Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Benda: Trafiky? Nové funkce rebelů nejsou zdaleka tak dobře placené

Česko

  7:00
PRAHA - ODS se hádá kvůli novým funkcím pro exposlance Marka Šnajdra, Ivana Fuksu a exministra Alexandra Vondru. Místopředsedkyně strany Miroslava Němcová se omluvila za to, že trafiky pro ně jsou překročením mezí, její kolega Boris Šťastný to označil za laciné a populistické očerňování kolegů. Server Lidovky.cz se proto zeptal několika občanských demokratů, jestli je podle nich podobná praxe v pořádku a zda jejich stranu poškozuje.

POslanci Radim Fiala, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa. foto: ČTK

Jiří Pospíšil

Jiří Pospíšil (místopředseda ODS)
Svůj názor jsem už řekl. Nejsem příznivcem trafik pro vysloužilé politiky.

Boris Šťastný (poslanec ODS)
Pokračování ve veřejné službě ze strany bývalých ministrů, poslanců, vysokých státních úředníků a dalších veřejných činitelů není trafikou, ale všude na světě zcela běžnou a samozřejmou věcí.

Senátor Jaroslav Kubera (ODS)

Jaroslav Kubera (předseda senátorského klubu ODS)
Je rozdíl mezi lidmi, kterých se to týká. Ale pokud někdo ve státní správě zastává významnou funkci, stát by se měl snažit si ho udržet, jinak hrozí, že přejde na druhou stranu barikády. Pak se musí rozlišovat, zda to není pouhá odměna. Jde taky o to, kam ti lidé jdou. Udělat z exministra obrany vedoucího oddělení na ministerstvu životního prostředí asi není správně. Podle mého názoru by stát neměl mít žádné státní podniky, pak by nebylo možné dát trafiku, protože by žádná neexistovala. ODS to jistě poškozuje, tu totiž v očích veřejnosti poškozuje téměř cokoliv. Lidé o tom nejsou ochotni složitě uvažovat, že by se třeba bývalého ministra měl stát snažit udržet ve státní správě. Lidé si to spojí s odměnou za hlasování, že člověk něco činil nebo nečinil. Pak se řekne: oni byli rebelové a daly se jim dobré posty. Lidi si pak řeknou: dostal trafiku, hajzl jeden.

Autor návrhu zákazu zveřejňování odposlechů Marek Benda

Marek Benda (předseda poslaneckého klubu ODS)
Stranu to nijak fatálně nepoškodí, ODS vždycky poškozují především lidé, kteří ji zevnitř kritizují. Čím víc se vevnitř hádáme, žereme a nadáváme si, tím hůř pro nás. Slovo "trafiky" nemám rád. Co to znamená? Bývalý ministři této země se dostanou do pozice, že mají být v dozorčí radě a tomu říkáte trafika? Někoho zlobí, že rebelové za svoji rebelii ještě něco dostali, na druhou stranu oni se vzdali svých poslaneckých mandátů a jejich získané funkce nejsou ani zdaleka tak dobře honorované. To byli lidé ve špičkové politice, to mají v těch funkcích být úředníci nebo lidé, kteří se státem nemají nic společného? Politik kvůli tomu, že byl politikem, není prašivý. Ba právě naopak. Prošel veřejnou volbou a říkat, že kvůli tomu nesmí nikde být, mi přijde úplně absurdní.

Autor: