26. října 2013 19:17 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vláda podle Bělobrádka: ČSSD s podporou ANO a KDU-ČSL

Pavel Bělobrádek ve volebním středisku KDU-ČSL v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Bělobrádek ve volebním středisku KDU-ČSL v Praze. | foto: ČTK

PRAHA Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek si dovede představit menšinovou vládu ČSSD s podporou lidovců a ANO 2011. Vyjednávání by ale podle něj nebylo lehké. Řekl to v reakci na volební výsledky, podle kterých by se lidovci mohli vrátit do Sněmovny. Odmítá vládu s KSČM a Úsvitem přímé demokracie Tomia Okamury. Odhaduje, že by v konečných výsledcích mohla strana dostat asi šest až 6,5 procenta.

Volební výsledek nyní strana probere na celostátním výboru rozšířeném o pravděpodobné nové poslance. "Určitou logiku dává menšinová vláda sociální demokracie s ANO a námi, ale vůbec to nebude jednoduché, protože jak s ANO, tak s ČSSD máme razantně rozdílné názory na důležité věci," řekl Bělobrádek. ANO podle něj přebralo část programu, takže s lidovci mají programový průnik. Chce si ale počkat, jak se strana Andreje Babiše bude ve Sněmovně profilovat.

Lidovci nechtějí do vlády za každou cenu

Dodal, že lidovci nechtějí být ve vládě za každou cenu. Důrazně odmítl případnou účast na vládě s komunisty nebo Úsvitem.

Zároveň varoval, že podle výsledků by mohla vzniknout koalice mezi sociální demokracií, komunisty a Úsvitem. "Někomu se to může zdát jako divoká kombinace, ale sociální demokracie možná tu menšinovou vládu sestavit bude chtít," poznamenal.

"Samozřejmě jsem rád, že se ve Sněmovně ocitneme," řekl Bělobrádek. Výsledek lidovců by se podle něj mohl zvýšit, kdyby byla nižší volební účast. Vyzdvihl, že se lidovci stali v porevoluční historii první stranou, které se podařilo vrátit do Sněmovny po předchozím neúspěchu. Poděkoval za to straníkům, v KDU-ČSL podle něj zůstali srdcaři, kteří táhli za jeden provaz. Cílem strany je nyní podle něj to, aby se z ní stal silný středový subjekt, řekl na podvečerní tiskové konferenci.

Pavel Bělobrádek.

Pavel Bělobrádek.

Lidovci oproti minulým letům posílili v českých krajích, ztratili naopak na Moravě. Podle Bělobrádka by strana v budoucnosti chtěla rozdíl mezi Čechy a Moravou srovnat i za cenu toho, že na Moravě některé voliče ztratí.

Bělobrádka překvapilo, že se SPOZ do Sněmovny nedostane a naopak takto uspěje Úsvit. Přivítal, že díky výsledkům není možná koalice ČSSD a KSČM.

KDU-ČSL v minulých volbách získala 4,39 procenta, a do Sněmovny se tak nedostala. Kvůli očekávání, že by letos mohla strana uspět, panovala ve volebním štábu od počátku lehká nervozita. Postupně ji vystřídala radost. Do štábu přišli například Petr Pithart nebo Cyril Svoboda.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz