Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bavoři si kontroly aut pochvalují

Česko

BERLÍN/MNICHOV/OSTRAVA Bavorská policie se nechystá měnit způsob ani četnost silničních kontrol v pohraničí, na jejichž údajnou nepřiměřenost si stěžovala již více než stovka českých řidičů. Bavorsko je podle mluvčího bavorského ministerstva vnitra Holgera Planka s výsledky takzvaných závojových pátrání spokojeno. Spolkové ministerstvo vnitra včera rozhodně odmítlo obviňování německých policistů z šikany Čechů, jak se vyjádřil například šéf ODS Mirek Topolánek.

O možnosti zmírnění namátkových kontrol mluvil tento týden v Praze bývalý bavorský premiér Günther Beckstein. Podle Planka učinily bavorské orgány krok k odstranění nejasností ohledně prohlídek rozdáváním trojjazyčného letáku kontrolovaným osobám.

„Myslím, že je to dobré opatření, jak vnést transparentnost do těchto kontrol,“ poznamenal mluvčí, podle něhož je hlavní problém v tom, že Češi neznají kontroly policistů v civilu a jsou „iritováni“, když je zastavují muži zákona v civilních autech. České ministerstvo vnitra eviduje od ledna 2008 přes 110 stížností na německou policii a 25 na rakouskou. Lidé si stěžují na důkladné prohlídky, k nimž patří i kontrola osobních věcí včetně osobní prohlídky.

Německé i bavorské úřady už dříve tvrzení o nepřiměřenosti kontrol popíraly. Šéfové diplomacií Česka a Německa Jan Kohout a Guido Westerwelle se při nedávném jednání shodli, že tyto kontroly sice neodporují schengenské dohodě, některé případy jsou ale v rozporu s jejím duchem. Westerwelle slíbil, že se jimi bude německá vláda zabývat. „Obvinění prezentovaná v českých médiích například o šikaně jsou neobhajitelná a postrádající jakékoli opodstatnění,“ sdělilo včera spolkové ministerstvo vnitra. Tuto záležitost proto považuje za vyřízenou.

Topolánek včera řekl, že v případě kontrol šlo především o jejich formu. „Není možné, aby vnitrostátní kontroly byly horší než kontroly na hranicích. To v žádném případě neomezuje právo bavorské policie..., aby naplňovala literu schengenské dohody, ale musí to být důstojně, musí to být oprávněné,“ uvedl. Dodal, že právo bavorské policie na kontroly nezpochybňuje a nejde mu ani o jejich četnost. Jde mu však o to, aby Češi nebyli šikanováni.

***

„Není možné, aby vnitrostátní kontroly byly horší než kontroly na hranicích.“

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...