6. září 2012 18:21, aktualizováno  21:23 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vítejte v Truhlíkolandu, zdravil plakát řidiče přijíždějící na Smíchov

Řidiče vjíždějící na pražský Smíchov upoutal plakát s nápisem Vítejte v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řidiče vjíždějící na pražský Smíchov upoutal plakát s nápisem Vítejte v... | foto: Michal Popelář (Wunderman)

PRAHA Pražská čtvrť Smíchov získala novou přezdívku - Truhlíkoland. Název se objevil na nepřehlédnutelném plakátě, který neznámí recesisté zavěsili nad frekventovanou silnici lemovanou betonovými truhlíky. Dlouho však na svém místě nevydržel.

Kolemjdoucí, ale především řidiči, kteří ve čtvrtek ráno projížděli přes pražský Smíchov, nemohli přehlédnout velký plakát, který visel nad ulicí Svornosti. Velkým písmem na něm stálo: Vítejte v Truhlíkolandu. A aby byl opravdu dobře viditelný, ozdobili ho tvůrci desítkami křiklavě zelených nafukovacích balónků.

V číslech

Na Praze 5 má být rozmístěno celkem 245 betonových truhlíků. Městská část za jejich výrobu a osazení zaplatí 19 milionů korun společnosti Pražské služby, která zakázku vysoutěžila. Většinu částky radnice zaplatí z evropských peněz, ze své kasy vydá 1,5 milionu korun.

Vyvěšení posměšného plakátu je tak další akcí, které spojuje odpor k desítkám velkých betonových truhlíků rozmístěných v minulých týdnech na Praze 5. Stromy a květiny, které v nich vyrostou, mají obyvatele chránit před smogem a přinést více zeleně do ulic, vzbuzují však zároveň u lidí vlnu nevole - podle některých jsou neestetické a na chodnících překážejí.

Čí dílem plakát je?

Není to první pokus Pražanů betonové truhlíky zlehčit. A zároveň vyjádřit svou kritiků. Před dvěma týdny dala své výhrady najevo skupina studentů pražského ČVUT ze sdružení Anarch Architect, která zahájila 'Smíchovskou truhlíkovou koupací sezónu". Betonové truhlíky napustili studenti vodou z nedaleké Vltavy a v horkém letním dni se v nich koupali. S Truhlíkolandem prý ale nemají nic společného.

PSALI JSME:

"Já v tom angažovaný určitě nejsem a myslím, že mí kolegové taky ne," řekl serveru Lidovky.cz Vít Podráský z ateliéru 2H, který se na koupací akci podílel. "Spíš je to někdo další. Troufl bych si říct, že to bude někdo podobný těm, kteří nedávno oblepili jeden z truhlíků zlatou fólií," odkázal Podráský na další akci mířenou proti truhlíkům.

Jeden z květináčů v ulici Svornosti ozdobil zlatý obal s nápisem 'Reklamou se nevylepší'

Jeden z květináčů v ulici Svornosti ozdobil zlatý obal s nápisem 'Reklamou se nevylepší'

Tehdy neznámí lidé oblepili jeden z nich zlatou fólií s nápisem "Reklamou se nevylepší". Rozpoutali tak spekulace, že chce radnice využít robustní květináče jako reklamní plochu. To však Praha 5 popřela. Zlatou barvu tehdy získal truhlík v ulici Svornosti, tedy ve stejné ulici, kde se objevil plakát 'Vítejte v Truhlíkolandu'. Spojitost mezi oběma akcemi se tak nabízí.

Přes ulici zavěšený plakát s nápisem

Přes ulici zavěšený plakát s nápisem "Vítejte v Truhlíkolandu" někdo sundal a vhodil do betonových truhlíků na chodníku.

Na Facebooku někteří kvůli zeleným balónkům spekulovali také o možnosti, že za akcí stojí Strana zelených z Prahy 5, která nelibost k truhlíkům v minulosti také vyjádřila. To však její předseda Lukáš Budín odmítl. "Sice na to máme stejný názor, jako ten dotyčný, ale není to naše práce," řekl serveru Lidovky.cz.

Plakát skončil v truhlíku

Plakát nad ulicí Svornosti dlouho nezůstal. Po poledni si ho kolemjdoucí mohli prohlédnout už pouze sundaný a vložený do prázdného betonového truhlíku na přilehlém chodníku. Podle muže pracujícího v nedalekém pivovaru byli na místě chvíli hasiči. Zda to však byli oni, kdo plakát sundal, už neviděl. Mluvčí pražských hasičů o tomto zásahu neměla informace.

spaŠárka Pálková