Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Betlém lze vyrobit ze dřeva, ale i z ovčí vlny

Česko

VELKÉ KARLOVICE Před návštěvou muzea ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku mohou zájemci uzavírat sázky o to, z čeho všeho lze v Beskydech vlastně vyrábět betlémy.

Kurátoři tam shromáždili 38 figurálních betlémů a 17 reliéfů a plastik od soukromých sběratelů a lidových tvůrců. K vidění je betlém perníkový, keramické, ale dokonce i vlněné či na skle malované. Tvůrci vycházeli z toho, co jim příroda a domácí hospodářství daly.

Nejstarší a zároveň i nejzajímavější exempláře pocházejí z 19. a počátku 20. století. Některé z nich jsou mechanické – při točení klikou se postavy ve výjevu pohybují. „Takto se betlémy dříve dělávaly. Dávaly se do krabic, za sklo, do truhlic, věšely se na stěnu,“ řekla kurátorka výstavy Soňa Kollandová. Doplnila, že hodnota děl se pohybuje od 30 000 do 150 000 korun.

Vánoční atmosféru naladí i betlém skříňový, podobný oltáři. Pochází ze současnosti, nicméně od těch historických ho odlišuje pouze to, že postavy nejsou barevně vymalované. V zadní části umístěný xylofon po otočení klikou rozehraje vánoční melodie.

O Vánocích bude u muzea vůbec poprvé ve Velkých Karlovicích k vidění Živý betlém v podání členů farního sboru Schola. Děti ze souboru Valášek tam poprvé předvedou nové kroje.

Muzeum se nachází v historickém středu Velkých Karlovic ve dvou částech památkově chráněného objektu bývalého kupeckého domu z počátku devatenáctého století.

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...