Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Bémův olympijský sen stál 69 milionů

Česko

PRAHA VZDALA OH Městská rada ukončila kandidaturu na pořádání her. Podle primátora kvůli ekonomické krizi

PRAHA Pražskému primátorovi Pavlu Bémovi se rozplynul jeho velký sen: letní olympijské hry v hlavním městě.

Praha totiž definitivně upustila od svého záměru usilovat o pořádání OH v roce 2020. Ukončení tříletého snažení oznámila včera rada města. A důvod? Ekonomická krize. „Může za to aktuální ekonomická situace. Současná recese ovlivnila naše reálné možnosti. Projekt je proto v této chvíli nereálný,“ vysvětlil Bém.

I tak ale stála pražská olympijská myšlenka 69 milionů korun. Právě takovou částku dostala od magistrátu společnost Praha olympijská, která přípravy na kandidaturu zajišťovala.

Utrácelo se hlavně za studie LN mají informace o tom, jak byla tato částka rozdělena. Padesát devět procent nákladů spadlo například do kategorie „služby“. „Ve službách jsou hlavně náklady na zpracování jednotlivých studií, na základě kterých jsme mohli vyplnit kandidátské dotazníky,“ vysvětluje Karel Tejkal, mluvčí Prahy olympijské. „Museli jsme vyřešit zabezpečení akce, životní prostředí i dopravní obslužnost,“ dodává.

Sedmnáct procent nákladů si vyžádala kolonka „osobní náklady“. Podle Tejkala šlo hlavně o platy. „Praha olympijská byla normální firma, která v době, kdy se vypracovával dotazník, měla osm zaměstnanců. Náš šéf Tomáš Petera bral, pokud se nepletu, přes sto tisíc korun,“ prozradil Tejkal. „Od 1. ledna se ale platu vzdal, stejně jako já.“

Bém vynaložených peněz nelituje. Sedmdesát milionů se podle něj rozhodně neztratilo. „Díky těmto penězům proběhly důkladné rozvojové urbanistické studie. Tyto se staly základem nového konceptu územního plánu. Samotné uchazečství bylo také předmětem slušné reklamy. Marketingová hodnota té kandidatury je obrovská,“ hájí smysluplnost akce primátor. S odložením kandidatury souhlasí i šéf Českého olympijského výboru Milan Jirásek. Vítá to hlavně proto, že by se jinak pražská olympijská kandidatura mohla stát tématem předvolební kampaně. „Před volbami se používají i podpásové údery a spousta demagogie. Takže tuhle změnu považuji za rozumnou; myšlenka olympijské Prahy by mohla dost utrpět,“ řekl Jirásek.

Pokračování na straně 2 Komentář Martina Zvěřiny čtěte na str. 12

Bémův olympijský sen stál 69 milionů Dokončení ze strany 1 Podobně jako Jirásek přemýšlí i šéf společnosti Praha olympijská Tomáš Petera. Ten se o odložení kandidatury zmínil už na konci května. „Nekandidujme na rok 2020! Není vhodná doba. Nenechme téma olympiády, aby se stalo hračkou v rukou politiků při předvolebních kampaních, aby do něj lidi kopali na ulicích,“ řekl tehdy Petera MF Dnes. Bém věří, že by Praha hry zvládla Myšlenka na uspořádání olympiády v Praze ale Béma ani po včerejší kapitulaci neopustila. Primátor věří, že Praha má na vrcholný sportovní podnik kapacity i schopnosti. Jediné, co jí nyní chybí, je politická podpora. „V tuto chvíli to pro nás byl velký handicap. Pro budoucnost si nemyslím, že by to byla dramatická překážka. Jak známo, vlády odcházejí a přicházejí a politici čas od času mění názor. Jestli se v Praze a v Česku zlepší ekonomická situace a někdo se do tohoto projektu opět pustí, určitě ho podpořím,“ říká Bém. Přihlášku navíc bude nutné odeslat až v roce 2011, tedy po komunálních volbách v Praze 2010. Návrh na zmrazení příprav na kandidaturu musí ještě schválit zastupitelstvo. Jeho jednání je na programu ve čtvrtek. I tam by měl návrh projít bez potíží. ODS, která odložení prosadila, má v zastupitelstvu totiž jasnou převahu. Praha se ucházela i o pořádání olympiády v roce 2016. Tehdy se však nepředpokládalo, že by mohla uspět, jen si připravovala půdu pro kandidaturu pro rok 2020.

Praha vzdala olympiádu - Na uspořádání her v roce 2020 nemá město peníze

únor 2001 Český olympijský výbor (ČOV) a pražský magistrát podepsaly dohodu o vytváření podmínek pro možnou kandidaturu Prahy na pořádání letních olympijských her v horizontu 16 až 20 let. červenec 2003 Pražský primátor Pavel Bém oznámil, že česká metropole by v budoucnu ráda pořádala olympijské hry. listopad 2004 Podle ekonomické studie by uspořádání letní olympiády v Praze stálo více než 130 miliard korun, odhadovaný výnos z her by byl 25 miliard korun. červenec 2005 Praha udělala ustavením olympijské komise první formální krok směrem ke kandidatuře na pořádání LOH v roce 2016 nebo 2020. Předsedou komise byl zvolen Pavel Bém, místopředsedy náměstek primátora Petr Hulinský a předseda ČOV Milan Jirásek.

22. března 2007 Pražské zastupitelstvo odhlasovalo podání přihlášky na uspořádání LOH. 4. září 2007 Bém a Jirásek slavnostně podepsali uchazečský dopis o pořádání LOH 2016 v Praze, který byl zaslán MOV. 1. října 2007 Ředitel společnosti Praha olympijská Tomáš Petera, Bém a Jirásek podepsali schvalovací proces kandidatury a zároveň byl za její přijetí uhrazen nevratný poplatek 150 tisíc USD. 4. června 2008 Mezinárodní olympijský výbor provedl užší výběr na pořádání LOH 2016. Praha z něj vypadla. Neúspěšná kandidatura na pořádání LOH 2016 stála kolem 70 milionů korun. 16. června 2009 Městská rada Prahy rozhodla, že se nebude ucházet o pořádání olympijských her v roce 2020.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!