Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Běhám, ale na duši mám stín

Česko

Sprinter Usain Bolt se dnes na Zlaté tretře pokusí o světový rekord, v mysli však má situaci na Jamajce

OSTRAVA Je mu třiadvacet, je nejrychlejší na planetě, ale pořád je jako malé dítě. Před dnešní Zlatou tretrou rozdával Usain Bolt úsměvy, žertoval s fotografy, když startovní číslo se svým jménem „omylem“ otočil vzhůru nohama, a s roztaženými prsty ukazoval „viktorku“. V jednu chvíli však zvážněl -to když se otázky dotkly trýznivé situace na jeho rodné Jamajce. „Jsem z toho smutný,“ pravil dlouhán, který dnes před půl devátou večer na ostravském mítinku zaútočí na neoficiální světový rekord na netradiční trati 300 metrů.

* Už nyní se nedá pochybovat, že se stanete legendou. Kdo jsou však sportovní legendy pro vás?

Sprinter Michael Johnson, který odcházel neporažený, basketbalista Michael Jordan a jeho kolega Kevin Garnett.

* Poběžíte první oficiální třístovku v životě. Chápete to jako přípravu na případný přestup na čtyřistametrovou trať?

(Zakroutí hlavou jako by leknutím a zakoulí očima) Říkám ne, to ne. Ale předloni tady běžel Jeremy Wariner stejnou trať a už tehdy mě napadlo, že bych to mohl zkusit. Myslím, že bych mohl dosáhnout dobrého času. Těším se na to.

* Váš manažer Ricky Simms říká, že čtvrtka je velmi bolestivá. A co třístovka?

Určitě bude bolet taky. Doufám, že pak ještě zvládnu tradiční čestné kolo, ale pro jistotu by k tomu organizátoři mohli nachystat BMW... (směje se)

* Světový rekord Michaela Johnsona z roku 2000 je 30,85. Jaký čas by uspokojil vás?

V tréninku běhám kolem 31,2. Když budou dobří soupeři, mohl bych být rychlejší. Pokud nebude pršet, myslím, že by se to dalo překonat, podobné netradiční disciplíny jsou prima zábava.

* Špičkoví atleti se do Ostravy rádi vracejí. Proč se vracíte vy? Třeba proto, že jste tady jako talentovaný sprinter a juniorský mistr světa v roce 2006 vlastně nastartoval svou cestu mezi hvězdy?

Je tady velmi dobrá dráha, ale taky skvělí diváci. Ti mi dávají sílu a motor. Chci běžet rychle hlavně pro ně.

* Před cílem stometrového sprintu vždy zvolníte. Proč?

Rád se otáčím, abych viděl soupeře za sebou... Ale jednou přijde čas, kdy se otáčet přestanu.

* Jak vnímáte situaci na Jamajce? Na ulicích se střílí, počet mrtvých už přesáhl šest desítek, letadla nelétají. Bavíte se o tom se svým krajanem, sprinterem Asafou Powellem?

Je to pro nás velmi smutné. Mám tam rodinu, všichni mají strach, i atleti. My chceme ukázat všem na světě, že Jamajka je skvělá země, ale je to pro nás těžké a na duši mám stín. A při tom všem se musím soustředit na běhání, což je moje práce. S Asafou sledujeme televizi a voláme domů, abychom se ujistili, že jsou naši nejbližší v pořádku.

* A jak ten konflikt chápete?

Vládní kruhy chtějí zatknout drogového bosse a vydat ho do USA, jeho lidé ho brání. Je to těžké, protože ten člověk hodně dělá pro chudé, stará se o ně. A ti ho brání taky. Proto konflikt vznikl. Rád bych se vrátil domů, ale teď to nejde. Má to trvat ještě pět dnů, pak se do všeho mají vložit Spojené státy.

* Asafa Powell se nechal slyšet, že v letošní sezoně bez vrcholného světového podniku by mohl padnout váš světový rekord na 200 metrů. Co vy na to?

Já se letos o rekordy starat nebudu. Asafa je určitě v dobré formě, Tyson (Gay - pozn. red.) taky. Budu se snažit, aby mě neporazili.

* Včera jste si po tréninku zahrál fotbálek. Budete sledovat mistrovství světa? A kdo je vaším favoritem?

Na Jamajce hraju fotbal každou neděli, je to legrace a užívám si to. Osobně fandím Argentině. To proto, že na Jamajce většina lidí drží palce Brazílii, já chtěl být jako kluk jiný. Dobré bude i Španělsko, i když míč je kulatý.

* Chystáte se navštívit některé zápasy mistrovství světa?

Ne ne, do Jižní Afriky nemůžu, musím trénovat, trenér by mě ani nepustil. Ale běhám v takovém fotbalovém tričku, při Tretře v něm možná poběžím. Vyjadřuje podporu afrických národů.

* Vaším oblíbeným klubem je Manchester United. Proč letos nevyhrál ligu?

Ale pro Manchester to nebyl špatný rok, vždyť skončil druhý a Rooney předváděl výtečné výkony. Jednou jsem tam byl na stadionu, bylo to super!

* Nezasteskne se vám někdy po časech, kdy jste coby neznámý junior přijel do Ostravy poprvé?

Každý mladý sportovec sní o tom, že se jednou stane šampionem, a mně se to splnilo. Proč by mi ty časy měly chybět?

* Nezdají se vám někdy sny, že chcete běžet rychle, ale nemůžete se odlepit od dráhy?

Cože? To by bylo hrozné! Naštěstí takové sny nemám... (smích)

***

Pokud nebude pršet, myslím, že by se dal rekord na třístovce překonat

Každý mladý sportovec sní o tom, že se jednou stane šampionem, a mně se to splnilo

Autor:

Klamatéři: Byznysu se zranitelností snadno podlehnete i vy
Klamatéři: Byznysu se zranitelností snadno podlehnete i vy

Podvodníci dávno neprodávají jen předražené hrnce. Nyní na to jdou ještě rafinovaněji a nachytat mohou kohokoliv z nás. Upozorňuje na ně unikátní...