18. srpna 2009 12:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Během bouřky se neopírejte o zeď, bezpečné není ani telefonování

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 17Diskuse
Bouřka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bouřka - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Letošní léto provází prudké bouřky. O tom jak mohou být nebezpečné svědčí časté požáry a spadlé stromy. K přímému zasažení člověka bleskem dochází jen zřídka, přesto bychom měli být opatrní a příliš neriskovat. Přinášíme několik rad, jak se chovat během bouřky a jak se vyhnout úderu blesku.

Venku hledejte bezpečný úkryt, neopírejte se o zeď
Během bouřky nevycházejte ven a raději si neplánujte výlety, pokud předpověď hlásí výskyt bouřek. Jestliže se nacházíte venku, je dobré vyhledat vhodný úkryt, například nějakou budovu. Hasiči doporučují zejména velké objekty s ocelovou nebo železobetonovou konstrukcí, obecně pak veškeré stavby chráněné hromosvodem. Nikdy se neopírejte o zeď či skalní stěnu.

Osamělým stromům se vyhněte
V přírodě by lidé měli vyhledat nižší polohy. Bezpečně se mohou schovat v hustém lese a háji, nižším porostu nebo úzkém údolí. "Naopak se rozhodně neschovávejte pod osamělými stromy, na okraji lesa, pod převisy nízkých skal, či v menších staveních se špatnou statikou a bez hromosvodu," radí na svých internetových stránkách hasiči. 

Pozor na vítr, padají stromy a sloupy
Bouřky často doprovází silný vítr, proto je nutné, aby si lidé dávali pozor na možnost pádu drátů elektrických vedení a vysokých stromů.

Stromy padaly v kempu Liščí farma ve Vrchlabí na stany i auta

Z vody radši rychle ven
Velké nebezpečí hrozí při koupání a dalších vodních sportech. Při pobytu na vodní hladině je třeba dostat se co nejrychleji na břeh. Nezdržujte se ani v blízkosti potoků nebo na podmáčené půdě. "Vhodný úkryt nepředstavuje ani stan. Sezení na izolační podložce (karimatka, batoh) vás před přímým zásahem blesku neuchrání," varují hasiči.

Žádné kovové předměty, raději netelefonujte
Příliš bezpečné není ani telefonování, či práce s elektrickými a plynovými spotřebiči. Rozhodně za bouřky venku nepřenášejte kovové předměty – fungují totiž jako hromosvod.

Auto je bezpečné, v případě silného větru ale zastavte
Pokud vás zastihne bouřka v automobilu, nemusíte se blesku příliš obávat. Jestliže necháte okna i dveře zavřená, poskytne vám plechová karoserie spolehlivou ochranu. Řidiči by však měli za bouřky snížit rychlost jízdy, v případě krupobití, výrazného zesílení větru či deště i zastavit na bezpečném místě.

V domě zavřete okna a odpojte televizi
V budově se raději zdržujte na suchém místě a dále od vodovodu, kamen, elektrospotřebičů, zásuvek a telefonu. Nezapomeňte zavřít okna a odpojit z elektřiny televizor a další přístroje, jejichž součástí je obrazovka.

Spočítejte si vzdálenost bouřky
Bouřka je nejvíce nebezpečná do vzdálenosti 3 kilometrů (to je zhruba 9 sekund mezi hřměním a bleskem). V bezpečném úkrytu raději zůstaňte až do doby, než bude bouře vzdálená alespoň 10 kilometrů (to je asi 30 sekund mezi hřměním a bleskem).

www.hzscr.cz, Lidovky.cz, gluGabriela Kolinová (Lukáčová)
  • 17Diskuse

Najdete na Lidovky.cz