Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tragické léto na silnicích. Během prázdnin zemřelo při nehodách 119 lidí

Česko

  12:12
Praha - Policie během letních prázdnin vyšetřovala 17 835 dopravních nehod, při kterých bylo usmrceno 119 lidí. Proti loňským prázdninám bylo o 18 obětí víc, z dlouhodobého hlediska ale jde o druhý nejnižší počet od roku 1990. Pokles o 16 lidí byl u počtu těžce zraněných, naopak lehce zraněných bylo o 220 více než loni, celkem 5254. Hlavní příčinou nehod je nevěnování se plně řízení vozidla, v létě k tomu přispívá i teplé počasí, ostré slunce a únava.

Autonehoda (Ilustrační foto) foto: Týdeník policie

„Trend posledních let je i přes letošní výsledky z hlediska usmrcených a těžce zraněných spíše pozitivní. Naopak kontinuálně roste počet nehod, což se netýká jen letních prázdnin, ale celého kalendářního roku. Pozvolný nárůst je ovlivněn vyšším počtem vozidel, větší intenzitou silničního provozu, o letních prázdninách i letním počasím,“ poznamenal ředitel služby dopravní policie Tomáš Lerch. Loni byl počet usmrcených osob vůbec nejnižší (101), v předcházejících letech bylo ale vždy usmrceno minimálně 120 osob. Nejtragičtějším rokem byl rok 1993 s 291 oběťmi.

Nehodovost o letních prázdninách

2018

  • Počet dopravních nehod 17 835
  • Počet obětí 119 
  • Počet těžce zraněných 488 
  • Počet lehce zraněných 5254 
  • Způsobená škoda (v mil. Kč) 1144,1 

Několik vážných dopravních nehod o prázdninách souviselo s přejetím do protisměru na běžné komunikaci. „Zpravidla se jednalo o přehledné, rovné úseky, kdy řidič z nezjištěných příčin vjel do protisměru. Nepozornost a únava mohly být hlavní příčinou. Zaznamenali jsme i několik dopravních nehod, kdy se evidentně jednalo o návrat z dlouhé cesty ze zaměstnání či z dovolené,“ uvedl Lerch. Policisté také zaznamenali nárůst obětí při nerespektování přednosti v jízdě, naopak ubylo nehod zaviněných nepřizpůsobením rychlosti stavu vozovky. Nejtragičtějšími dny byly pondělí 16. července a soboty 11. a 18. srpna, při nichž dohromady zemřelo 20 osob.

Podle Lercha dlouhodobě ubývá nehod zaviněných pod vlivem alkoholu, v případě drog je nárůst minimální. „I díky cílenému dohledu ze strany policie se daří České republice udržet míru nehod pod vlivem drog výrazně níže, než je tomu u alkoholu. V jeho případě se bavíme dlouhodobě zhruba o čtyřech procentech případů, u drog o 0,2 až 0,3 % z celkového počtu nehod šetřených policií,“ konstatoval.

Od ledna do srpna policisté vyšetřovali 68 002 nehod, při nichž bylo usmrceno 349 osob. Proti minulému roku jde za stejné období o nárůst o 797 nehod a 25 obětí.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat