Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Během her žádali o azyl i diváci

Česko

NEW YORK Sedm zahraničních diváků zimních olympijských her ve Vancouveru požádalo v Kanadě o azyl, napsal americký deník The Wall Street Journal. Podle něj je to dokladem známé skutečnosti, že žadatelé o azyl to v této zemi mají snadné. Je tak prý pravděpodobné, že počet zahraničních diváků olympiády, kteří se v Kanadě rozhodnou zůstat, ještě poroste.

Deník v této souvislosti uvedl, že ještě nedávno patřili mezi nejčastější žadatele o azyl v „zemi javorového listu“ Češi. Kanada se přívalu uprchlíků z Česka, ale i Mexika loni v červenci začala bránit obnovením vízové povinnosti. Český prezident Václav Klaus pak na protest proti tomu na olympiádu nepřicestoval, připomněl americký list.

Během olympiády podle něj v Kanadě z řad návštěvníků her požádali o azyl dva Japonci, jeden Rus a čtyři Maďaři. Právě Maďarsko přitom nyní nahradilo Česko a Mexiko na předních příčkách žebříčku žadatelů o azyl.

Kanadský ministr pro imigraci Jason Kenney v souvislosti s „olympijskými“ uprchlíky uvedl, že současné benevolentní podmínky při žádostech o azyl nahrávají zneužívání systému. Případ dvou žadatelů z Japonska pak podle kanadského listu The Globe and Mail označil za „směšný“.

The Wall Street Journal podotkl, že v Kanadě může o azyl požádat téměř každý, pokud není považován za bezpečnostní riziko. Lidé, kteří neprokážou, že pro to mají důvod, se nakonec vrátí do své vlasti. V Kanadě se to týká 60 procent žadatelů. Než je jejich případ prošetřen, což může trvat i roky, mohou zůstat v zemi a mají nárok na sociální podpory.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...