Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Belgický princ „závodil“ na ulici

Česko

BRUSEL Belgickou královskou rodinu pronásledují skandály a aférky. Hrdinou zatím poslední z nich se stal princ Laurent, který se autem prohnal po jednom z bulvárů rychlostí překračující o 30 kilometrů v hodině povolený limit.

Neseděl sice za volantem vyhlášeného sporťáku, ale ani tak nešlo o běžný vůz, nýbrž o speciální a exkluzivní sérii Fiat Punto Evo Abarth. Vášeň pro rychlou jízdu Laurent sdílel se svým strýcem a rovněž princem Alexandrem, tedy bratrem současného krále. Alexandr v uplynulých letech pobouřil veřejné mínění hned několikrát a sbíral nejen pokuty za rychlou jízdu; princův bujarý životní styl až do jeho smrti v roce 2009 plnil stránky bulvárních deníků. Označení „enfant terrible“ královské rodiny si ovšem vysloužil především tajnou svatbou v roce 1991.

Sňatek s dvakrát rozvedenou Léou Wolmanovou držel v tajnosti celkem sedm let kvůli strachu ze své matky princezny Lilian. Podobný „kousek“ totiž před 60 lety předvedl i jeho otec král Leopold III. a jeho děti, včetně Alexandra, připravil sňatek bez královského požehnání o následnictví belgického trůnu.

Podle článku 85 belgické ústavy totiž děti prince, který se ožení bez svolení krále, ztrácí právo na nástupnictví. Laurent se sice na rozdíl od svého strýce oženil veřejně a s patřičným svolením, ale královský dvůr, na jehož poměry si v minulosti často stěžoval, jej nikdy příliš nepřitahoval.

Rebelie proti vlastní rodině se nedědí jen mezi princi, ale i mezi princeznami. S nálepkou „černé ovce“ se musí celý život potýkat i princezna Marie-Christine, která měla pletky s několika muži. „Rozpuštění královské rodiny by mohlo přijít celé Belgii k duhu,“ přiznala sama v jednom rozhovoru.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!