Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bělobrádek vyzval ministra obrany k rezignaci. Měl jsem lhát? brání se Stropnický

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) | foto: Reuters

PRAHA Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) by měl podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) kvůli komentování případu únosu Čechů v Libanonu zvážit setrvání ve funkci. Podobné vyjadřování je podle něj nepřijatelné. Podle šéfa ANO a místopředsedy vlády Andreje Babiše Stropnický žádné státní tajemství nevyzradil a Bělobrádek by si měl odpustit nemístné výzvy k rezignaci.

Stropnický necítí potřebu se obhajovat. Byl prý postaven před otázku, zda flagrantně lhát.

Bělobrádek reagoval na otázku týkající se Stropnického výroku z minulého týdne, v němž potvrdil, že podmínkou propuštění pěti unesených bylo, aby Česká republika nevydala v Česku zadržovaného Libanonce Alího Fajáda do Spojených států. Fajád, kterého USA podezřívají z napojení na teroristickou organizaci, byl nakonec z vězení propuštěn ve stejný den, kdy se pětice Čechů vrátila do vlasti. I když se spekulace, že skutečně jde o výměnu, již v médiích objevovaly, žádný z politiků je nepotvrdil.

Z očí do očí

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) svolal na pátek schůzku předsedů všech tří koaličních stran. Reagoval tak na rozepři vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka a šéfa ANO Andreje Babiše. Sobotka dává přednost tomu, aby si představitelé koalice všechny důležité či sporné věci vyříkali "z očí do očí".

Stropnický svým vyjádřením podle zákulisních informací kolegy ve vládě hodně rozčílil. „Považuju to za nepřijatelné, aby se takové informace vůbec komentovaly. Ať už jsou, nebo nejsou pravdivé, tak se vůbec nekomentují. A oni se ani nepotvrzují, ani nevyvracejí, prostě se nekomentují,“ řekl Bělobrádek Českému rozhlasu Plus.

Více možností

Podobné jednání je již podle něj za hranou, a Stropnický by proto měl zvážit setrvání ve funkci. Svůj názor potvrdil s tím, že by zároveň měli Babiš a Sobotka zvážit, jaké důsledky z jednání Stropnického vyvodí. „Samozřejmě, že těch možností je více včetně rezignace a návrhu na odvolání a to mají v rukou tito pánové,“ řekl Bělobrádek.

Babiš sdělil, že by si Bělobrádek měl nemístné výzvy k rezignaci odpustit a věnovat se podpoře vědy, což by prý Česku prospělo více než nesmyslné útoky na koaličního partnera. Stropnický podle něj nevyzradil žádné státní tajemství a nedopustil se žádného přečinu. „Okomentoval jen to, co před ním někdo jiný z Bezpečnostní rady státu vypustil do médií,“ poznamenal šéf ANO.

Babiš: Nevím, že by se za ženy platilo

Babiš ve čtvrtek prohlásil, že nemá žádné informace o tom, že by za propuštění dvojice Češek unesených v Pákistánu někdo platil. „Já nevím o tom, že by za ty unesené holky někdo dával nějaké peníze. Já nevím, odkud je ta informace. Já takové informace nemám," řekl.

Zároveň Babiš řekl, že pokud se ukáže, že nějaký ministr vynesl z Bezpečnostní rady státu tajné informace, měl by z vlády odejít.

Stropnický minulý týden potvrdil spekulace, že podmínkou propuštění pěti unesených bylo, aby Česká republika nevydala v Česku zadržovaného Libanonce Alího Fajáda do Spojených států.

Stropnický na otázku, zda se bude v pátek ve sněmovně bránit, řekl, že „necítí potřebu se nějak výrazně obhajovat“, protože jen „v obryse, náznaku“ pojmenoval něco, čeho byly dva dny plné noviny. „Všechny noviny, všechny servery o tom psaly. Já jsem dostal otázku, a teď jsem byl během tří sekund postaven do situace, jestli mám flagrantně lhát a jestli mám připustit, že na tom něco je. Já jsem to rozhodně nevyzradil,“ řekl.

Výzva k rezignaci Stropnického se již v minulých dnech objevila od opoziční ODS, předseda strany Petr Fiala dnes svou kritiku zopakoval. Sobotka by měl podle něj přijmout odpovědnost a Stropnického odvolat. „V některých situacích musí ministr mlčet, aby neohrozil bezpečnost českých občanů. Martin Stropnický toho není schopen, proto je jeho pozice ministra neudržitelná,“ uvedl v prohlášení.

Únik informací

Ministr obrany, který je na aliančním jednání v Bruselu, se k výzvě ODS ve středu nechtěl před novináři nijak vyjadřovat.

S Bělobrádkem souhlasí i místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (TOP 09 a Starostové). „Pan ministr by měl zvážit rezignaci. Všichni teroristé teď vědí, že když si uloví svého Čecha, dostanou zhruba tři miliony dolarů. Pokud tuto zprávu vydávají ústavní činitelé, je to přímo tragédie,“ řekl novinářům.

Únik informací spojený s propuštěním pětice Čechů i s výší výkupného, které mělo být vyplaceno za osvobození dvou Češek unesených v Pákistánu, vyvolal silnou kritiku směřující na vládu, tajné služby a Bezpečnostní radu státu. Možnými úniky informací z Bezpečnostní rady státu a jejího předsednictva se zabývá Národní bezpečnostní úřad, situaci bude v pátek řešit i Sněmovna.

Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...