20. ledna 2010 17:44, aktualizováno  19:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bém chce Haiti na pomoc vyslat hummery pražských strážníků

Hummer pražské městské policie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hummer pražské městské policie | foto: MP PrahaReprofoto

PRAHA Pražský primátor Pavel Bém má v plánu poslat zemětřesením zdevastovanému Haiti na pomoc hummery městské policie. Pomáhat by měly se zásobováním a zdravotní péčí. Bém zároveň připustil, že Praha terénní vozy nepotřebuje. Jejich nákup prověří.

Informuje o tom server Týden.cz. Bém serveru napsal, že motorizovanou pomoc bude projednávat na ministerstvu zahraničí. Tam ve středu odpoledne proběhla schůzka právě o humanitární pomoci Haiti.

Jeho spolupracovníci ovšem informováni nebyli. Radní pro městskou policii Rudolf Blažek serveru řekl, že o ničem takovém neví. Podobně reagoval na dotaz Lidovek.cz mluvčí pražského magistrátu Jiří Wolf. "Nevím o tom," prohlásil stručně.

Hummery by nemusely být jedinou technickou výpomocí Haiti. "Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy také nabídla možnost zapůjčení mobilní ošetřovací stanice Golem, která může být potřebná ve fázi ošetření zraněných," řekl v úterý Bém.

Praha pomůže Haiti také finančně. Pražští radní pro ostrovní stát vyčlenili 1 950 000 korun a zastupitelé mají na stole žádost o dalších 9 900 000 korun.

Magistrát spolu s Českou televizí, Českým rozhlasem Regina a Člověkem v tísni uspořádá charitativní koncert na Staroměstkém náměstí, kde 21. ledna v odpoledních a večerních hodinách vystoupí na 30 interpretů. V rámci koncertu byla vyhlášena sbírka na pomoc obětem zemětřesení.

Nákup hummerů prověřím, říká Bém
Primátor zároveň oznámil, že nákup tří terénních vozů hummer, které byly pořízeny bez výběrového řízení, prověří. Podle něj navíc nejsou takové vozy vůbec nutné, řekl dnes televizi Prima.

"Samozřejmě se dotážu i pana ředitele Kotrouše (ředitel strážníků Vladímír Kotrouš),.. teď bych vynášel soud bez znalosti věci. Nicméně v obecné rovině si myslím, že v Praze hummery nepotřebujeme," řekl Bém Primě.

K původně k jednomu hummeru koupila městská policie minulý měsíc ještě další dva za necelé dva miliony korun. Policie i prodejce aut přesnou sumu tají.

Výběrové řízení je podle zákona nutné vypisovat u nákupu od dvou milionů bez DPH. Tendr se proto nekonal a výhodou sumy pod dva miliony je podle televize také to, že policii kromě zřizovatele, kterým je magistrát, nemá kdo potrestat.

Pražští zelení nákup vozů kritizovali
Nákup kritizovali zastupitelé hlavního města ze Strany zelených, i podle nich jsou vozy podobného typu v městských podmínkách zbytečné. Požadují proto jejich prodej. VÍCE ČTĚTE ZDE.

Městská policie pořízení vozů obhajuje. Podle mluvčí Jany Přikrylové byly využity například při nedávné sněhové kalamitě k vyprošťování zapadlých aut.

Pomoci Haiti můžete i vy:

ADRA připravuje vyslání humanitární pomoci, na kterou můžete přispět zasláním finančních prostředkůna účet č. 4028 4028/0300, variabilní symbol 391, nebo zasláním dárcovské sms v ceně 30Kč ve formě DMS ADRA na číslo 87777.

ČLOVĚK V TÍSNI
Přispívat lze přímo na konto sbírky SOS Haiti 4095 4095/0300 nebo prostřednictvím dárcovské SMS ve formě DMS SOSHAITI na číslo 87777.

Arcidiecézní charita Olomouc, která na Haiti již několik let řídí humanitární projekty, přijímá příspěvky na konto
35-1868350237/0100, variabilní symbol 99999. Dárcovská SMS pro charitu má tvar DMS HAITI, číslo 87777.

Lidovky.cz

Adecco spol. s r.o.
Servisní technik Hranice, přímo pod kmen

Adecco spol. s r.o.
Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 38 000 - 45 000 Kč