30. března 2012 15:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bém hrozí Nečasovi, chce jednat o podpoře vlády

Pavel Bém | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Bém | foto: Viktor ChladLidové noviny

PRAHA Někdejší pražský primátor, poslanec Pavel Bém, se zřejmě s pozicí, do které ho uvrhly zveřejněné odposlechy, nehodlá jen tak smířit. Rád by na schůzce s premiérem Petrem Nečasem mluvil o podobě své další podpory koaliční vlády.

Schůzku plánoval na příští týden. Nečas, který v týdnu Bémovi doporučil odchod z Poslanecké sněmovny, ale uvedl, že se s poslancem už sejít nehodlá.

"S panem Bémem jsem mluvil v pondělí a svůj názor jsem mu řekl. K dalšímu setkání nevidím důvod," napsal předseda vlády v textové zprávě. Na odpolední tiskové konferenci Nečas novinářům stroze odověděl, že se s Bémem sešel. Neupřesnil ale, zda v pondělí, či ještě jednou v pátek.

Bém není podle svých spolustraníků členem poslaneckého klubu ODS, neboť požádal svou mateřskou organizaci o pozastavení členství kvůli kauze se zveřejněnými odposlechy telefonátů mezi ním a lobbistou Romanem Janouškem.

ČTĚTE K TÉMATU:


Bém ale fakticky členství stále pozastavené nemá. Podle předsedy strany v Praze 6 a ministra životního prostředí Tomáše Chalupy se totiž ještě neuskutečnilo jednání rady místního sdružení v Praze-Bubenči, které o tom musí rozhodnout. "Bude to velmi rychle po víkendu. Nečekám v té věci zásadní komplikace," uvedl Chalupa. Bém o přerušení požádal v pondělí z pracovní cesty v gruzínském Tbilisi.

Nemáme na Béma páky, stěžuje si strana

Vedení ODS, včetně Nečase, však exprimátora vyzvalo i ke složení poslaneckého mandátu. Občanští demokraté ale zároveň dali najevo, že nemají páky k tomu, aby jej ze sněmovny dostali. Bém sám takový krok odmítá, přinejmenším do té doby, než mu bude prokázáno protiprávní jednání. Ostatně i pozastavení svého členství prý chápe jako dočasný krok asi na půl roku. Podle něj bude do té doby kauza vyšetřena a jeho jméno očištěno.

PŘEČTĚTE SI:


Pokud by Bém tlak neustál a nakonec se rozhodl ze sněmovny odejít, stal by se novým poslancem bývalý radní Jiří Janeček, který v lednu prohrál s nynějším primátorem Bohuslavem Svobodou boj o křeslo předsedy pražské ODS.

Členem ODS není od loňského roku ani poslanec Michal Doktor, který stranu opustil na protest proti instalaci Martina Kuby do funkce ministra průmyslu. Doktor přesto hlasuje v důležitých bodech společně s vládními poslanci, tento měsíc podpořil kabinet například při dalším hlasování o nedůvěře, které vvyvolala opozice.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS


Bém čelí skandálu poté, co deník Mladá fronta Dnes (MfD) zveřejnil odposlechy telefonických rozhovorů mezi ním a lobbistou Romanem Janouškem z roku 2007, které dokládají lobbistův vliv na dění na magistrátu i na pražskou politiku.

ČTK, Lidovky.cz