Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bendl prý nemá nic jistého

Česko

PRAHA Musejí chodit na schůzky o vládě, jednat o programu. Část vyjednavačů za ODS ale nyní čeká i tuhý vnitrostranický boj. Už za sedmnáct dní se má v pražském hotelu Clarion volit nové vedení strany.

Pozice Petra Nečase se zdá být neotřesitelná. Na kongres už zřejmě přijede jako premiér, anebo alespoň coby muž pověřený prezidentem k jednání o sestavení kabinetu.

Bitva se tak strhne především o místopředsednická křesla, která zcela jistě opustí Ivan Langer s Petrem Gandalovičem. Svoji pozici prvního místopředsedy (v nejhorším případě řadového) by měl obhájit i David Vodrážka s vlivným podnikatelem a zákulisním hráčem Tomášem Hrdličkou za zády.

O zbývající křesla se strhne lítý boj, který má ale podle informací LN už dnes své favority. Petr Nečas by měl na základě rozbíhajících se jednání a velmi předběžných dohod dostat k ruce „své“ lidi Jiřího Pospíšila s Pavlem Drobilem. Třetím do party by se podle stejných zdrojů LN mohl stát šéf brněnské ODS Pavel Blažek.

Tluchoř má teď navrch V předchozím výčtu chybí jméno nejvýraznějšího vítěze voleb v modrých barvách Petra Bendla, ačkoli se jeho jméno po volebním triumfu zdálo být nezpochybnitelné. „Jenže poměry ve středočeské ODS se změnily. Nikde není psáno, že to má Bendl jisté,“ tvrdí zdroje LN z ODS s tím, že v kraji má nyní v rámci strany navrch klika okolo Petra Tluchoře.

O místopředsednická křesla svedou boj i další. Miroslava Němcová, šéf jihočeské ODS Martin Kuba (handicapem je pověst kmotrovského kraje), ústecký Jan Kubata (totéž) či Nečasův spojenec Alexandr Vondra. Toho čeká zápas plný paradoxů. Coby senátor za Litoměřice musí Vondra jednat s „velrybáři“ z Ústeckého kraje. Podle informací LN se tak už sešel třeba s kmotrem Alexandrem Novákem. Šancí ale prý moc nemá. Objevit se ovšem mohou i další kandidáti, mluví se třeba o Janě Černochové (z Prahy má vedle Vodrážky zřejmě smůlu).

„Nepamatuji kongres, kde by nebylo víc kandidátů. Jinak tomu nebude ani tentokrát. Nejsme TOP 09, abychom hlasovali o jediném kandidátovi a volili ho 99 procenty,“ říká Nečas.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!