1. srpna 2012 19:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bém oblékne montérky, prohrál sázku o cenu Blanky

Pavel Bém na snímku z roku 2010 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Bém na snímku z roku 2010 | foto: Lidové noviny

PRAHA Pavel Bém sice ve středu pokořil další osmitisícovku, radost mu však může zkazit stará sázka. Před lety se vsadil s iniciatovou Auto*Mat, že cena za pražský tunel Blanka nepřesáhne 21 miliard. Nynější verdikt magistrátu však mluví jasně - konečný účet za tunel bude 36 miliard.

Bývalý primátor by tak měl podle sázky vykonat 50 hodin veřejných prací. Iniciativa hodlá politika vyzvat ke splnění slibu, hned jak se vrátí z dovolené. „Bývalý primátor Pavel Bém by měl konečně uznat, že 'jeho' Blanka se prodražila, a omluvit se všem Pražanům. Nesmyslný tunel blokuje potřebné investice nejen do veřejné dopravy, která je pro život města klíčová,“ uvedl Vít Masare z iniciativy webu Auto*Matu.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle dokumentu magistrátu, který zveřejnily Hospodářské noviny, bude konečná cena Blanky 36 miliard korun a řidiči jím poprvé projedou 1. května 2014. Bývalé vedení města v čele s Bémem původně uvádělo, že za tunel zaplatí maximálně 28 miliard korun.

„Tunely vábí korupci, zhoršují život v ulicích a podvazují rozpočet. Metro D se odkládá stejně jako nová parkoviště P+R, chodníky se neopravují. Na nic nejsou peníze a město musí šetřit i na školách a kultuře,“ kritizuje však plány Prahy Masare.

Stavba tunelového komplexu začala již v roce 2007, od počátku ji však provází množství problémů. Během ražby se tunel třikrát propadl a Metrostav kvůli nehodám dostal od báňského úřadu několik pokut. Několikrát se také posunul termín dokončení.

Co by přesně měl bývalý primátor pro iniciativu prospěšného dělat, mohou lidé navrhovat na webu Auto*Matu.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!