Bělorusovi Děmaginovi stačilo na gól pět sekund

KLOTEN Hokejisté Běloruska získali po výhře 2:1 po samostatných nájezdech nečekané dva body s Finskem a udělali velký krok k postupu do čtvrtfinále mistrovství světa. Naopak překvapivý výsledek dostal definitivně ze hry o play off Slovensko.

Bělorusové v sobotu večer šokovali favorizovaného soupeře hned v úvodu utkání, když jej překvapili nejrychlejším gólem šampionátu. Grabovskij vyhrál vhazování, předal puk na pravou stranu Děmaginovi, který prostřelil Rinneho a skóroval už v páté vteřině.

Následoval nápor výběru Suomi, který v úvodním dějství přestřílel soupeře v poměru 15:5, ale na Mezina nemohl najít recept. Ve velké šanci neuspěl Immonen a v poslední minutě mohli zvýšit Bělorusové, když Ugarov blafákem do bekhendu jen těsně minul.

Tým vedený kanadským trenérem Glenem Hanlonem odolal i na začátku druhého dějství při Salejově vyloučení a v 28. minutě zahrozil znovu Děmagin.

Bělorusům se vymstilo až vyloučení Rjadinského, Mezina překonal obránce Niskala. Těsně po skončení oslabení pak mohl Finy dostat do vedení Pyörälä, ale na běloruského gólmana nevyzrál.

Další možnost měl Pyörälä ve 44. minutě, kdy po akci Samiho Kapanena zblízka minul branku. Marný boj Finů s běloruskou obranou pokračoval a Hanlonův tým důležitý bod ubránil až do konce základní hrací doby.

V závěru hráli Bělorusové při vlastní přesilovce dokonce tak okatě pasivně, že je sudí potrestali tři sekundy před koncem třetí třetiny vhazováním v jejich obranném pásmu a Ruutu ještě stihl nebezpečně vystřelit.

Ve čtvrté sérii nájezdů zajistil Bělorusku druhý bod zkušený Antoněnko, který se v rozstřelu trefil dvakrát.

Tým kouče Hanlona měl dokonce v případě včerejší tříbodové výhry nad Českou republikou (zápas skončil po uzávěrce tohoto vydání LN) šanci na druhé místo ve skupině F.