Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Bém by nebyl dobrým předsedou ODS

Česko

  19:31
PRAHA - Pokud by Pavel Bém kandidoval na předsedu ODS, bude Mirek Topolánek kandidovat proti němu. Šéf ODS to řekl v rozhovoru pro pondělní Lidové noviny a dodal, že podle jeho názoru by Bém nebyl dobrým předsedou strany. Bém však podle Topolánka s kandidaturou váhá. „Pavel je velmi ambiciózní, což je v pořádku, ale nebyl ochoten se mi postavit v době, kdy to byl rovný souboj,“ řekl Topolánek.

Premiér Mirek Topolánek. foto: Eva KořínkováČTK

"Ani teď ještě neřekl, že do toho půjde. Asi ještě nemá potřebný počet hlasů,“ dodal premiér .Současnou situaci ve straně Topolánek srovnává s tzv. sarajevským pučem z roku 1997. Rozdíl je prý jen v tom, že se rebelům zatím nepodařilo svrhnout vládu. „Pokud se dohodnou s Paroubkem, tak se jim to může podařit. Ale pro stranu by to bylo smrtelné,“ tvrdí.

LN Václav Klaus před chvílí řekl, že volby byly referendem o Topolánkovi a jeho vládě. Souhlasíte s jeho výkladem?
Já to neviděl, takže mně se na to špatně reaguje. Ale určitě nebudu reagovat na prezidenta. Směrem k ODS to možná má nějaký smysl, ale směrem ven to zcela jistě nebudu komentovat.

LN Není to však první prezidentovo vyjádření směrem k ODS. Proč to podle vás dělá?
V nadsázce jsem už řekl, že porušil své pravidlo číslo jedna, že bude aktivní, nikoli aktivistický. Nicméně já budu muset v následujících týdnech diskutovat s členskou základnou a analýzu voleb míním dělat na základě aktů, ne dojmů. V tomto smyslu určitě nebudu směrem k hlavě státu dávat jakékoli komentáře.

LN Určitě jste však zaznamenal hlasy, které říkají, že Klaus se angažuje ve prospěch určité části strany. Jak je teď vlastně ODS rozdělená?
Tímto způsobem byla ODS rozdělená v podstatě vždycky. ODS je rozdělená vertikálně na tři různé směry. To je ten libertariánský, neoliberální a konzervativní až křesťanskodemokratický směr. ODS byla také vždy rozdělená z hlediska stylu politiky, z hlediska posazení do evropského kontextu a z hlediska koaličního potenciálu. Část lidí ve straně má touhu po rigidním programu a chce se dostat někam na dvacet procent podpory s tím, že tento program nelze realizovat. Pak je tu moje vize s potenciálem čtyřiceti procent a schopností akcentovat evropskou politiku.

LN Jak si vysvětlujete, že tu je skupina Bém, Bendl a Klaus, která po vás velice tvrdě vystartovala?
To je spojení těch dvou směrů, přičemž bych to nerad nějak zjednodušoval.
Na jedné straně je tu opravdu velká frustrace hejtmanů a regionálních struktur, hledají se viníci, nebo spíš viník. Na druhé straně je to využití příležitosti, protože já jsem svým soupeřům ve straně v uplynulých šesti letech žádnou šanci moc nedal. Ale teď to nechci komentovat víc, než je nutné.

LN Fakt je, že strana, kterou vedete, výrazně prohrála volby.
Přistupuji k tomu, co přišlo, velmi pokorně. Samozřejmě na tom nesu svůj díl viny. Moje analýza je jasná. My jsme našim středopravicovým voličům v těchto volbách fakticky nic nenabídli. Nic jsme neartikulovali, vlastně jsme je k volbám ani nepozvali. Na centrální úrovni jsme jim vůbec nic neřekli a musím říct, že právě regionální politici jak ve výkonné radě, tak v grémiu byli ti, kdo před rokem a půl prosadili, aby to byla kampaň nekampaň bez centrální úrovně. Poprvé za posledních šest let jsem nevedl kampaň. To vidím jako jeden z hlavních, byť zdaleka ne jediných důvodů naší prohry.

