Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Benešovou opět vyzve Češka

Na tenisovém turnaji Roland Garros se dařilo všem třem českým tenistkám

PAŘÍŽ Dvojnásobným úspěchem českých tenistek začal včerejší program na Roland Garros, kde si postup do třetího kola zajistily Iveta Benešová i Petra Cetkovská. Pavouk ženské dvouhry je navíc obě svedl dohromady, jedna z nich si tedy zahraje v osmifinále.

Vítězství zaznamenala i třetí česká tenistka na turnaji. Osmnáctiletá Petra Kvitová při své premiéře v hlavní soutěži grandslamového turnaje postoupila už do třetího kola. Kvitová včera vyřadila Australanku Samanthu Stosurovou, kterou porazila hladce 6:2 a 6:1.

Benešová vstoupila do utkání proti Číňance Šuaj Pcheng ve velkém stylu a rychle se ujala vedení 3:0. I když v závěru ztratila servis, výhru 6:4 v prvním setu už si vzít nenechala. Ve druhém setu nastal rozhodující moment za stavu 3:3, kdy se Benešové podařil další brejk a i druhý vzájemný zápas s Číňankou pak dovedla do vítězného konce. Při své sedmé účasti v Paříži tak poprvé postoupila do třetího kola.

Štěpánek si poradil s Vaňkem Zde si zahraje s Cetkovskou, která dokázala po překvapivě snadné výhře z prvního kola nad Aljonou Bondarenkovou zaskočit i Rusku Galinu Voskobojevovou. V prvním setu sice prohrávala už 2:5, poté ale soupeřce do konce prakticky nic nedovolila a vyhrála 7:5 a 6:3. Také pro třiadvacetiletou prostějovskou rodačku to znamená největší úspěch na grandslamovém turnaji.

Duel českých tenistů ve třetím kole vyhrál podle očekávání Radek Štěpánek. Jiřímu Vaňkovi v prvních dvou setech povolil jedinou hru a navzdory ztrátě třetí sady pak dotáhl zápas do vítězného konce.

O senzaci se včera postaral jednadvacetiletý domácí tenista Jeremy Chardy. Hráč, který se pohybuje až v polovině druhé stovky světového žebříčku a letos hrál jen challengery, vyřadil turnajovou šestku Davida Nalbandiana.

Favorizovaný Argentinec vyhrál první dva sety, ale pak domácí tenista ovládl dění na kurtu a v dalších třech sadách dovolil soupeři dohromady jen pět gamů.

Francouzské fanoušky naopak nepotěšila Amélie Mauresmová, která vypadla se Španělkou Carlou Suarezovou-Navarrovou.

Stejně jako trojnásobný šampion Rafael Nadal zvládl druhé kolo i nejvýše nasazený Roger Federer. Švýcar sice v duelu se Španělem Albertem Montaňésem ztratil první set v tie-breaku, ale další dvě sady vyhrál 6:1 a 6:0. Ve čtvrté mu pak soupeř znovu kladl odpor, ale favorit dvěma esy na závěr rozhodl o své výhře 6:4 a postupu.

S turnajem se překvapivě už ve druhém kole rozloučil sedmý nasazený James Blake. Americký tenista prohrál ve čtyřech setech s Lotyšem Ernestem Gulbisem.

Mezi ženami naopak potvrdila roli favoritky turnajová trojka Jelena Jankovičová, která vyhrála nad Marinou Erakovicovou.