Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Beru každý den, jak přichází

Česko

Paul Potts v Praze - Anglický tenorista zazpíval v rámci festivalu Prague Proms

Za bdělého dohledu svých manažerů přijel do Prahy zazpívat Paul Potts, vítěz soutěže Britain’s Got Talent z roku 2007 - britský prodavač mobilních telefonů a nyní hvězda světových pódií.

PRAHA Během několika pečlivě odpočítaných minut, které mu dovolili strávit s novináři, působil poněkud unaveně a ani jednou se neusmál.

* LN V Praze jste už po několikáté, dokonce jste tu nahrával svou desku...

Toto je má čtvrtá návštěva - natáčel jsem tu s Českým národním symfonickým orchestrem dvě vánoční písně ze svého debutového alba One Chance a mé druhé album Passione už vznikalo celé tady.

* LN Kdo vám vybíral repertoár? Máte možnost ovlivnit jeho složení?

To je vždy týmová práce, kompromis mezi umělcem, agenturou a nahrávací firmou. Věřím lidem, kteří prodávají desky, protože se v tom vyznají - na druhou stranu je dobré si prosadit to, co rád zpíváte. Myslím, že jsme z písní, s nimiž jsem se v poslední době seznámil, vybrali nádherné kusy. Deska je skoro celá zpívána italsky - italština je velmi vášnivý jazyk a hudební sám o sobě.

* LN Jak na tuto spolupráci vzpomínáte?

Orchestr byl fantastický a byla pro mě čest, když mě pozvali do Prahy na festival.

* LN Přemýšlíte už o třetí desce?

Momentálně mám plno práce s propagováním Passione.

* LN Míváte ještě při vystoupeních trému?

Nebyl jsem nikdy v pravém slova smyslu trémista. Samozřejmě jsem byl vždycky před vystoupením nervózní, což je zcela normální, asi největší nervy jsem měl před královnou. Ale na toto povolání musím mít zkrátka silné nervy, jinak bych nebyl schopen využít té jedinečné šance, jakou jsem dostal.

* LN Budete se nadále ubírat spíše cestou popu, nebo klasické hudby?

Nejsem nijak vyhraněný - hudba je hudba a u krásné melodie nezáleží na tom, v jakém se zrodila žánru. Jsem šťastný, že mohu zpívat, a doufám, že to budu moci dělat co nejdéle - záleží to na lidech, kteří si kupují mé desky a lístky na koncerty. Jsem jim opravdu vděčný.

* LN Už jste si zvykl na život hvězdy?

Nezměnil jsem se, jsem pořád stejný chlap, jakým jsem byl předtím - zeptejte se mé ženy! Ta vám řekne, že jsem typický muž. Beru to vše jako příležitost dělat to, po čem jsem vždycky toužil. Před dvěma lety bych tomu nikdy nevěřil.

* LN Takže jste nikdy nelitoval, že vám tehdy při hodu mincí padla panna a vy jste se přihlásil do Britain’s Got Talent?

Nelituji toho a ani ničeho jiného -věřím, že vše, co se v životě stane, má nějaký smysl. Minulost, jakkoli ta moje nebyla růžová, směřovala nevyhnutelně k tomu, co nastalo teď.

* LN Způsob života, jaký teď žijete, je výjimečný i pro špičkové zpěváky. Máte koncerty po celém světě skoro každý druhý den -jak to zvládáte?

Snažím se udržovat ve formě -piju spoustu vody, zázvorový čaj s citronem a medem a jsem pravidelně v kontaktu se svou učitelkou zpěvu.

* LN Takže se stále hudebně vzděláváte...

Ano, má učitelka je bývalá operní zpěvačka a pracuji s ní od soutěže.

* LN Až pomine současná smršť koncertů, umíte si představit, že se stanete součástí normálního operního provozu?

Líbí se mi myšlenka dělat operu, ale beru teď každý den tak, jak přichází, takže nechám věci plynout a uvidíme.

* LN Máte nějaký pěvecký vzor?

Mezi zpěváky je to José Carreras - dojímá mě nejen jeho hlas, ale všechno, čím si prošel. Mám na mysli jeho nemoc a chemoterapii, po níž byl znovu schopen postavit se na pódium, což je obrovský výkon.

lidovky.cz

Více informací najdete na

* www.lidovky.cz/kultura

***

Pějící prodavač mobilů

Paul Potts (* 13. října 1970, Bristol, Velká Británie) je zpěvák, který vyhrál první sérii Britain’s Got Talent televize ITV (tedy soutěž podobnou naší Česko hledá superstar). Příběh bývalého prodavače telefonů se podobá známé pohádce o Popelce. Zpívat začal už v dětství, částečně si tím podle vlastních slov léčil komplexy. V soutěži zaujal především zpěvem árie Nessun dorma (Ať nikdo nespí) z Pucciniho opery Turandot. Po vítězství se ihned objevila vedle vlny příznivců i vlna odpůrců, kteří objevili, že není až takovým amatérem a že v minulosti například absolvoval pěvecké kurzy a účinkoval v šesti operách. Podle zahraničních médií si tenor stihl od té doby vydělat přes pět milionů liber.

Autor: