31. července 2009 20:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bendl: Rath si platí reklamu ze státních peněz

Hejtman Středočeského kraje David Rath | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hejtman Středočeského kraje David Rath | foto: ČTK

PRAHA Vedení Středočeského kraje si zadalo v deníku Blesk celostránkovou inzerci za zhruba čtvrt milionu korun, která má informovat o aktuálním dění ve středních Čechách, obsahuje ale i kritiku bývalého vedení kraje a informace o soukromých aktivitách hejtmana Davida Ratha.

ČSSD se k věci nevyjádřila. Před časem přitom sociální demokraté kritizovali ODS za to, že si vláda Mirka Topolánka (ODS) ze státních peněz zaplatila inzerci v novinách. Dnes o tom informovala Česká televize (ČT).

Inzertní strana s informacemi ze středních Čech v Blesku letos vyšla už potřetí. Mezi zprávami se objevilo například, že krajská kontrola nemocnic odkryla nedostatky, hejtman Rath vyrazil se syny na kole, nebo že hejtman pomáhá propuštěným zaměstnancům.

"Vedení kraje ji dává (inzerci) pouze v případě, kdy uzná za vhodné. Podle aktuálnosti témat, jako tomu bylo právě i nyní, kdy se vlastně jednalo o kontrolu brandýské nemocnice," uvedla vedoucí kanceláře středočeského hejtmana Markéta Kubečková.

O těchto důvodech ale pochybuje bývalý hejtman Petr Bendl (ODS): "To je strašně aktuální téma, že hejtman vyrazil se syny na kole. To je opravdu tak důležité, že je potřeba za to dát 230.000 korun," řekl ČT.

Vedení sociální demokracie se k inzerci Středočeského kraje nevyjádřilo a chce, aby ji vysvětlil sám David Rath, až se vrátí z dovolené.

Právě ČSSD přitom vloni kritizovala občanské demokraty, když Úřad vlády před podzimními krajskými volbami za státní peníze vydal inzerát v modrých barvách s výčtem úspěchů koaličního kabinetu Mirka Topolánka.

"Je to nestoudnost, kterou si dovoluje v autoritativním režimu jen státostrana," prohlásil v září předseda ČSSD Jiří Paroubek. Nyní ČSSD ale podle České televize tvrdí, že aktivity Středočeského kraje a vládní kampaň nelze srovnávat.

Podle ČT využívání kampaní úřadů pro stranickou prezentaci v Česku jen tak neskončí. Politologové tvrdí, že je taková praxe sice na hraně, před volbami k ní ale sahají téměř všechny strany.

ČTK, Lidovky.cz