VSETÍN Sezona začala. Desítky vodáků, ochránce řeky v podobě vodníka Bečvocha, někdejší vsetínský starosta Jiří Čunek a řada přihlížejících se zúčastnili v sobotu symbolického odemčení Bečvy ve Vsetíně. Kromě toho, že rituál láká stále více diváků, si místní pochvalují i to, že každoročně otevírají čistější řeku - také díky stovkám milionů korun z evropských fondů.
Předseda křesťanských demokratů Čunek k odemykání řeky neodmyslitelně patří. Novou tradici založili vsetínští před dvanácti lety a Čunek, kromě prvního ročníku, odemyká řeku pokaždé. „Tady jsem přece doma. Proto bych neodemykal třeba Vltavu, i když ani nevím, zda Vltavu vůbec odmykají,“ vysvětloval. V sobotním dopoledni u vsetínských městských lázní vstoupil do řeky Bečvy, zatočil v ní velkým černým kovovým klíčem a ukončil tak dlouhé zimní období, kdy je řeka vodákům nepřístupná. Asistovala mu při tom postava vodníka zvaná Bečvoch. „Bečvoch by měl především chránit řeku. Je ale také velitelem valašské vodácké flotily,“ vysvětloval funkci zelené postavy s trojzubcem Jaromír Česnek, šéf vsetínského vodáckého oddílu, který se za Bečvocha každým rokem přestrojuje.
Jarní slunce přilákalo na břeh řeky stovku diváků. „Na otevírání Bečvy se chodím dívat každý rok. Předloni tady byla ještě spousta sněhu, letos už to ale vypadá na jaro,“ těšila se z teplého počasí divačka Klára Brázdilová. A že je exstarosta Čunek přes všechny problémy ve Vsetíně doma, bylo jasné. S místními se zdravil, ze spoustou z nich si tykal. Vodáci na jeho účet v uvolněné atmosféře vtipkovali. Chtějí prý natočit nový film Jak utopit senátora Čunka. „Je ale málo vody, teď by se nám ho utopit nepodařilo,“ smál se Česnek.
Desítky vodáků včetně Čunka pak vypluly na šestikilometrovou plavbu po Bečvě směr Jablůnka. „Že bych byl nějakým zasloužilým vodákem, to ne, ale párkrát jsem už řeku sjel,“ prohlašoval o svém vztahu k vodáctví Čunek.
Bečva už pohltila miliardy korun. Je čistější, tvrdí lidé Stále více lidí, kteří přicházejí z břehu sledovat otevírání řeky, vodáky těší. Ještě větší radost však mají z toho, že se dá plout po stále čistější Bečvě.
Teprve loni přitom skončil na Valašsku projekt Čistá Bečva I. Za více než miliardu korun se postavily dvě nové čističky, šest se jich opravilo, novou kanalizaci získala města jako Vsetín, Rožnov pod Radhoštěm nebo Velké Karlovice. Dvě třetiny nákladů na vyčištění Bečvy plynulo na Moravu z fondů Evropské unie.
„Že je teď Bečva mnohem čistější, říkají nejen místní rybáři, ale dokládají to také výsledky našich měření,“ řekl místostarosta Vsetína Jaromír Kudlík. I on se přijel na kole v sobotním dopoledni podívat na symbolické otevření řeky. „Většinou pluji s kamarády také, ale letos se nám zdálo málo vody,“ vysvětloval, proč tentokrát zůstal v roli diváka na břehu.
Čistá Bečva II: obce se mohou těšit na novou kanalizaci Na vsetínské radnici nyní vzniká projekt Čistá Bečva II. „Letos během prázdnin by měl být předložen do Bruselu. Jeho cena přesáhne 25 milionů eur,“ říká Kudlík.
Ve stručnosti jde o to, že nové a zrekonstruované čističky mají nyní větší kapacitu a mohou být na ně napojena další města a obce podél Bečvy.
Novou kanalizaci o celkové délce sto padesát kilometrů by díky projektu Čistá Bečva II mohla získat města a obce jako Valašská Senice, Hovězí nebo Huslenky. „Pokud vše půjde dobře, se stavebními pracemi lze začít v roce 2010. Při schvalování evropských peněz na tento projekt by nám mělo pomoci, že prakticky všechna města a obce jsou v chráněných oblastech,“ míní místostarosta Kudlík.
Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání
Regionální mutace| Lidové noviny - Morava