27. srpna 2012 11:00, aktualizováno  12:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Betonové truhlíky na Smíchově? Původní projekt vypadal jinak

Betonové truhlíky na Smíchově. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Betonové truhlíky na Smíchově. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Boj za lepší životní prostředí, nebo zajímavá zakázka pro někoho, kdo má blízko k vedení radnice? Příběh 245 betonových truhlíků se začal psát už před dvěma lety. A pochybnosti budí od začátku až do konce.

V roce 2010 Praha 5 – tehdy pod vedením starosty Milana Jančíka (ODS), zažádala o dotaci z evropských fondů na projekt omezení emisní zátěže. K žádosti připojila projektovou dokumentaci, kterou, jak vyplývá z veřejně dostupného usnesení rady, zpracovala společnost KVS Projekt. Nabídla nejvýhodnější cenu – zhruba milion korun. Žádost o dotaci Státní fond životního prostředí schválil, přičemž z evropských fondů mělo Praze 5 přitéct zhruba 29 milionů korun.

Projekt překazily volby

Zbývajících necelých šest milionů potřebných k financování projektu měla doplatit městská část. Záměr tehdejší vedení radnice nedokončilo. Vyhlášení výběrového řízení na realizátora projektu mu „překazily“ podzimní volby. Tehdejší radní Aleš Kohout (SNK ED), jenž dostal městskou zeleň na starost zhruba dva měsíce před volbami, nyní tvrdí, že původní dokumentace od KVS Projekt se od té stávající „betonové“ výrazně lišila.

„Květináče měly být nižší než ty současné a nemělo jich být tolik. Například jen u protihlukových stěn, po kterých by se rostliny pnuly. Na řadě míst se pak počítalo s tak zvanou kontejnerovou výsadbou,“ říká Kohout.

ČTĚTE VÍCE:

Už nemá přístup k dokumentaci od KVS, která byla s minulým vedením radnice spojovaná i přes jiné zakázky – třeba s návrhem na „cyklopromenádu“ vyhýbající se Jančíkem protežované smíchovské pláži. Papíry prý zůstaly na radnici. Jenže současné vedení městské části povědomí o jakékoliv „staré“ dokumentaci popírá. A to přesto, že jeho úředníci připouštějí, že bez ní by se žádat o dotaci z Evropy nedalo. „Původní projekt jsem nikdy neviděl a vůbec ho neznám. Nejsem na radnici tak dlouho. Pracuji s tím aktuálním,“ vysvětluje vedoucí Odboru správy veřejného prostranství Lukáš Pokorný.

Další podrobnosti o smíchovských květináčích vyšly v deníku Lidové noviny. Kompletní číslo deníku s daným článkem si můžete stáhnout do svého iPadu, nebo PC.

Najdete na Lidovky.cz