130 let

Beneš si řád udělit nemohl. Dal mu jej Ludvík Svoboda

Česko

Mladá republika potřebovala vyznamenat řadu lidí, říká Aleš Knížek, šéf Vojenského historického ústavu.

* LN Jaké jsou kořeny nejvyššího českého vyznamenání Řádu bílého lva?

Mladá republika potřebovala mít svoji symboliku a existovalo tu navíc velké množství lidí, které potřebovala vyznamenat. V dubnu 1920 proto zákon zmocnil vládu, aby vytvořila řád, který by byl udělován cizím státním příslušníkům za zásluhy o Československo. Nejdříve se jmenoval Řád československého lva, ovšem později změnil jméno na Řád bílého lva. Dostávali ho představitele států, vojáci či vědci. Českoslovenští občané mohli řád dostat jen v případě, že jejich zásluhy byly skutečně mimořádné. Podobu řádu vytvořil rytec Rudolf Karnet, inspirací mu byl český šlechtický kříž z roku 1814.

* LN Dostal toto vyznamenání někdo za války?

Za války se neuděloval, po jejím skončení ho ale dostali ti, kteří se podíleli na porážce Německa - třeba Patton, Montgomery či Žukov. Tehdy byla také zřízená samostatná obdoba řádu - Československý vojenský řád bílého lva za vítězství. Tam je zajímavé, že jako první jej dostal prezident Edvard Beneš, kterému ho udělil ministr národní obrany Ludvík Svoboda - Beneš si ho sám dát nemohl. Kuriozitou je, že řád změnil podobu až v roce 1961. Do té doby na něm byly znaky jednotlivých zemí včetně Podkarpatské Rusi.

* LN Již před válkou dostal Řád bílého lva Mussolini, po roce 1948 další osobnosti, které ho sotva byly hodné - etiopský „řezník“ Mengistu Haile Mariam, Muammar Kaddáfí, Fidel Castro či Jásir Arafat. Objevily se nějaké snahy těmto lidem řád odebrat?

Nevím o tom, to je ale spíš otázka pro prezidentskou kancelář.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás