Na pražské hlavní nádraží přijel vlak se světlem zažehnutým v Betlémě krátce před sobotní desátou hodinou dopoledne. Po poledni jej skauti začali rozvážet historickými tramvajemi. Lidé si v hlavním městě mohou přijít pro plamínek na některou ze 17 zastávek dvou historických tramvají. Na každé bude betlémské světlo k dispozici zhruba 15 až 20 minut.
„Obě trasy budou okružní a během jízdy nebude možnost nastoupit. Zájemci si mohou pro betlémské světlo dojít na některou ze sedmnácti zastávek a zde si připálit svůj plamínek,“ informoval Pražský dopravní podnik na svém webu.
První zastávkou je Smíchovské nádraží od 13:21, respektive obratiště Nádraží Braník od 13:33, poslední Královka a Červený Vrch, do 18:50, uvedl pražský dopravní podnik. Další akce lidé najdou na webu betlemskesvetlo.cz.
Ve 14:00 předali skautští kurýři betlémské světlo také zástupcům metropole před budovou Nové radnice na Mariánském náměstí. V jejím vestibulu bude plamínek svítit do 1. ledna, přičemž bude k dispozici i veřejnosti.
Z Prahy putovalo betlémské světlo po železnici dál na západ směrem na Děčín, kde ho po cestě přebrali skauti třeba v Kralupech nad Vltavou, Slaném, Kladně, v Liberci a dalších městech. Pro převoz otevřeného ohně vlakem skauti potřebovali zvláštní povolení.
Betlémské světlo je jedním z novodobých symbolů Vánoc, který vznikl v roce 1986 v Rakousku. Z Betléma, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš Kristus, se světlo letecky přepravuje do Vídně, kde jej rakouští skauti minulou sobotu předávali skautským delegacím z celé Evropy. Čeští světlonoši ho následně přivezli na brněnské hlavní nádraží a v neděli předali biskupovi v brněnské katedrále svatého Petra a Pavla na Petrově. Do rozvážení po zemi jsou podle organizátorů zapojeny stovky lidí.
Cílem akce je šířit spolu s plamínkem myšlenku pokoje, přátelství a míru. Betlémské světlo je pro věřící symbolem naděje, světla, které překonává tmu. Poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem.
Do Česka se betlémské světlo dostalo po pádu komunismu a v rukou exilových skautů a skautek putovalo v prosinci 1989 pod sochu svatého Václava v Praze. V roce 1990 se s myšlenkou betlémského světla seznámili brněnští skauti a na podzim téhož roku začali připravovat českou verzi.