19. listopadu 2017 17:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Běhounek zvažuje kandidaturu do čela ČSSD. Požaduje návrat Zimoly, Haška či Tejce

Vysočinský hejtman Jiří Běhounek by mohl zvážit kandidaturu do čela ČSSD. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vysočinský hejtman Jiří Běhounek by mohl zvážit kandidaturu do čela ČSSD. | foto: FOTO ARCHIV ÚŘADU

HRADEC KRÁLOVÉ Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek je ochoten uvažovat o kandidatuře na šéfa ČSSD. Novinářům to řekl po svém nedělním vystoupení na jednání širšího vedení sociální demokracie v Hradci Králové.

Běhounek straníkům představil několik podmínek, za kterých by byl ochoten se strany ujmout. Chce například to, aby dostali prostor výrazní členové ochotní pracovat, kteří byli v poslední době odsunuti do pozadí. Výslovně zmínil někdejší hejtmany Jihočeského kraje Jiřího Zimolu, Jihomoravského kraje Michala Haška či bývalého předsedu poslaneckého klubu Jeronýma Tejce.

„Řekl jsem několik záležitostí, které se musí stát. Pokud se stanou, jsem ochoten o tom uvažovat, to jsem nikdy nezpochybnil. Ale ta výzva není o mně,“ řekl Běhounek novinářům během nedělního jednání širšího vedení ČSSD. Zmínil například to, aby se nehledělo na staré výčitky a animozity, aby strana začala využívat informační technologie a řešila otázku svého sídla, Lidového domu v Praze.

Podle Tejce ukázalo vedení ČSSD nulovou sebereflexi

Jeroným Tejc se o návrat do popředí ČSSD pokoušet nechce, vedení strany podle něj odmítnutím přímé volby předsedy ukázalo nulovou sebereflexi. "Chce ponechat osud strany nikoliv v rukou členů, ale funkcionářů zodpovědných za poslední volební výsledek," uvedl.

Běhounek je přesvědčen, že bez návratu některých upozaděných osobností „to nejde dál“. „Strana se potom nemůže dát nijak dohromady,“ konstatoval. Zmínil Zimolu, Haška a Tejce, kteří byli po volbách před čtyřmi lety aktéry tzv. lánské schůzky u prezidenta Miloše Zemana, kde někteří sociální demokraté jednali o povolební perspektivě bez lídra ČSSD Bohuslava Sobotky.

Běhounka k vyjádření ohledně kandidatury vybídl pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD), který navrhuje, aby sociální demokracie na jaře svolala sjezd kvůli změně stanov a diskusi. „Teprve poté, až budou přeregistrovány na ministerstvu vnitra, provést volbu podle těchto stanov,“ vysvětlil novinářům Netolický. Krok by umožnil kandidovat Běhounkovi, který není členem strany. Stanovy přitom požadují, aby předseda a místopředsedové byli v ČSSD alespoň čtyři roky.

Úřadující šéf ČSSD Milan Chovanec po jednání výboru novinářům řekl, že Netolického návrh ještě prostuduje právní komise Lidového domu. „Kolega sice říkal, že kde je vůle, cesta se najde, já s ním v tom souhlasím. Ale máme správní soudnictví a nemůžeme si dovolit uspořádat sjezd, na jehož konci nám správní soud zruší předsednickou funkci,“ řekl Chovanec. Zda by se sjezd rozhodl touto cestou vydat, záleží podle Chovance na něm.

Kandidovat má podle Chovance právo kdokoliv. „Samozřejmě kolegovi Běhounkovi v tom dnes brání stanovy,“ uvedl Chovanec. Právo kandidovat, být voleni a nominováni mají podle něj i Tejc, Zimola či Hašek. Hledání kandidátů do vedení se podle něj bude odehrávat zdola, na základě nominací okresů a krajů.

Hašek podobně jako Tejc kandidaturu do vedení nezvažuje. „Podmínkou by neměl být ani něčí návrat. Já, Jeroným Tejc i Jiří Zimola jsme stále členy ČSSD. Za sebe říkám, že mohu pomoct, pokud bude o moji pomoc skutečný zájem,“ řekl. Podle něj je situace strany kritická a nejde jen o funkce, ale skutečný restart a záchranu. 

Vedení ČSSD řeší, jak dál. Ideálním šéfem by byla Buzková, říká starosta Šmarda

ČSSD si podle Haška musí připustit, že chyba je ve směřování strany, nikoliv ve voličích. „Není možné výsledek sedm procent brát tak, že nás lidé nepochopili. Dostali jsme jasný vzkaz, a to rychle se změnit,“ dodal.

Netolický řekl, že stávající stanovy ČSSD omezují. „Pan Běhounek třeba není člen ČSSD, ale je všeobecně uznávaný. Je to člověk, který je devět let hejtmanem, pět let poslancem, z mého pohledu může ČSSD sjednotit a stabilizovat,“ uvedl. Ocenil, že za určitých podmínek je Běhounek ochoten kandidovat. „Nový předseda by měl být obklopen lidmi, kteří mu věří a s kterými se mu bude dobře spolupracovat,“ řekl Netolický.

Straníci se mimořádně sejdou v únoru

Mimořádný sjezd sociální demokracie, který je reakcí na slabý výsledek strany v letošních sněmovních volbách, a k němuž vyzýval například již zmíněný  Netolický svolala strana na 18. února v Hradci Králové. 

Návrh předsednictva v neděli schválilo širší vedení strany, informovala ČSSD na Twitteru. Na jednání podle informací ČTK naopak neprošel návrh, aby byl předseda zvolen všemi členy. Hlasovat tak budou stejně jako letos na řádném sjezdu v Brně delegáti.

S návrhem únorového sjezdu přišlo předsednictvo začátkem listopadu po naléhání členů strany, kteří si přáli, aby se uskutečnil co nejdříve. Užší vedení ČSSD totiž původně navrhovalo 7. duben, kdy sociální demokracie oslaví 140. výročí založení. Kvůli finančnímu výpadku způsobenému nízkým počtem hlasů si strana navíc nebude prostory pro sjezd pronajímat, ale uspořádá ho ve vlastním objektu v Hradci.

Před nedělním jednáním ústředního výboru ve stejné budově kulturního domu v Hradci některé regiony avizovaly, že navrhnou vícedenní sjezd, popřípadě přímou volbu předsedy. ČSSD v letošních volbách do Sněmovny obhajovala 20,45 procenta, ale získala jen 7,27 procenta hlasů, což pro dosud nejsilnější parlamentní stranu znamená 15 mandátů v dolní komoře. Na sjezdu má proto skončit současné vedení.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz