chlubit hned dvěma tituly v americkém fotbalu s michiganskou univerzitou.

Ty Wolverines vybojovali v letech 1932 a 1933. Pak však tým postihl výkonnostní propad a v sezoně 1934 vyhrál Michigan jen jedno utkání. Vedle toho však dokázal udržet v první půli i vyrovnaný stav s favorizovanou Minnesotou, pozdějším mistrem. „Jako politik jsem pak často na tenhle duel vzpomínal a zážitky z něj používal při řešení složitých situací,“ přiznal Ford.

Zatím „jen“ na kalifornského guvernéra to dotáhl nejslavnější kulturista minulého století Arnold Schwarzenegger. Rakušan, který jako nejmladší kulturista získal titul Mr. Olympia, se však k politické dráze propracoval přes filmové ateliéry.

Jako jedna z legend Hollywoodu chtěl pozvednout finanční situaci Kalifornie. A navíc měl „politiku“ v rodině. Jeho manželkou je Maria Shiverová, neteř zastřeleného prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho.

V roce 2003 se stal guvernérem, když uspěl hlavně díky slibu, že se „přestane řečnit a začne se konat“. Wrestlera v Memphisu nezvolili Politické strany zkrátka využívají popularitu sportovců. Ale ne vždy se všechno povede na první pokus.

V roce 1999 kandidoval na starostu Memphisu Jerry „The King“ Lawler, asi nejznámější americký wrestler. I když přišel se sympatickým programem za zkrášlení a zabezpečení města, získal jen 20 procent hlasů. „Naštěstí nejsou obyvatelé šílení,“ psali pak komentátoři.

Starostování na začátek velké politické kariéry si vybral i boxerský šampion v těžké váze Vitalij Kličko. Jenže ve volbách 2008 v Kyjevě prohrál se dvěma kandidáty, dvacet procent hlasů mu nestačilo.

Ukrajinec své plány nevzdal. Dál sice boxuje, ale před měsícem se stal tváří strany Nova Kraina, která se vzápětí přejmenovala na UDAR Vitalije Klička. „Chci znovu kandidovat v Kyjevě. A to je jen začátek,“ nastínil olympijský vítěz z Atlanty.

Kličko se zřejmě inspiroval u kolegy Mannyho Pacquiaa. Vítěz sedmi světových titulů v sedmi různých váhových kategoriích před třemi lety neúspěšně kandidoval do filipínského kongresu. Letos v květnu se však jeho politický sen dočkal úspěšného naplnění.

***

SPORTOVCI V POLITICE

Svět bavili sportovními výkony, teď by ho chtěli řídit. Bývalí sportovci se často vrhají do politiky, někteří to „dotáhli“ až do vysokých funkcí.

George Laraque Třiatřicetiletý bývalý hokejový bitkař vstoupil v únoru do kanadské Strany zelených. Jeden z neujznávanějších rváčů v zámoří se dokonce před týdnem stal místopředsedou strany, která v posledních volbách získala 6,8 procenta hlasů. Rodák z Montrealu sice nechce kandidovat v příštích volbách, ale rád by zlepšil svět a zdraví lidí.

Pál Schmitt Včera se ujal prezidentského úřadu v Maďarsku. Osmašedesátiletý Schmitt je dvojnásobným olympijským mistrem v šermu z Mexika 1968 a z Mnichova 1972. Později pracoval v olympijském hnutí, po změně režimu vstoupil do politiky a působil jako diplomat i jako maďarský poslanec v Evropském parlamentu. Je rovněž předsedou maďarského olympijského výboru.

Arnold Schwarzenegger Ač narozen v Rakousku, nejvíce úspěchů posbíral v Americe. Nejprve se proslavil jako sportovec - stal se modlou kulturistiky a silového trojboje. V roce 1970 získal prestižní titul Mr. Olympia. Vypracované tělo mu také pomohlo k filmové kariéře. V roce 2003 byl jmenován 38. guvernérem Kalifornie.

Autor:

Prodej bytu, 215 m2, Častolovice
Prodej bytu, 215 m2, Častolovice

Komenského, Častolovice, okres Rychnov nad Kněžnou
3 450 000 Kč