6. září 2018 12:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tragické léto na silnicích. Během prázdnin zemřelo při nehodách 119 lidí

Autonehoda (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autonehoda (Ilustrační foto) | foto: Týdeník policie

Praha Policie během letních prázdnin vyšetřovala 17 835 dopravních nehod, při kterých bylo usmrceno 119 lidí. Proti loňským prázdninám bylo o 18 obětí víc, z dlouhodobého hlediska ale jde o druhý nejnižší počet od roku 1990. Pokles o 16 lidí byl u počtu těžce zraněných, naopak lehce zraněných bylo o 220 více než loni, celkem 5254. Hlavní příčinou nehod je nevěnování se plně řízení vozidla, v létě k tomu přispívá i teplé počasí, ostré slunce a únava.

„Trend posledních let je i přes letošní výsledky z hlediska usmrcených a těžce zraněných spíše pozitivní. Naopak kontinuálně roste počet nehod, což se netýká jen letních prázdnin, ale celého kalendářního roku. Pozvolný nárůst je ovlivněn vyšším počtem vozidel, větší intenzitou silničního provozu, o letních prázdninách i letním počasím,“ poznamenal ředitel služby dopravní policie Tomáš Lerch. Loni byl počet usmrcených osob vůbec nejnižší (101), v předcházejících letech bylo ale vždy usmrceno minimálně 120 osob. Nejtragičtějším rokem byl rok 1993 s 291 oběťmi.

Nehodovost o letních prázdninách

2018

  • Počet dopravních nehod 17 835
  • Počet obětí 119 
  • Počet těžce zraněných 488 
  • Počet lehce zraněných 5254 
  • Způsobená škoda (v mil. Kč) 1144,1 

Několik vážných dopravních nehod o prázdninách souviselo s přejetím do protisměru na běžné komunikaci. „Zpravidla se jednalo o přehledné, rovné úseky, kdy řidič z nezjištěných příčin vjel do protisměru. Nepozornost a únava mohly být hlavní příčinou. Zaznamenali jsme i několik dopravních nehod, kdy se evidentně jednalo o návrat z dlouhé cesty ze zaměstnání či z dovolené,“ uvedl Lerch. Policisté také zaznamenali nárůst obětí při nerespektování přednosti v jízdě, naopak ubylo nehod zaviněných nepřizpůsobením rychlosti stavu vozovky. Nejtragičtějšími dny byly pondělí 16. července a soboty 11. a 18. srpna, při nichž dohromady zemřelo 20 osob.

Podle Lercha dlouhodobě ubývá nehod zaviněných pod vlivem alkoholu, v případě drog je nárůst minimální. „I díky cílenému dohledu ze strany policie se daří České republice udržet míru nehod pod vlivem drog výrazně níže, než je tomu u alkoholu. V jeho případě se bavíme dlouhodobě zhruba o čtyřech procentech případů, u drog o 0,2 až 0,3 % z celkového počtu nehod šetřených policií,“ konstatoval.

Od ledna do srpna policisté vyšetřovali 68 002 nehod, při nichž bylo usmrceno 349 osob. Proti minulému roku jde za stejné období o nárůst o 797 nehod a 25 obětí.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz