16. července 2012 19:23 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kritika betonových květináčů v Praze 5: na chodnících překáží

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 16Diskuse
Betonové květináče na Praze 5 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Betonové květináče na Praze 5 | foto: ČTK

PRAHA Vrchol nevkusu – tak hodnotí novinku v ulicích pražského Smíchova čtenáři serveru Lidovky.cz. Podle Prahy 5 je to způsob, jak zlepšit ovzduší v městské části, podle kritiků projektu však jde o nevzhledné betonové kvádry zaplavující smíchovské chodníky. Instalování rozměrných květináčů vyvolává rozporuplné reakce.

Květináčů je v Praze 5 rozmístěno 277. Celkově projekt, jehož součástí je například i osázení protihlukových stěn, stál zhruba 19 milionů korun. Téměř 17 milionů Kč přitom putovalo ze zdrojů Evropské unie, zbylý přibližně milion a půl doplatila městská část.

REAKCE PRAHY 5

Kočárky a invalidní vozíky

Problematické je hlavně Hořejší nábřeží. Projekt byl diskutován s handicapovanými občany. Podle jejich vyjádření je vzdálenost květináčů od zdi dostatečná pro pohyb vozíčkářů i kočárků. Pokud se proti sobě potkají kočárky nebo vozíky mohou si dát přednost a chvíli počkat. Nejdelší kontejner měří 12 metrů.

Hasiči a sanitky

Hasiči a sanitky jsou vybaveny majáky a mohou zastavit u okraje silnice. Mezi květináči jsou mezery, kterými je možné pacienta pronést

Vzhled

Praha 5 obdržela i pozitivní reakce od místních obyvatel. Celý vzhled se navíc změní, až budou truhlíky osázeny rostlinami.

Výhled

Květináče jsou vždy minimálně 1,25 metru od zdi. Podle některých obyvatel navíce bude lepší výhled na stromy než na rušnou silnici.

"Realizaci zajišťuje společnost Pražské služby a. s. a generálním projektantem je KVS Projekt," uvedl pro Lidovky.cz vedoucí tiskového oddělení Prahy 5 Luděk Sefzig.

Mnohamilionový kšeft získaly firmy ve výběrovém řízení. Zatím ale není jasné, kdo bude květináče a zeleň udržovat. To rozhodne až další tendr.

Omezení prostoru

Kritizované květináče by měly místním obyvatelům přinést po osázení zelení čistší ovzduší. Mnohým z nich se ale vůbec nelíbí.

Vadí jim především to, že betonové bloky zabírají místo na chodnících. Problém tak podle nich budou mít třeba kočárky nebo invalidní vozíky, které se na místě setkají. Květináče prý ztíží práci sanitkám a hasičům, kteří nebudou moct na chodnících zastavit tak, jak to dělali v minulosti.

Až do truhlíků přibudou stromy, budou prý navíc bránit lidem ve výhledu z oken. Zástupci laické i odborné veřejnosti si přitom stěžují také na vizuální stránku projektu. Lidem se nelíbí, že ulice zaplavuje masa betonu.

Městská část ovšem výtky odmítá. "Praha 5 obdržela i pozitivní reakce od místních obyvatel. Celý vzhled se navíc změní, až budou truhlíky osázeny rostlinami," upozornil Sefzig. Nejproblematičtější oblastí je podle něj Hořejší nábřeží. "Právě zde by ale mohlo dojít k určitým ústupkům vůči námitkám obyvatel," připustil úředník.

ČTĚTE TAKÉ:

Anketa

Co říkáte na betonové květináče na Praze 5?

Líbí se mi a myslím si, že to bude skvěle fungovat. 165
Moc hezké to není, ale jestli to zabere, nejsem proti. 220
Je to vrchol nevkusu, horší by už byla snad jen betonová zeď. 3622

"Konkrétně jde o přehodnocení umístění a počtu květináčů na Hořejším nábřeží, vyjednávání výjimky o snížení normy vzdálenosti od obrubníku silnice z předepsaných 50 cm na polovinu, což povede k rozšíření pochodové plochy chodníku," popsal Sefzig.

Výrazným pozitivem celého projektu je podle Prahy 5 hlavně to, že povede ke snížení imisí z dopravy o téměř 14 tun ročně.

zizMarkéta Žižková
  • 16Diskuse