28. prosince 2012 10:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Benda: Béma do ODS nelákám, radost z jeho návratu bych neměl

Pavel Bém  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Bém | foto: ČTK

PRAHA Bývalý pražský primátor a v současnosti nezařazený poslanec Pavel Bém by se mohl vrátit do ODS, a tím i do poslaneckého klubu občanských demokratů. Nový předseda sněmovního klubu Marek Benda z této možnosti "příliš velkou radost" nemá.

Marek Benda odmítá, že by Béma, který si v březnu pozastavil členství v ODS kvůli skandálu s odposlechy jeho hovorů s lobbistou Romanem Janouškem, do poslaneckého klubu lákal.

O možnosti Bémova návratu informoval deník Právo. Podle toho už v Bémově mateřské organizaci v Praze 6 Bubenči proběhla debata a hlasování doporučilo radě místního sdružení, aby pozastavení členství zrušila. Rozhodnout by se mělo už v lednu.

Benda tvrdí, že s Bémem o možném návratu nemluvil. „Pavla Béma jsem rozhodně neoslovoval s žádnou nabídkou, aby se vrátil do poslaneckého klubu,“ řekl serveru Lidovky.cz. Pokud by ale Bém získal zpět své členství v ODS, automaticky by se podle něj stal i členem poslaneckého klubu.

"Kabáty jsem nepřevlékal"

„Žádnou velkou radost bych z toho neměl,“ řekl Benda s tím, že on o tom ale nerozhoduje. Záleží podle něj na rozhodnutí Bémovy mateřské organizace. V Bémově případu nepadlo žádné obvinění, připomněl Benda. O tom, zda se chce Bém nyní do ODS opravdu vrátit, podle svých slov nemá informace.

ČTĚTE VÍCE

Pavel Bém serveru Lidovky.cz sdělil, že je loajální k ODS. „Až se budu chtít vrátit do sněmovního klubu, tak se vrátím a jistě vám to oznámím. Nikdy jsem nepřevlékal kabáty,“ odpověděl na dotaz. „Jsem loajální k politickému programu ODS, protože jiný takový v této zemi neexistuje. Pravda, mám problém, dokonce velký problém se zvyšováním daní, ale to je především program ministra financí a TOP 09,“ doplnil.

Jak se k Bémovu návratu staví jeho případní spolustraníci?  „Nemám jednoznačnou odpověď,“ mlžila poslankyně za ODS Jaroslava Wenigerová v České televizi.

Po zveřejnění odposlechů vyzvali Béma na jaře k pozastavení členství v ODS premiér Petr Nečas i pražský primátor Bohuslav Svoboda.

Rozhovory Béma s Janouškem:

Odposlechy ukazují Janouškův vliv na dění na magistrátu v době, kdy byl Bém pražským primátorem. Podle odposlechů Janoušek v Praze spolurozhodoval o prodeji majetku či o územním plánu. Janoušek podle nich zasahoval i do výběrového řízení regionálních šéfů VZP.

Bém a Janoušek se přitom navzájem oslovovali výrazy jako „kolibříku“, „mazánku“ nebo „kotě“, odhalily uniklé odposlechy.

Vaše děti ho budou milovat! Vyrobte jim vlastní bublifuk
Vaše děti ho budou milovat! Vyrobte jim vlastní bublifuk

Trávíte s dětmi prázdniny a sháníte tipy na aktivity? My si doma občas hrajeme s bublinami, což moje kluky moc baví. Rádi je vyfukují, koukají, jak je tvořím já a praskají je.