24. července 2011 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Besserův 'boj o korunu' graduje, ministr hrozí vyhazovem

Ministr kultury Jiří Besser | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr kultury Jiří Besser | foto: ČTK

PRAHA Na dva tisíce námitek a připomínek zaplavily ministerstvo kultury kvůli příkazu, podle nějž mají příspěvkové organizace povinně hlásit plánované výdaje "od koruny výše“.

Smír mezi ministerstvem kultury a jemu podřízenými příspěvkovými organizacemi se odkládá. Ani po včerejší schůzce zástupců obou táborů se nepodařilo najít shodu na limitu, od něhož si šéfové organizací mají povinně nechávat schválit výdaje svých institucí.

"Přesná hranice bude stanovena až po vypořádání všech připomínek. Známá bude k 1. srpnu, tedy k datu, kdy začne platit aktualizovaný příkaz," vysvětluje ministr kultury Jiří Besser (TOP 09).

SPORNÝ PŘÍKAZ

Ministr kultury Besser na konci letošního května nařídil, aby jemu podřízené příspěvkové organizace hlásily veškeré výdaje "od drobných nákupů, počínaje kancelářskými potřebami, květinami apod., přes nákupy služeb až po pořízení stavebních prací".

Šéfové jednotlivých institucí okamžitě protestovali. Namítali, že dodržování příkazu povede "v mezní situaci k poškození státního majetku a ohrožení životů návštěvníků".

Dohodu nepřinesla ani výzva na zrušení příkazu, ani schůzka obou stran. Besser pouze připustil, že nařízení se upraví. Jak přesně, to má být jasno do začátku srpna.

Ve hře je prý možnost, že nákupy do 10 tisíc korun a stavební náklady do 15 tisíc korun by zůstaly bez nutnosti schválení. Původně přitom resort plánoval, že jasno bude už tento týden. Jenže proti prvotní verzi, v níž ministerstvo vyžaduje po podřízených složkách hlášení plánovaných útrat "bez ohledu na zdroj financování a výši výdaje", se sešlo na dva tisíce připomínek.

Hledání společné dohody se tak zadrhlo na delší dobu, než vedení resortu předpokládalo. "V každém případě bude limit navýšen tak, aby odpadla zbytečná administrativní zátěž na obě dvě strany," připouští Besser.

Ovšem do účinnosti nového příkazu zůstává v platnosti nařízení, podle nějž musí instituce hlásit byť jen korunové nákupy. A právě to je předmětem kritiky.

Besser varuje před neloajalitou

Na přelomu června a července dokonce zástupci kastelánů sepsali dopis, v němž ostře apelovali na Bessera, aby novinku stáhl. Argumentovali tehdy, že striktní dodržování "může v mezních situacích vést k poškození státního majetku a ohrožení zdraví a životů zaměstnanců a návštěvníků".

ČTĚTE VÍCE O PŘÍPADU

Besser reagoval, že kasteláni se pouze "bojí, že je někdo připraví o jejich hračku". Následně podle informací LN důrazně naznačil, že další projevy neloajálnosti bude považovat za porušení pracovní kázně. Se vším, co s tím souvisí.

Sehnat vyjádření šéfů příspěvkových organizací k aktuální podobě vyjednávání je proto takřka nemožné. "Jedná se o interní jednání, nepovažuji za vhodné se k němu vyjadřovat," vzkázal včera LN například ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Besser sám trvá na tom, že nařízení považuje za jednu ze stěžejních protikorupčních pojistek. "Je to standardní úsporné opatření, které jde ruku v ruce s kroky vlády," ubezpečuje ministr.

vrkVladimír Křivka, mišMiloš Šenkýř, vefVeronika Berná

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!