Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Benešovská nemocnice obnovuje po virovém útoku provoz dalších oddělení

Areál benešovské nemocnice, jejíž provoz ochromil 11. prosince 2019 počítačový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Areál benešovské nemocnice, jejíž provoz ochromil 11. prosince 2019 počítačový... | foto: ČTK

Benešov  Benešovská nemocnice obnovuje po útoku počítačovým virem z minulého týdne chod dalších oddělení. Umožnilo to zprovoznění rentgenů. Pacienty, kteří vyžadují náročnější zákroky, záchranná služba stále vozí do jiných nemocnic. Lidé by také měli počítat s delší čekací dobou, řekla Helena Frintová z krajského úřadu.

Provoz krajské nemocnice ochromil v noci na středu minulého týdne kryptovirus, který napadl její počítačový systém. Zařízení, v němž je kolem 200 pacientů, od té doby funguje v omezeném režimu, na nápravě pracují IT specialisté. Po útoku virem nebylo možné spustit přístroje včetně počítačové sítě, plánované operace bylo třeba zrušit.

Nemocnice v Benešově zeje prázdnotou.
Převoz pacientů z nemocnice v Benešově.

V úterý se podařilo obnovit provoz porodnice a od dnešní půlnoci fungují zobrazovací techniky, tedy RTG, CT a magnetická rezonance. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) je na základě úspěšného otestování provozu rentgenového oddělení možné dnes od 18:00 obnovit činnost dalších zdravotnických oddělení, konkrétně dětského oddělení, ORL, gynekologického a neurologického oddělení s výjimkou pacientů s cévní mozkovou příhodou a poruchami vědomí.

Nemocnice začne ošetřovat i pacienty s úrazy hlavy a krku a běžnými chirurgickými potížemi. „Mnoho procesů bude i nadále realizováno v improvizované podobě, avšak nemocnice bude schopna se o pacienty postarat,“ uvedl ředitel nemocnice Roman Mrva. Upozornil, že kvůli přechodu do normálního provozního režimu se mohou prodloužit čekací doby na ošetření. Náročné operační výkony pacientů se závažným traumatem a polytraumatem vyžadující následnou hospitalizaci na ARO nebo JIP budou zatím stále přesměrovávány do jiných zdravotnických zařízení.

Experti pokračují se spouštěním dalších částí počítačové sítě. V lednu a únoru má nemocnice provést všechny odložené plánované operace, například čekací lhůty na náhrady kolenních a kyčelních kloubů se v příštím roce nemají významně posouvat. „Doufám tedy, že během těchto následujících dvou měsíců by mělo dojít k dorovnání stavu a pak bude běžet provoz nemocnice tak, jak jsme všichni zvyklí,“ dodala hejtmanka.

Policie případ vyšetřuje jako neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací. Hejtmanství už dříve uvedlo, že nešlo o cílený útok a nebylo požadováno výkupné.

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...