Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Berlusconiho opouštějí političtí spojenci

Česko

Berlusconiho partneři soudí, že vznik nové strany opozici nepomůže. Půjde prý jen o přejmenování Forza Italia.

ŘÍM Bývalému italskému premiérovi Silviu Berlusconimu hrozí odchod do politického důchodu. Jednasedmdesátiletý mediální magnát, který je hlavní postavou italské opozice, totiž ztrácí podporu svých politických spojenců. Ti se od něj odvrátili ve chvíli, kdy oznámil vznik nové politické strany. Berlusconi tak reagoval na fakt, že se mu během parlamentního hlasování o rozpočtu nepodařilo svrhnout středolevou vládu Romana Prodiho.

„Pojďte s námi a založme novou lidovou stranu, která se postaví politickým dědkům,“ vyzval v neděli své příznivce na hlavním náměstí v Miláně. Oznámil také, že se jeho dosavadnímu uskupení Forza Italia podařilo během víkendu shromáždit podpisy sedmi milionů Italů, kteří žádají prezidenta Napolitana o rozpuštění parlamentu a vypsání předčasných voleb.

Berlusconi se svůj cíl - předčasné volby - snažil prosadit už v minulých týdnech. Naděje upínal hlavně ke čtvrtku, kdy italský Senát hlasoval o vládním návrhu rozpočtu. Prodiho vláda však hlasování ustála a Berlusconi se dostal pod palbu kritiky svých spojenců. Nejhlasitěji se ozval šéf postfašistické Národní aliance Gianfranco Fini. Hlavní spojenec Forza Italia obvinil Berlusconiho, že nedokázal sjednotit pravici a místo toho se soustředil na kontraproduktivní pokusy o vyvolání předčasných voleb.

Další strany opozičního bloku zase bývalému premiérovi vyčetly, že odmítá jednat s levicovou vládou o změně volebního systému. Povolební vývoj totiž ukazuje, že současný systém, který nutí strany sdružovat se do širokých spojeneckých bloků, nevyhovuje nikomu -problémy rozhádaných a navzájem si konkurujících stran má jak vládní koalice, tak i opozice.

Berlusconiho řešení vytvořit novou politickou stranu jeho partneři shodně odmítají - od Forza Italia se prý bude lišit jen svým názvem. Fini, jehož Národní aliance je druhou největší pravicovou stranou, si tentokrát nebral servítky a Berlusconiho krok označil za populismus. O tom, že by se k novému uskupení připojil, nechce ani slyšet: „O tom ani neuvažujeme. Národní aliance se rozhodně rozpouštět nebude,“ řekl v rozhovoru pro televizi Canale 5. „Nevím, jestli jde o novou stranu, nebo jen přejmenování Forza Italia,“ vzkázal svému spojenci.

Podobně se na vytvoření nové „masové strany pro všechny zklamané voliče“ dívají i separatisté z Ligy severu: „Berlusconi přemýšlí o nové straně? Přejeme mu vše nejlepší, nás se to ale netýká,“ řekl její vysoký představitel Roberto Maroni. Pokud by tak přece jen došlo k volbám, Berlusconimu nakonec možná nezbude nic jiného než usilovat o velkou koalici po vzoru Německa - na postfašisty, separatisty a katolíky se už spoléhat nemůže.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat