Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bendl s Rathem zase prohrál. U soudu

Česko

  10:31
PRAHA - Místopředseda ODS a bývalý středočeský hejtman Petr Bendl prohrál spor se svým nástupcem a exministrem zdravotnictví Davidem Rathem (ČSSD). Pražský vrchní soud rozhodl, že se mu Rath nemusí omluvit za své tři roky staré výroky naznačující, že chtěl rozkrást středočeské nemocnice. Zamítl také jeho požadavek na odškodnění.

David Rath foto: Hynek Glos, Lidové noviny

"Žaloba se zamítá," prohlásila předsedkyně senátu Zdenka Ferešová. Soud podle ní nezpochybňuje, že Rath tvrzení o Bendlovi v médiích pronesl, nezasáhl však do jeho osobnostních práv.

Odvolací senát se případem zabýval již podruhé. V prosinci 2006 také rozhodl, že si Bendl omluvu ani peníze nezasluhuje. Nejvyšší soud však jeho rozhodnutí zrušil a případ mu vrátil k novému jednání.

Bendl se na soud obrátil s žalobou proti Rathovi kvůli jeho výrokům z října a listopadu 2005. Tehdejší ministr zdravotnictví nejprve v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce hovořil o nutnosti zastavit rozkradení nemocnic v některých krajích.

Na dotaz moderátora, zda má o údajném rozkrádání důkazy, Rath odpověděl: "Vezměte si, co se děje v nemocnicích ve Středočeském kraji, které má pod sebou místopředseda ODS Bendl". Na Nově pak 15. listopadu uvedl, že "pan Bendl by měl přestat přemýšlet, jak ty nemocnice rozkrást".

Prvoinstanční soud nejdříve bývalému hejtmanovi přiznal omluvu a odškodnění ve výši 50.000 korun. Proti jeho rozsudku se Rath odvolal a případem se poprvé začal zabývat vrchní soud.

Soudní spor se prodražil Bendlovi
Odvolací senát ale dospěl k názoru, že exministrova tvrzení je nutné chápat v širším kontextu a že je pronesl v nadsázce. NS mu případ vrátil s tím, že se dostatečně nezabýval výrokem proneseným v televizi Nova, kde již Rathova slova o rozkrádání nebyla dána do souvislosti s privatizací nemocnic.

Ani po přezkoumání kauzy vrchní soud názor nezměnil. "Výrok byl v reportáži sice pronesen bez souvislosti, nelze jej ale posuzovat samostatně," řekla Ferešová s tím, že se v té době o privatizaci nemocnic vedla celospolečenská diskuse.

Rathova slova navíc není možné brát jako skutková tvrzení, ale jako hodnotící soudy. "Průměrnému posluchači muselo dojít, že tím (Rath) nechtěl říct, že pan žalobce páchá trestnou činnost a odnáší si z nemocnic věci," dodala soudkyně.

Soudní spor se tak nakonec prodražil zejména Bendlovi. Na nákladech řízení bude muset současnému hejtmanovi zaplatit přes 45.000 korun.

Pře o údajné "rozkrádání nemocnic" není jediná, kterou mezi sebou oba politici vedli. Loni Krajský soud v Praze rozhodnul, že se Bendl nemusí omlouvat Rathovi. Předmětem sporu byly Bendlovy náznaky, že jeho oponent tuneloval Českou lékařskou komoru.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat