Úterý 4. října 2022, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Berdychův gang dostal další vysoké tresty

Česko

  11:36
PRAHA - Dva elitní policisté Josef Opava a Petr Koňařík a podnikatel Luděk Žalud byli v dalším líčení s tzv. Berdychovým gangem odsouzeni k více než desetiletým trestům odnětí svobody. Středočeský soud uznal jejich podíl na zločinném spolčení.

David Berdych (v druhé řadě druhý zleva) a další obžalovaní foto: ČTK

Téměř rok trvající hlavní líčení se původně týkalo 36 obžalovaných. Případ se nakonec "rozpadl" na několik samostatných líčení. Soud postupně vyslechl přes 200 svědků, kvůli utajeným informacím často za zavřenými dveřmi.

Středočeský soud v dnešním líčení jednoho z obžalovaných zprostil viny, pěti dalším uložil podmíněné tresty. Nejvyšší tresty dostali bývalý příslušník pražského Odboru pro boj s organizovaným zločinem Josef Opava (14 let), jeho kolega Petr Koňařík (12 let) a podnikatel Luděk Žalud starší, přezdívaný ministr (14 let). Ten podle obžaloby spolu s Opavou činnost Berdycha a jeho gangu řídil. Další člen gangu dostal 11 let vězení, čtyři lidé po deseti letech a jeden osm let vězení. Dnešní rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat k pražskému vrchnímu soudu. Berdych se verdikt dozví až později.

Berdychův gang se specializoval se na loupeže, kterými získal desítky milionů korun. Jejich oběti často utrpěly vážnou újmu na zdraví. Gang měl propojení s elitními policisty, kteří získávali třicet procent kořisti. Díky nim měl znalost policejní taktiky, používal policejní výstroj, výzbroj a padělané doklady. Podle obvinění mohl například fingovat silniční policejní kontroly a domovní prohlídky.

Berdych a Žalud se podle obžaloby stýkali od roku 1999. V listopadu prý Žalud Berdychovi řekl, že má kontakty na policisty a mohl by zajistit krytí zločinů. "V březnu 2000 se pak všichni setkali a padla konkrétní nabídka na krytí trestné činnosti za třicet procent a na další pomoc podle potřeby," prohlásil při závěrečné řeči státní zástupce.

Elitní policista Jiří Kaňka podle obžaloby zase za finanční odměnu poskytoval některým obviněným informace z policejních databází a informoval je o stavu vyšetřování.

Autor:
Témata: Opava

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat