7. června 2016 9:32, aktualizováno  10:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bělobrádek si vystřelil z šéfa ANO. Na Babišovu kavárnu zareagoval cukrárnou

Pražská kavárna a Pavlova cukrárna. Politici se ze sebe střílí na sociálních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražská kavárna a Pavlova cukrárna. Politici se ze sebe střílí na sociálních... | foto: FacebookReprofoto

PRAHA Politici objevují nový způsob, jak oslovit voliče. Pomocí osobních videí na sociálních sítích se snaží zaujmout před volbami a odlehčenou formou nastínit svůj program. K vidění jsou však i kuriozity. Například novou Babišovu kavárnu šéfa hnutí ANO zparodoval leader lidovců Pavel Bělobrádek. Ten představil Pavlovu cukrárnu.

Šéf ANO Andrej Babiš si „otevřel“ novou kavárnu. Nechce v ní však nabídnout nápoje a drobné chuťovky, Babišova kavárna je pořad pro sociální sítě, kterým se snaží voličům odpovídat na otázky a nastínit program své partaje.

Vzápětí se však vynořila konkurence v podobě Pavlovy cukrárny. Šéf lidovců Bělobrádek využil příležitosti a Babišovu kavárnu zparodoval. Půjčil si znělku a formát, ale přidal humor, kterým se často prezentuje na sociálních sítí.

Zatímco Babiš zvolil téma zdravotnictví a odkazoval na své turné po nemocnicích. Bělobrádek se rozpovídal o tradičních politických stranách.

„Jsme strana s téměř stoletou historií. Především je naším úkolem vysedávat v kavárnách a očekávat, že nás zlobují firmy z hazardu a popřípadě z tabákového lobby,“ rýpl si Bělobrádek do daru pro hnutí ANO od tabákové firmy. Ten přišel po hlasování o protikuřáckém zákonu, který neprošel i díky hlasu Babišových poslanců.

„Ve volném čase se snažíme vymýšlet koaliční podrazy, popřípadě okopávání kotníků. A když nám ještě zbude volný čas tak se systematicky připravujeme, abychom mohli lhát, protože to je náplní nás tradičních politických stran,“ rozpovídal ironicky leader lidovců o úkolech tradiční politické strany. Video zakončil dvěma panáky pálenky. Narážel tím také na Babišovu stížnost, že jsou všichni proti němu.

Hradní televize i nařízení tweetovat

Není to jediný případ, kdy se politici snaží přes vlogy - osobní videa - na sociálních sítí oslovit voliče. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček plánuje spustit „prezidentskou televizi“ OVTV. Navíc krajské návštěvy prezidenta Miloše Zemana vysílá živým přenosem přes svůj mobilní telefon.

Za TOP 09 se často pouští do vlogování nová tvář strany Markéta Adamová. Ta natočila několik rozprav s Karlem Schwarzenbergem. Sílu sociálních sítích také zkrotila mladá naděje TOP 09 Dominik Feri. Dává však přednost především humorným videím.

Průkopníkem byl v minulosti například i Zdeněk Škromach (ČSSD). Ten se proslavil svými Hovory od bazénku. To, že sociální demokraté berou sociální sítě vážně dokazuje i nové nařízení vedení strany, aby ministři tweetovali. Upozornil na to server Aktuálně.cz.

Jakub Zelenka

Autor

Jakub Zelenkajakub.zelenka@lidovky.czČlánky