21. října 2017 17:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jurečka: Pokračování s ANO? Neumíme si představit spolupráci s trestně stíhaným člověkem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 11Diskuse
Zleva místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka a předseda strany Pavel Bělobrádek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zleva místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka a předseda strany Pavel Bělobrádek. | foto: ČTK

PRAHA Lidovci si předsevzali lepší výsledek než ve volbách před čtyřmi lety. V těch získali 6,78 procenta, letos balancují na hranici šesti procent. „Nebude jednoduché vládu sestavit,“ říká v rozhovoru pro LN první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

LN: Jak hodnotíte výsledek?
Celorepublikový výsledek mě nenaplňuje přílišný optimismem, že je tady šance sestavit dobrou demokratickou stabilní vládu na příští čtyři roky. Nebude úplně jednoduché vládu sestavit.

LN: A jak jste spokojený s výsledkem KDU-ČSL?
Pro mě byla hranice úspěchu 14 mandátů, které jsme měli teď. Zatím to tak nevypadá.

Hnutí ANO už řeklo, že jako první osloví dosavadní koaliční partnery, tedy vás a ČSSD. Jak se stavíte k pokračování koalice?
Popravdě si to dovedu představit dost těžko. Jednání, pokud to nejsou komunisté nebo SPD, člověk nemůže odmítnout. Ale dlouhodobě jsme říkali i s Pavlem Bělobrádkem, že si neumíme představit spolupráci s trestně stíhaným člověkem coby členem vlády. Je otázka s jakou nabídkou by případně hnutí ANO přišlo, protože být ve vládě, kde jedna strana bude mít výraznou většinu, není komfortní pro žádnou stranu a za sebe říkám, že si takovou variantu nedokážu příliš představit.

Platí tedy, že nepůjdete do vlády, kde by byl trestně stíhaný premiér, tedy Andrej Babiš?
To platí. Budeme o všem samozřejmě ještě jednat na celostátním výboru, ale nemyslím si, že bychom v tomhle změnili názor.

Pavel Bělobrádek reaguje na sčítání hlasů.
Pavel Bělobrádek ve volebním štábu KDU-ČSL.

Nabízí se ještě varianta ANO, ODS a KDU. I tady pro vás platí stejné podmínky?

Myslím, že i ostatní politické strany budou mít problém, protože jít do vlády, kde dopředu víte, že jedna strana vás může kdykoli přehlasovat, tak při klíčových hlasováních to bude problematické.

Znamená to tedy, že KDU míří do opozice?
U nás o takových věcech rozhoduje celostátní výbor. Samozřejmě si spolu sedneme. Záležet bude na podmínkách.

Bude výsledek pod šest procent znamenat nějaké „otřesy“uvnitř KDU?
Na to teď nedokážu odpovědět. Je to na nějakou diskuzi. Máme příští týden celostátní konferenci a je otázka, jestli z toho bude vyvozovat nějakou odpovědnost.

  • 11Diskuse


Eliška Nová

Autor

Eliška Nováeliska.nova@lidovky.czČlánky


Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na Lidovky.cz