Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soud začal rozplétat kauzu otrávené Bečvy, obžalovaní vinu odmítají

Česko

  9:13aktualizováno  14:46
Jedním z nejsledovanějších a největších případů ekologické havárie se začal dnes zabývat okresní soud ve Vsetíně. V kauze Bečva, při které jedovaté látky zasáhly úsek v délce 40 kilometrů řeky, je obžalovaná společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm a její ředitel Oldřich Havelka.

Žaloba je viní z přečinu poškození a ohrožení životního prostředí a přečinu neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Havelkovi hrozí až pětileté vězení, společnosti zákaz činnosti a peněžitý trest.

„Nesouhlasím v podstatě se všemi body skutkové věty, které jsou popsány. Já nesouhlasím, že jsem to udělal, to je první věc, nemám jak to udělat samozřejmě, i z mé pozice. A zadruhé, že Energoaqua to udělala, s tím nesouhlasím taky,“ řekl před soudní síní novinářům Havelka. Vinu firmy odmítl také její zástupce Michal Kurka.

Trestní senát v čele se soudkyní Ludmilou Gerlovou zahájil hlavní líčení úderem osmé hodiny. Na hlavní líčení si soud vyčlenil celkem 39 jednacích dní, nařízené je až do prosince 2023. V případu je totiž velké množství svědků.

„Havelka uzavřel v roce 2014 dodatek smlouvy na likvidaci odpadních vod, přestože na takto znečištěné vody neměl povolení ani technologie. Nejméně v roce 2018 také odpojil havarijní nádrže, tzv.laguny, i když věděl, že jejich úkolem je vyrovnávání kvality odpadních vod, a schválil neodborné a neschválené úpravy v technologii čistění s cílem zajistit rychlejší odvod odpadních vod. To vedlo k tomu, že odpadní vody překračovaly povolené limity v mnoha parametrech,“ poukázal v obžalobě státní zástupce Jiří Sachr.

Ekologická katastrofa postihla Bečvu 20. září 2020 v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Podle odborníků ji způsobily kyanidy.

Společnost Energoaqua spravuje tovární areál bývalé rožnovské Tesly, ve kterém je zhruba 100 firem. Zajišťuje v něm i čištění odpadních vod, které z areálu odcházejí kanálem, který ve Valašském Meziříčí ústí do Bečvy. Policie, která se opírala i o posudek znalce Jiřího Klicpery, dospěla k závěru, že se kyanidy do řeky dostaly právě tímto kanálem.

Obžalovaný s tím nesouhlasí. U soudu mluvil více než dvě hodiny. „Tři a půl kilometru od naší výpusti nic neuhynulo. Jsem rybář, u řeky jsem celý život. Ryby, které dostanou plný zásah, uhynou, ty, které dostanou menší dávku, se mohou přesunout dál. Z mého laického hlediska, když ještě den po havárii chytal rybář, jehož výpověď je ve spisu, 1,4 km od naší výpusti ryby, pak nechápu, jak by to mohlo být od nás,“ prohlásil Havelka.

Také někteří rybáři a vědci považují znalecky posudek za nesmysl, neboť první ryby začaly v řece hynout dál než tři kilometry od vyústění kanálu. Únik jedu tak podle nich musel být podstatně blíže k místu nálezu prvních uhynulých ryb. Také zástupci společnosti vylučují, že by byli původcem ekologické havárie.

„Nepředpokládám systémovou chybu. Za 30 let čistírna žádnou neměla, prošla desítkami kontrol. Považuji to za vykonstruovanou kauzu založenou na lžích a manipulacích. Řešíme, ne kdo to udělal, ale jak dokázat, že to byla Energoaqua. Výpustí je v tom úseku asi 20. Tomu se vyšetřování moc nevěnovalo, stejně jako dění v Deze. To jsou velmi nerovné podmínky,“ poukázal u soudu Kurka.

Letos v březnu podal státní zástupce Jiří Sachr v kauze obžalobu. O několik týdnů později mu však Okresní soud ve Vsetíně vrátil případ k došetření, neboť spatřoval ve vyšetřování nedostatky, které by se mohly projevit při dokazování. Žalobce však toto rozhodnutí napadl.

O jeho stížnosti rozhodoval v říjnu olomoucký krajský soud, který jí vyhověl a vrátil věc zpět vsetínskému soudu k novému projednání. Spis k případu obsahuje více než 4 600 listů.

Mohlo by vás zajímat