Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vítejte v Truhlíkolandu, zdravil plakát řidiče přijíždějící na Smíchov

Česko

  18:21aktualizováno  21:23
PRAHA - Pražská čtvrť Smíchov získala novou přezdívku - Truhlíkoland. Název se objevil na nepřehlédnutelném plakátě, který neznámí recesisté zavěsili nad frekventovanou silnici lemovanou betonovými truhlíky. Dlouho však na svém místě nevydržel.

Řidiče vjíždějící na pražský Smíchov upoutal plakát s nápisem Vítejte v Truhlíkolandu. foto: Michal Popelář (Wunderman)

Kolemjdoucí, ale především řidiči, kteří ve čtvrtek ráno projížděli přes pražský Smíchov, nemohli přehlédnout velký plakát, který visel nad ulicí Svornosti. Velkým písmem na něm stálo: Vítejte v Truhlíkolandu. A aby byl opravdu dobře viditelný, ozdobili ho tvůrci desítkami křiklavě zelených nafukovacích balónků.

V číslech

Na Praze 5 má být rozmístěno celkem 245 betonových truhlíků. Městská část za jejich výrobu a osazení zaplatí 19 milionů korun společnosti Pražské služby, která zakázku vysoutěžila. Většinu částky radnice zaplatí z evropských peněz, ze své kasy vydá 1,5 milionu korun.

Vyvěšení posměšného plakátu je tak další akcí, které spojuje odpor k desítkám velkých betonových truhlíků rozmístěných v minulých týdnech na Praze 5. Stromy a květiny, které v nich vyrostou, mají obyvatele chránit před smogem a přinést více zeleně do ulic, vzbuzují však zároveň u lidí vlnu nevole - podle některých jsou neestetické a na chodnících překážejí.

Čí dílem plakát je?

Není to první pokus Pražanů betonové truhlíky zlehčit. A zároveň vyjádřit svou kritiků. Před dvěma týdny dala své výhrady najevo skupina studentů pražského ČVUT ze sdružení Anarch Architect, která zahájila 'Smíchovskou truhlíkovou koupací sezónu". Betonové truhlíky napustili studenti vodou z nedaleké Vltavy a v horkém letním dni se v nich koupali. S Truhlíkolandem prý ale nemají nic společného.

PSALI JSME:

"Já v tom angažovaný určitě nejsem a myslím, že mí kolegové taky ne," řekl serveru Lidovky.cz Vít Podráský z ateliéru 2H, který se na koupací akci podílel. "Spíš je to někdo další. Troufl bych si říct, že to bude někdo podobný těm, kteří nedávno oblepili jeden z truhlíků zlatou fólií," odkázal Podráský na další akci mířenou proti truhlíkům.

Jeden z květináčů v ulici Svornosti ozdobil zlatý obal s nápisem 'Reklamou se nevylepší'

Jeden z květináčů v ulici Svornosti ozdobil zlatý obal s nápisem 'Reklamou se nevylepší'

Tehdy neznámí lidé oblepili jeden z nich zlatou fólií s nápisem "Reklamou se nevylepší". Rozpoutali tak spekulace, že chce radnice využít robustní květináče jako reklamní plochu. To však Praha 5 popřela. Zlatou barvu tehdy získal truhlík v ulici Svornosti, tedy ve stejné ulici, kde se objevil plakát 'Vítejte v Truhlíkolandu'. Spojitost mezi oběma akcemi se tak nabízí.

Přes ulici zavěšený plakát s nápisem "Vítejte v Truhlíkolandu" někdo sundal a vhodil do betonových truhlíků na chodníku.

Přes ulici zavěšený plakát s nápisem "Vítejte v Truhlíkolandu" někdo sundal a vhodil do betonových truhlíků na chodníku.

Na Facebooku někteří kvůli zeleným balónkům spekulovali také o možnosti, že za akcí stojí Strana zelených z Prahy 5, která nelibost k truhlíkům v minulosti také vyjádřila. To však její předseda Lukáš Budín odmítl. "Sice na to máme stejný názor, jako ten dotyčný, ale není to naše práce," řekl serveru Lidovky.cz.

Plakát skončil v truhlíku

Plakát nad ulicí Svornosti dlouho nezůstal. Po poledni si ho kolemjdoucí mohli prohlédnout už pouze sundaný a vložený do prázdného betonového truhlíku na přilehlém chodníku. Podle muže pracujícího v nedalekém pivovaru byli na místě chvíli hasiči. Zda to však byli oni, kdo plakát sundal, už neviděl. Mluvčí pražských hasičů o tomto zásahu neměla informace.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.