Pátek 11. října 2024, svátek má Andrej
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bém ke stíhání Svobody: Opencard předražili sedmkrát. To bych si já nedovolil

Česko

  13:19aktualizováno  15:37
PRAHA - Bývalý primátor Pavel Bém (ODS), za jehož éry se kritizovaný projekt opencard rozběhl, tvrdí, že současné vedení města projekt sedmkrát prodražilo. "Takový krok bych si nikdy nedovolil," sdělil Bém serveru Lidovky.cz.

Policie pražské radní včetně primátora Bohuslava Svobody obvinila z porušení povinnosti při správě cizího majetku. Všichni obvinění by podle Béma měli vyvodit důsledky, když se zaštiťují bojem s korupcí. "V historii hlavního města nemá taková situace obdoby," tvrdí Pavel Bém.

ČTĚTE VÍCE

"Je pro mne osobně naprosto nepochopitelné, že současné vedení města, reprezentované především TOP 09, po dvouleté kritice ceny a údajné netransparentnosti při zavádění projektu opencard namísto úspor a nápravy chyb rozhodne absolutně netransparentním způsobem a ze dne na den celý projekt sedminásobně prodraží. Takový krok bych si nikdy nedovolil," míní Bém.

TOP 09 radní brání:

"Rada, která se pokoušela napravit rozsáhlé korupční chování svých předchůdců, je kriminalizována, zatímco původci korupčního chování se zdají být nepostižitelní," citovala Langšádlová z usnesení předsednictva TOP 09, která na pražské radnici vládne v koalici s ODS.

Bývalý primátor, který se z veřejného života výrazně stáhl poté, co vyšlo najevo, že některá důležitá rozhodnutí ohledně chodu města konzultoval s lobbistou Romanem Janouškem, by považoval za naprosto automatické svolání zastupitelstva a vyvození důsledků pro všechny, kterých se obvinění týká. "Ale to jistě nemusím radit politikům, kteří již dva a půl roku nedělají nic jiného, než že kritizují minulost a zaštiťují se takzvaným bojem s korupcí," podotýká jízlivě Bém.

Radní Tomáš Hudeček a Eva Vorlíčková, kteří podle Béma plánovali svou rezignaci v případě, že budou obviněni, by měli odstoupit.

Radní Vorlíčková: Bémova reakce je úsměvná

"Já se rozhodně nechystám odstoupit. Jak říkám, já se snažím opravdu napravovat chyby, které tady minulé vedení zavedlo. Tento projekt je velmi mediálně sledovaný, ale není to jeden z těch největších průšvihů, co tady máme – bezdrátová Praha a mnoho dalších systémů. Já jsem toto opravdu sdědila," řekla serveru Lidovky.cz obviněná radní Eva Vorlíčková.

"Od pana Béma je to velmi úsměvné. Od roku 2006 do roku 2011 tento projekt stál jedna a čtvrt miliardy korun. Zatímco my firmě Haguess platíme 28 milionů ročně," brání se radní Bémovu obvinění, že současné vedení projekt prodražilo.

A k tomu, že obvinění padlo právě na současné vedení radní dodává: "Je pro mě nepochopitelné, proč někdo skutečně nejde do hloubky té věc, protože všechny dokumenty, co se týče opencard má policie už několik let. A proč koná, nebo nekoná, já komentovat nebudu."

S projektem opencard přišla Praha v roce 2006 za Bémova vedení. Takzvaná karta Pražana měla nahradit papírové kupony na MHD a mít řadu dalších funkcí. Zatím ale kromě MHD funguje jen v knihovně a při parkování. V počátcích projektu uzavřela Praha několik smluv, které dodavatelům zaručovaly výsadní postavení. Kritizovaný projekt stál podle odhadů 1,25 miliardy korun.

Kauza opencard

Říjen 2005 - Rada hlavního města schválila informační strategii, jejíž součástí byl i projekt čipových karet umožňujících placení za MHD, v knihovnách, parkování atd.

12. dubna 2007 - Magistrát začal vydávat karty opencard, které začaly sloužit především jako tramvajenka. V dalších letech vyšlo najevo, že projekt stál nejméně 1,25 miliardy korun.

24. listopadu 2009 - Z auditu vyplynulo, že náklady na opencard neodpovídají stavu projektu, příjmy jsou nulové. Odpovědnost nese vedení města i odbor informatiky. Primátor Pavel Bém (ODS) zadal další audit.

21. prosince 2009 - Pražská zastupitelka Jana Ryšlinková (nezávislá) podala kvůli opencard trestní oznámení.

22. prosince 2009 - Druhý audit potvrdil výhrady předchozích kontrol; hlavním rizikem je velká závislost na Haguess. Vedoucí magistrátního odboru informatiky Václav Kraus rezignoval.

12. února 2010 - Magistrát podepsal s Haguess dodatek smlouvy. Společnost zajistí dalších 260.000 karet. Haguess souhlasila se snížením dluhu, který vůči městu uplatňuje (o 50 milionů na 100 milionů korun).

17. února 2010 - Haguess změnila formu akcií a zveřejnila vlastníky. Většinovým je Jaroslav Turek, který je zároveň předsedou dozorčí rady firmy Allshare, která dodala prvotní plán opencard.

26. února 2010 - Policie začala prověřovat projekt opencard, o rok později podlo v kauze první obvinění.

22. února 2011 - Praha rozhodla, že od Haguess odkoupí 300.000 nových licencí pro opencard.

2. srpna 2011 - Nejvyšší státní zastupitelství zrušilo v kauze rozhodnutí o odložení věci. Jde o tu část případu, v níž policie zjišťovala, zda při zadávání veřejných zakázek na dodávku právních a konzultačních služeb k projektu nebyl porušen zákon. V lednu 2012 policisté část kauzy opět odložili.

29. června 2012 - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže udělil pokuty kvůli opencard. Za porušení zákona o veřejných zakázkách má Praha zaplatit 600.000 korun, dopravní podnik 500.000 korun.

22. října 2012 - Městské státní zastupitelství v Praze obžalovalo pět úředníků z magistrátu.

16. listopadu 2012 - Policie si na magistrátu vyžádala dokumenty k zakázce, kterou v dubnu 2012 získala firma Haguess. Magistrát firmu vybral v takzvaném jednacím řízení bez uveřejnění, kdy oslovil pouze tohoto dodavatele.

26. března 2013 - Policie obvinila pražské radní kvůli projektu opencard. Podezírá je z porušení povinnosti při správě cizího majetku. Obvinění se týká dubnové zakázky pro Haguess.

Autoři: ,

Pronájem kanceláře 41 m2
Pronájem kanceláře 41 m2

V olšinách, Praha 10 - Strašnice, okres Praha
10 250 Kč/měsíc