LN A dál?
Další důvod je ten, že po všech našich předchozích výhrách jsme trochu zpohodlněli. Měli jsme pocit, že nám to samo spadne do klína a my pro to nemusíme udělat nic. Dám příklad. Už neběhají členové ODS s materiály tak, jak byli zvyklí dřív. Už si na to najímáme různé agentury, osoby, krásná děvčata. To je takový příznak. A třetí důvod je možná klíčový. Není to chyba vládnutí, ale daň za vládnutí. To je standardní jev ve všech zemích, kde vládnoucí reprezentace volby konané v mezidobí obvykle prohrává.

LN Kdy jste si uvědomil, že tyto volby prohrajete?
Bylo to při kauze Tlustý-Morava. Do té doby se preference sbližovaly až na tři procentní body, ale od té kauzy začaly prudce padat až k volbám, kdy v posledním týdnu to byl normální sešup a už bylo jedno, co kdo říká. Ztráta důvěry, ztráta jednoty a všeho toho, čím ODS své soupeře převyšovala v minulých volbách.

LN Co se v ODS děje, když nefunguje sebeočistný mechanismus a nedokážete vyloučit ani člověka, který se nechá najmout jako agent provokatér proti vlastním lidem?
Řekl bych, že to je jedno z témat kongresu. Musíme najít mechanismy, které zabrání tomu, aby někdo stranu tímto způsobem poškozoval. Pro zajímavost: prohráli jsme volby v České Lípě, odkud pocházejí Petr Kott, Petr Skokan a Juraj Raninec. Prohráli jsme v Berouně, odkud je Honza Schwippel, prohráli jsme v Rakovníku, kde je členem Vlastimil Tlustý. Ale takovým způsobem, že to je téměř o dvacet až pětadvacet procentních bodů proti bývalým nejlepším okresům Praha-západ a Praha-východ. Takže to určitě mělo vliv na důvěryhodnost strany.

LN Říkáte, že ODS má vážné problémy. Co s tím chcete dělat?
To nejjednodušší by bylo odejít. Nechci však připustit, aby se ODS, ale i česká zahraniční politika dostaly do nějakého vakua, kdybych měl jistotu, že za mnou stojí někdo - a on se nakonec najde - kdo bude pokračovat v mém stylu politiky a bude usilovat o větší otevřenost ODS. Do té doby je to souboj mezi dvěma pojetími politiky, a z toho já v žádném případě neuteču. Definitivně jsem se rozhodl, že své pojetí politiky budu obhajovat. Ať klidně prohraju, ale chci se postavit něčemu, s čím nesouhlasím.

LN V tomto konkrétním případě nesouhlasíte s tím, aby se ODS dohodla na nějakém způsobu vládnutí s Jiřím Paroubkem. Je to tak?
Zjednodušeně řečeno je to pravda. Ale tak prosté to není. Stranu jsem převzal v roce 2002 po prohraných volbách, kdy jsme dostali asi 23 procent. Neříkám, že jsem to byl jen já, kdo ODS vytáhl na čtyřicet procent. Ale můj koncept otevřenosti byl úspěšný.

LN Jak je možné, že jeden ze symbolů vašich reforem, což je ministr Tomáš Julínek, čelí tak tvrdé vnitrostranické kritice?
Někteří naši kandidáti skrytě a jiní otevřeně na náměstích vyvolávali „S Topolánkem a jeho vládou ani s Julínkovou reformou nemáme nic společného“, čímž jsme se stali nevěrohodnými. Julínek udělal několik chyb. Přišel s poplatky jako s krokem minus jedna, který nebyl doprovázen pozitivní slupkou návrhů, které by lehce nivelizovaly jednoduše odstřelitelný argument o třicetikorunových poplatcích. Ani to však nikoho neopravňuje, aby ty kroky ostřeloval. Dost na našich koaličních partnerech, říkám já. Ale ten koncept v žádném případě neopouštím. Chci říct ještě jedno. Voliči možná měli strach z poplatků, ale také měli - asi iracionální - strach z privatizace krajských nemocnic. Zdravotnictví se tak stalo jedním z hlavních témat, ale my jsme neměli šanci tomu na centrální úrovni čelit.

