Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Bazén vydrží i padesát let

Česko

Bazén neslouží jen k osvěžení v letních parnech a k zábavě pro děti. Je to i starost. Aby z něj majitelé měli ten správný požitek, nesmí zanedbat údržbu.

Bazén je především potřeba chránit před UV zářením. Zanedbatelná ale není ani ochrana před nečistotami a zajištění vyšší bezpečnosti pro malé děti a domácí zvířata.

Řešení se nabízí hned několik -od jednoduchých, mechanicky, elektricky či dálkově ovládaných rolovacích krytů, jejichž funkce je především ochranná, až po mobilní zastřešení v podobě posuvných konstrukcí.

Podle druhu použitého materiálu se životnost bazénů udává od 15 do 50 let (ale i více). To, jak dlouho bazén skutečně vydrží a v jakém stavu bude za pár let, ale z osmdesáti procent ovlivňuje sám majitel. Jedním z hlavních doporučení je co nejvíce omezit působení UV záření. Zastřešený bazén vydrží déle než nezastřešený.

Zastřešení bazénu je ale poměrně nákladná záležitost, a vyplatí se proto především u luxusnějších typů bazénů. Zastřešení na bazén o velikosti 6 x 3 metry totiž přijde v průměru na 100 000 korun.

Nezbytnou součástí každého bazénu by měl být filtr. Při jeho výběru je rozhodující objem vody v bazénu a místní podmínky, zejména blízkost stromů. Filtr by měl zvládnout přefiltrovat všechnu vodu v bazénu za 6 až 8 hodin. Při vyšších teplotách a větší zátěži bazénu se doporučuje doba filtrace alespoň 3 až 4 hodiny.

Chemikálie užívejte s rozumem Vodu v bazénu je možné čistit také poloautomatickými bazénovými vysavači. Vyčistí dno i stěny a připojit se mohou přímo na pískovou filtraci. Dobré jsou i síťky pro sběr nečistot a teploměry. „Provoz ani údržba bazénu se samozřejmě neobejdou bez chemikálií, jako jsou chlór a tablety na udržení pH. Nejde ale jen o to je používat, ale používat je s rozumem,“ radí František Vláčil, majitel stavební firmy, která bazény nejen buduje, ale také se stará o jejich následný provoz.

Jestliže to totiž majitel s používání chlóru přehání, rychleji se na stěnách bazénu vysráží vápník. V něm se potom mnohem lépe drží řasy. Uživatel pak obvykle začne vodu ještě více chlorovat a dostane se do začarovaného kruhu.

Na trhu jsou k dostání i přístroje, které na dezinfekci vody používají obyčejnou kuchyňskou sůl. Ta je na rozdíl od chlóru podstatně méně agresivní jak k bazénu, tak i k lidské pokožce.

K úpravě bazénové vody se tedy využívá sůl (NaCl) a speciální přístroj na její elektrolýzu. Ten se vyrábí ve dvou provedeních pro bazény do 60 m3 a do 100 m3 , přičemž na jeden m3 vody připadá asi 3,5 až 5 kg soli.

Při výběru a koupi vhodného bazénu je třeba do konečné ceny předem započítat zejména stavební práce, kopání, zapojení technologie a také závěrečnou úpravu okolních ploch. Firmy, které bazény prodávají, dokážou stavbu a montáž provést sice i do tří týdnů, většinou se ale celá stavba protáhne až na dva měsíce.

Pokud na bazén spěcháte, pak se poohlédněte spíš po nadzemním samostatném bazénu vyrobeném z trojvrstvého PVC. „Tento typ je nejen cenově příznivý, ale je velmi oblíbený také díky jednoduché montáži. Nehodí se ale na každý pozemek. Je třeba si na zahradě vybrat rovné a pevné místo, kde nehrozí, že by se mohla stěna nebo dno bazénu protrhnout,“ popisuje Vláčil a dodává: „Z místa, které jste pro bazén vybrali, je třeba odstranit ostré kameny, šišky apod. Na takto připravený povrch položíte geotextilní podložku, na kterou následně umístíte bazén.“

Pečlivě zvažte případná rizika používání bazénu, zejména pokud máte malé děti. Není-li bazén zastřešený, pořiďte si alespoň plachtu, která může malým dětem zabránit ve vstupu do vody. Ochrannou funkci má také hrazení nebo akvasenzor kombinovaný se sirénou.

***

S povolením, nebo ohlášením?

Proces výstavby bazénu se změnil s novým stavebním zákonem, který platí od ledna loňského roku: * bazény do 40 m2 zastavěné plochy patří mezi stavby, na které není nutné stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu. Žadatel vyplní jednoduchý formulář Oznámení a podá jej na místně příslušném stavebním úřadě. Ten má třicet dní na posouzení záměru. * bazén nad 40 m2 spadá mezi stavby, které je třeba stavebnímu úřadu hlásit. Žadatel musí vyplnit formulář Ohlášení stavby, který pak spolu se všemi potřebnými přílohami podá na stavební úřad. Pokud od něj do čtyřiceti dnů nedostane žádné stanovisko ani usnesení o zákazu stavby, má se za to, že stavební úřad souhlas udělil. * nafukovací nadzemní bazény: nemusíte žádat o povolení ani nevyplňujete žádný formulář

O autorovi| Silvie Králová, redaktorka LN

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...