Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Berdychův gang připravoval hromadnou vzpouru ve věznicích

Česko

  19:21aktualizováno  22:26
PRAHA - Vězeňská služba spolu s policií překazila přípravy na vzpouru v několika věznicích, kterou údajně iniciovali členové takzvaného Berdychova gangu.

Věznice na Borech - ilustrační foto. foto: ČTK

„V polovině minulého týdne jsme obdrželi informace o plánovaném hromadném vystoupení v několika věznicích,“ potvrdil LN náměstek ministra spravedlnosti pro vězeňství Daniel Volák. „Byla podniknuta rázná preventivně bezpečnostní opatření v součinnosti s policií,“ ujistil Volák.

ČTĚTE TAKÉ:

O plánované akci vězňů informovala televize Prima. Akce podle ní měla vypuknout začátkem října v pankrácké věznici. Ta patří ke káznicím s největším nedostatkem personálu: věznici chybí několik desítek dozorců. Na stráž chtěli vězni zaútočit zbraněmi. Vězeňská služba nicméně odmítla, že by „munici“ trestanci propašovali zvenku.

Systém funguje, tvrdí ministr

„Všechny předměty byly vyrobené v rámci areálu a byly zajištěné, neselhala bezpečnostní opatření zvenku,“ řekl LN ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Podle něj zafungoval správně systém ochrany. "Získali jsme informace o akci několik týdnů před tím, než to mělo proběhnout," řekl Pospíšil večer v České televizi. 

Podle televize Prima útěk naplánovali členové Berdychova gangu. Mluvčí vězeňské služby Markéta Prunerová to však odmítla komentovat. „Ty informace nemohu ani potvrdit, ani vyvrátit,“ řekla.

Z bezpečnostních důvodů Prunerová odmítla prozradit, kterých věznic se to týkalo. Podle ministra Pospíšila bylo věznic "méně než deset". "Ta ohniska mezi sebou komunikovala," řekl Pospíšil.

Šéf vězeňské služby Jiří Tregler připustil, že aktivita vězňů souvisí s kritickou finanční situací, v níž se vězeňství nachází. Věznice v posledním roce zavedly řadu úsporných opatření, která se dotkla bezprostředně vězňů.

Trestanci například mají nárok na teplou sprchu jen jednou týdně. „Ekonomické souvislosti tu jistě jsou,“ uvedl Tregler. „Na první místě jsou ale přeplněné věznice, to je ten hlavní důvod všech našich potíží.“

Osm opatření

Ministr Pospíšil se o chystané akci dozvěděl minulý týden. Podrobnosti ale nechtěl popisovat. "Ta věc je v šetření. Policie zjišťuje, jak se to připravovalo, kdo se na tom podílel, aby mohla být případně vyvozena trestněprávní odpovědnost," prohlásil v ČT Pospíšil. "Nejdřív chceme vše efektivně zjistit, pak budeme o všem detailně informovat," slíbil ministr.

Podle něj byla přijato osm opatření. "Vězeňská služba má pravidla, podle kterých má jednat. Pravidla byla aktivována, aby se nemohlo nic stát a nebezpečí bylo eliminováno," řekl ministr Pospíšil.

ČTĚTE VÍCE:

Před rizikem vzpoury dlouhodobě varuje poslanecký bezpečnostní výbor. „Delší dobu poukazujeme na skutečnost, že podobná situace může nastat a že k ní dozrávají podmínky, protože vězeňská služba je už řadu let tak podfinancovaná, že se to nutně musí projevit i na ostraze a na dalších podmínkách. Můžeme být všichni rádi, že se tentokrát vzpouře podařilo zabránit včas. Bojím se, aby příště nebylo pozdě,“ říká poslankyně Zuzka Bebarová-Rujbrová (KSČM).

Berdychův gang

Spletitá a rozvětvená kauza Berdychova gangu je největším případem organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky. Gang byl ojedinělý propojením podsvětí s elitními detektivy, kteří měli s organizovaným zločinem bojovat. Zločinci se zaměřovali na troufalá loupežná přepadení, vydírání i únosy. Často se přestrojovali za policisty.

Berdychův gang spáchal podle žalobce první trestné činy už v roce 1995, jeho spolupráce s policisty prý ale začala až o pět let později. V souvislosti s činností gangu bylo obžalováno či obviněno přes 50 lidí, a to z loupeží, krádeží, podílnictví, porušování domovní svobody, zneužívání pravomoci veřejného činitele a padělání.