LN Jaká je Julínkova pozice?
Pokud má vláda zůstat, musí teď přijít nějaký silný impulz. Ptáte-li se mě na Julínka, tak nechci, aby odešel. Ale žádný z ministrů nemá své místo jisté. Všichni fakticky signalizují, že pokud to bude nezbytně nutné, tak své funkce dávají k dispozici. To je silný signál. Všichni si uvědomují, že ten projekt musíme dokončit. Proto potřebujeme mandát ve sněmovně. Buď ho budeme mít, anebo půjdeme pryč. Tomu samozřejmě musíme přizpůsobit i vládní sestavu.

LN O změnách ve vládě se začalo mluvit už minulý týden. Chcete změny provést ještě před kongresem ODS?
Prošel jsem poměrně složitým týdnem, kdy po mně pořád někdo chtěl nějaké vyjádření. Ještě před druhým kolem senátních voleb jsem musel provést nějakou reflexi, případně sebereflexi. Teď mám samozřejmě volnější ruce, protože už žádným prohlášením neohrožuji volby. Určitě míním v následujících týdnech velmi významně diskutovat o změnách ve vládě, ale provádět je zřejmě budu až po kongresu. Jediný problém, který tam vidím, je spíše formální. Člověk, který tam přijde, musí být schopen naskočit do českého předsednictví.

LN Jak budete postupovat při jednáních o změnách ve vládě?
S předsedy koaličních stran budu mluvit permanentně. Budu chtít, aby provedli podobnou reflexi, protože také prohráli volby. Budu s nimi mluvit o způsobu vládnutí, tím myslím styl a priority, na nichž postavíme akceleraci naší práce. Souběžně budu mluvit s lidmi uvnitř ODS. Míním objet členskou základnu, aby věděli, co se stalo, znali můj názor, a chci slyšet jejich názor na to, kam má strana jít.

LN To stihnete při svých premiérských povinnostech?
Trochu jsem si upravil program. Jsem schopen to objet po večerech a ve dnech, kdy k tomu mám prostor.

LN Do jaké úrovně chcete jít?
To záleží na tom, kdo bude ochoten se mnou mluvit. Lidé ve straně jsou zranění a zmatení, protože slyší nejrůznější interpretace. Chci stranu dostat do takové kondice, aby na kongresu vedla racionální diskusi.

LN Teď se hodně mluví o tom, že by předsedou strany mohl být někdo jiný a vy byste byl předsedou vlády. Je to pro vás přijatelné?
To je pro mě přijatelná varianta, pokud najdeme člověka, který bude pokračovat v mém projektu. Jenže tuto variantu nevidím. Pavel Bém to není.

LN Takže kdyby vyhrál na kongresu Pavel Bém, nebudete premiérem?
Jinak. Když se mi Bém postaví na kongresu, tak já budu stát proti němu.

LN Chápu. Ale když vyhraje, vy byste už nebyl premiér?
To jsou strašné spekulace. Ta vláda je o stupeň výš. Jestli ODS vzdá vládu, tak Jiří Paroubek nevyhrál 2:0, ale 3:0. To pokládám za naprosto nesmyslné. Předčasné volby jsou v tuto chvíli pro ODS smrtelné. Všechny úvahy, s nimiž přicházejí mí vnitrostraničtí soupeři, považuji za naprosto nesmyslné, politologicky pochybené a tak účelové, že to podle mě členové ODS pochopí.

LN Kdyby se stal šéfem ODS Bém, na místě premiéra vás stejně nenechá. Nebo ano?
To jsou jen taková kdyby.

LN Proč podle vás Bém přijímá výklad voleb podle ČSSD?
V ODS byla taková dohoda, že tento spor byl vždy latentní, nikoli otevřený. Pavel je velmi ambiciózní, což je v pořádku, ale nebyl ochoten se mi postavit v době, kdy to byl rovný souboj. Ani teď ještě neřekl, že do toho půjde. Asi ještě nemá potřebný počet hlasů.

LN Nehrozí straně rozdělení?
Varování „Sarajeva“ lidé vnímají velmi silně, ať už se to jmenuje pražský puč, nebo nějak jinak. V tomto smyslu rozdělení nehrozí.

LN Řekl jste puč. Je to puč?
To jsou strašně silná slova. Použil jsem jen paralelu se Sarajevem, které bylo horší. Klausova vláda padla, zatímco mě koaliční partneři nepodrazili. Aby to byl puč, museli by ti lidé shodit vládu. Pokud se dohodnou s Paroubkem, tak se jim to může podařit. Ale pro stranu bv to bylo smrtelné.

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...