Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Beckham dosáhl na milník

Česko

Anglický záložník odehrál 108. zápas za reprezentaci, víc jich posbíral jen brankář Shilton

LONDÝN/PRAHA Konečné skóre utkání, v němž evropští šampioni ze Španělska porazili 2:0 fotbalisty Anglie, se na stadionu v Seville nestalo hlavním tématem.

Největší ovace ve středu večer patřily Davidu Beckhamovi. Zatím poslední start globální celebrity za Albion získal pořadové číslo 108. VIP záložník tím vyrovnal zápis Bobbyho Moora, kapitána mistrů světa z roku 1966. V reprezentačních statistikách má před sebou už jedinou metu. Brankář Peter Shilton nasbíral ještě o 17 startů víc.

Stihne ho třiatřicetiletá hvězda dohnat? „Dokud budu zdravý, budu si užívat fotbalu, věřím, že budu ještě pokračovat,“ prohlásil Beckham třináct let po debutu v národním týmu.

„Hlavně mě těší, že jsem se dostal do tak exkluzivní společnosti. Je úžasné, když se zmiňuje vaše jméno jedním dechem v souvislosti s legendami.“ Tisk v reakci na dosažení milníku většinou uznává Beckhamovo zanícení.

„Poslední zápas znamenal poctu pro muže, který vždy odmítal obětovat reprezentační kariéru kvůli narůstajícím požadavkům svých klubů,“ poznamenal komentátor listu The Daily Mirror.

Ještě kdyby tak zvedl pohár Srovnání s Moorem bez ohledu na stejný počet zápasů, který oba odehráli za Anglii, ale podle komentátora BBC Phila McNultyho dál kulhá. „V moderní éře znamená 108 zápasů na kontě jen číslo ze statistiky. Dokud Beckham nezvedne nad hlavu pohár pro světové šampiony, zůstane Moorova pozice ikony zachována.“ Beckham si nicméně zaslouží obdiv za vytrvalost, s níž se do anglické reprezentace stále vrací.

Za aktuální comeback by měl poděkovat především Fabiu Capellovi. Právě současný trenér anglického výběru mu dal ještě jednu šanci.

Capellův předchůdce Steve McClaren totiž po neúspěchu na mistrovství světa v roce 2006 Beckhama vyřadil ze svých plánů. Možná i proto zklamaný patriot kývl na angažmá v zámoří u Los Angeles Galaxy, při americké misi začal na hřišti tápat. Nominace nebere za zásluhy Po jedenácti měsících ho vzal McClaren na milost, ale špatně rozjetou kvalifikaci na loňské Euro to nezachránilo. „Upřímně jsem si myslel, že se přes stovku startů už nedostanu. Během pauzy jsem vynechal asi deset zápasů,“ zavzpomínal Beckham na tápání.

V poslední době se však nedá hovořit o tom, že by Beckham získával nominace výhradně za zásluhy. Po příchodu na hostování do AC Milán jeho dlouho stagnující forma viditelně pookřála.

Znát je to pochopitelně také ve chvíli, kdy se obletovaná hvězda obleče do anglického dresu. Toho si všiml nejen Beckhamův klubový spoluhráč Clarence Seedorf. „Když pravidelně nastupujete se špičkovými hráči, jde to mnohem jednodušeji. Dovedu si představit jeho trápení během sezon strávených v Americe,“ řekl Seedorf pro BBC.

Zůstane v AC? Jasno bude dnes Už dnes se rozhodne o tom, jestli Beckhamovo milánské obrození bude pokračovat dál, nebo zůstane jen u původně plánovaného výletu do Evropy. Šéf zámořské Major League Soccer Don Garber stanovil pátek třináctého jako konečný termín, dokdy musí padnout konečné slovo o budoucnosti nejlépe placeného fotbalisty světa. „Neexistuje žádný důvod, proč by se to mělo táhnout. Buď ho chtějí, nebo ne,“ vyslovil se jasně Garber. „Do pátku musí být jasno, abychom mohli doladit naše plány na novou sezonu,“ uvedl komisionář MLS.

Beckham je jediným výrazným lákadlem americké ligy. Kdyby ukončil zámořské dobrodružství, pravděpodobně by po finanční stránce tratil. Po fotbalové stránce by naopak jednoznačně získal.

Nejen jeho poslední úspěch v reprezentaci dává jasnou nápovědu, jakou možnost by přivítali angličtí fanoušci. Konečný verdikt ale není v jejich rukou.

***

Nejvíc zápasů v reprezentaci Argentina: Javier Zanetti (záložník, 128 startů) Anglie: Peter Shilton (brankář, 125 startů) - David Beckham (záložník, zatím 108 startů) Brazílie: Cafú (obránce, 142 startů) Česko: Karel Poborský (záložník, 118 startů) Dánsko: Peter Schmeichel (brankář, 129 startů) Francie: Liliam Thuram (obránce, 142 startů) Itálie: Paolo Maldini (obránce, 126 startů) Irán: Ali Daeí (149) Německo: Lothar Matthäus (obránce, záložník, 150 startů) Nizozemsko: Edwin van der Sar (brankář, 130 startů) Portugalsko: Luís Figo (záložník, 127 startů) Slovensko: Miroslav Karhan (záložník, 88 startů) Španělsko: Andoni Zubizarreta (brankář, 126 startů) Švédsko: Thomas Ravelli (brankář, 143 startů)

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...