Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bendl jako Rath? Za ODS jsme se měli líp, řekl u výslechu společník Jágra st.

Česko

  6:00
Šéf největší středočeské stavební firmy Energie - stavební a báňská si na policii postěžoval, že se v éře hejtmana Petra Bendla (ODS) měli líp. Jak ukazují odposlechy, našel si cestu i do kanceláře jeho nástupce Davida Ratha (ČSSD). A nejen tam.

Hejtman Středočeského kraje David Rath při projevu. (v pozadí jeho předchůdce Petr Bendl) foto: Eva KořínkováČTK

Pokračující vyšetřování firem v kauze Rath nasvítilo hlubší kořeny manipulací se stavebními zakázkami ve Středočeském kraji. Při výsleších, které se vážou na vedlejší větev ostře sledované kauzy, došlo i na symbiózu panující v kraji před nástupem Davida Ratha: u kormidla byla ODS Petra Bendla a mnohamilionové zakázky vyhrávala firma Energie - stavební a báňská, kterou spoluovládá Jaromír Jágr starší. A jeho slavný syn tehdy patřil k největším sponzorům ODS a z předvolebních billboardů hlásal: Fandím Petru Bendlovi.

"Po Rathově nástupu do funkce jsem měl silný pocit, že se změnou hejtmana se možnosti práce naší společnosti ve Středočeském kraji silně omezí," uvedl šéf společnosti Energie Zdeněk Osner při výslechu, s jehož obsahem se nyní server Lidovky.cz seznámil.

Výslech: Zakázky a sponzoring?

Proč jste měl ten pocit? žádal vysvětlení vyslýchající policejní rada. "Protože to byly dvě rozdílné strany a pravděpodobně víte, že můj společník je pan Jaromír Jágr starší, který v té době podporoval ODS. A nastoupila ČSSD."

Jaký vliv podpora té či oné politické strany na pracovní příležitosti stavební firmy? položil doplňující otázku vyšetřující. "Já myslím, že to je nebo bylo hodně jasný," odpověděl Osner a pokusil se převyprávět rozhovor, který tehdy absolvoval s Kateřinou Pancovou, Rathovou někdejší pravou rukou a dnes spoluobžalovanou: "Já jsem jí řekl, že ať je to oranžový nebo modrý, tak že my tady máme stavební firmu se stovkami lidi, kteří potřebují práci. A tu práci že chceme dělat dobře a aby nás podle toho všichni hodnotili."

To samé pak prý Osner zopakoval i Rathovi, s nímž se tenkrát potkal. Když měl u výslechu popsat hejtmanovu reakci, Osner se poněkud zarazil. Byla to tak výrazná pomlka, že ji policisté zdůraznili i ve svém protokolu. "Neumím dneska přesně říct, že mi odpověděl... (pozn. pol. orgánu: svědek se na delší dobu zamyslel, než pokračoval ve své odpovědi) ... že rozumí tomu, co říkám a že se uvidí v budoucnu."

Ředitel benešovské nemocnice Milič Řepa a středočeský hejtman David Rath spolu s předsedou dodavatele stavby Zdeňkem Osnerem poklepávájí na základní kámen k nové transfuzně-hematologické stanici.

Archivní snímek: Šéf Energie Zdeněk Osner (vpravo) poklepává s exhejtmanem Davidem Rathem na základní kámen k nové transfuzně-hematologické stanici v benešovské nemocnici.

Odposlechy: Mohli byste to dělat vy

Co přesně si Rath s Osnerem řekli, už nejspíš nikdo nezrekonstruuje. Konkrétnější představu si vyšetřovatelé mohli udělat o schůzce Osner - Pancová, která se odehrála 4. dubna 2012 v její odposlouchávané kanceláři v kladenské nemocnici. O rovném přístupu se rozhodně nebavili. "My jsme seděli s Davidem předevčírem zase do noci. Už vás oslovil určitě Lepil kvůli tomu Kolínu... Jak jsme se bavili vo tom, tak von řekl, že byste to mohli dělat vy," řekla Pancová Osnerovi. Následně bylo z odposlechu slyšet cvaknutí propisovací tužky. „No a je to tohlencto. Čtyřicet osum milionů,“ řekla Pancová. Osner po celou dobu šeptal, případně reagoval jen hlubokým hmm.

„Mám teď vyvíjet nějakou aktivitu, nebo mi řeknete?“ zeptal se v jedné z lépe slyšitelných vět Osner. „Budeme tohle řešit spolu, nebo se uvidíme spolu,“ řekla Pancová a Osner to přivítal slovy: „Budu radši.“ Pancová nakonec vypočetla seznam připravovaných akcí, na což jí Osner před rozloučením odvětil: „Pokud to bude, tak s námi počítejte.“ 

Další schůzky se podle všeho odehrály mimo dosah policejních odposlechů. Ani Osnera, ani jeho firmu policie nikdy neobvinila. On sám při výslechu odmítl, že by Rathovi či jeho spolupracovníkům někdy předal jakékoliv peníze. Jeho firma se přitom i v Rathově éře podílela na zakázkách ve středočeských nemocnicích, v Kladně či Benešově.

Duben 2012: Slavnostní otevření Domova seniorů v Kladně. Zleva generální ředitel Metrostavu Pavel Pilát, generální ředitel ESB Zdeněk Osner, ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová, středočeský hejtman David Rath.

Duben 2012: Slavnostní otevření Domova seniorů v Kladně. Zleva generální ředitel Metrostavu Pavel Pilát, generální ředitel ESB Zdeněk Osner, ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová, středočeský hejtman David Rath.

Server Lidovky.cz žádal Osnera o rozhovor, v němž by mohl tehdejší schůzky vysvětlit. Neuspěšně. Mluvčí jeho firmy Jana Neckařová odmítla kontakt zprostředkovat a nechala si poslat písemné otázky. Když je obdržela, nechala je deset dní zcela bez odpovědi. A to i navzdory urgencím.

Bendlův překlad: Konec rovných podmínek

Osnerova výpověď přitom staví do nepříjemného světla i Rathova předchůdce, středočeského exhejtmana a současného poslance ODS Petra Bendla. On si však stavařova slova překládá po svém. "Měl tím evidentně na mysli fakt, že se změnily rovné podmínky pro každého, které v minulosti kraj zastával."

Osner u výslechu prohlásil, že počet zaměstnanců v jeho firmě se v posledních letech snížil na polovinu, na současných 400. "Souvisí to s nižším množstvím zakázek," řekl kriminalistům. Jak už dříve spočítaly Hospodářské noviny, během osmi let Bendlova vládnutí stavěla Energie v kraji silnice i dětské domovy, vše dohromady za tři čtvrtě miliardy.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI
Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI

Ať už musíte celý den pobíhat za miminkem nebo běháte jen tak pro radost v lese. Možná vás trápí propadlá klenba nebo vás po celém dni bolí nohy....

Mohlo by vás zajímat