Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Belgický princ „závodil“ na ulici

Česko

BRUSEL Belgickou královskou rodinu pronásledují skandály a aférky. Hrdinou zatím poslední z nich se stal princ Laurent, který se autem prohnal po jednom z bulvárů rychlostí překračující o 30 kilometrů v hodině povolený limit.

Neseděl sice za volantem vyhlášeného sporťáku, ale ani tak nešlo o běžný vůz, nýbrž o speciální a exkluzivní sérii Fiat Punto Evo Abarth. Vášeň pro rychlou jízdu Laurent sdílel se svým strýcem a rovněž princem Alexandrem, tedy bratrem současného krále. Alexandr v uplynulých letech pobouřil veřejné mínění hned několikrát a sbíral nejen pokuty za rychlou jízdu; princův bujarý životní styl až do jeho smrti v roce 2009 plnil stránky bulvárních deníků. Označení „enfant terrible“ královské rodiny si ovšem vysloužil především tajnou svatbou v roce 1991.

Sňatek s dvakrát rozvedenou Léou Wolmanovou držel v tajnosti celkem sedm let kvůli strachu ze své matky princezny Lilian. Podobný „kousek“ totiž před 60 lety předvedl i jeho otec král Leopold III. a jeho děti, včetně Alexandra, připravil sňatek bez královského požehnání o následnictví belgického trůnu.

Podle článku 85 belgické ústavy totiž děti prince, který se ožení bez svolení krále, ztrácí právo na nástupnictví. Laurent se sice na rozdíl od svého strýce oženil veřejně a s patřičným svolením, ale královský dvůr, na jehož poměry si v minulosti často stěžoval, jej nikdy příliš nepřitahoval.

Rebelie proti vlastní rodině se nedědí jen mezi princi, ale i mezi princeznami. S nálepkou „černé ovce“ se musí celý život potýkat i princezna Marie-Christine, která měla pletky s několika muži. „Rozpuštění královské rodiny by mohlo přijít celé Belgii k duhu,“ přiznala sama v jednom rozhovoru.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...