16. února 2016 10:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bez aut je to ošklivé a nelidské, říká poslanec Váňa ke zrušení parkoviště na Malostranském náměstí

Soutěžní návrhy v páteční podvečer porota představila veřejnosti. Informoval... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soutěžní návrhy v páteční podvečer porota představila veřejnosti. Informoval... | foto: Reprofoto

PRAHA Z Malostranského náměstí v Praze by mohla zmizet auta. Praha 1 počítá s tím, že z historicky cenného náměstí zmizí auta i parkoviště. Proti jsou ale poslanci, kteří mají v blízkosti náměstí své kanceláře a parkoviště je jen několik kroků od jejich pracovišť. Poslanci mají přitom už parkovací místa v podzemí.

S informací jako první přišel server Aktuálně.cz. Malostranské náměstí patří k historicky nejcennějším místům Prahy. Protíná ho tzv. Královská cesta, která vede od Prašné brány až na Pražský hrad. Mnoho lidí by tudíž ocenilo, kdyby z tohoto prostoru zmizela auta i parkoviště. Proti jsou ale poslanci, kteří v blízkosti náměstí mají své kanceláře a nechtějí se parkovacích míst, vzdálených jen pár kroků, vzdát.

„My toto parkoviště prostě potřebujeme,“ říká poslanec za ČSSD a šéf bezpečnostního výboru Roman Váňa. Jiné varianty, včetně dojíždění do práce městskou hromadnou dopravou, ale odmítá. „S auty je to náměstí hezčí, smysluplnější, živější, prázdné bez aut mi to přijde podle návrhů, co jsem viděl, ošklivější, nelidské,“ vyzdvihuje naopak estetickou podobu parkoviště Váňa.

Poslanci se navíc předhánějí, kdo bude na parkovišti dříve, jelikož Sněmovna má zarezervovaných třicet míst, což je polovina kapacity parkoviště. Poslanci mohou sice využít i podzemní parkoviště přímo v areálu parlamentních budov, ale kancléř Poslanecké sněmovny Petr Kynštetra je zde málo místa. „Parkují zde služební auta nebo poslanci, kteří v pondělí přijedou a celý týden v Praze dochází na schůze a jednání. Pro další auta proto potřebujeme Malostranské náměstí,“ říká kancléř.

A další argumenty přidává také Váňa. „Nikdy nevíme, kdy přesně skončíme, často pracujeme do noci, navíc je lepší parkovat takto blízko práce, protože nesedíme jen ve Sněmovně, ale pohybujeme se na mnoha místech,“ oponuje poslanec.

Soutěžní návrhy v páteční podvečer porota představila veřejnosti. Informoval...
Architekti vypracovali 40 návrhů, podle nichž by se mohlo v budoucnu proměnit...

Magistrát i Praha 1 ale s auty nepočítají, což potvrzuje i vizualizace Malostranského náměstí, kterou předložili architekti Martin Hájek, Václav Hájek a Petra Horský. Podle předsedy Strany zelených Matěje Stropnického je náměstí významný veřejný prostor a není důvod, aby zde parkovala auta. Stropnický v době, kdy byl náměstek primátorky prozrazoval, aby se Malostranské náměstí stalo klidovou zónou.

Liberálně ekologická strana (LES) přišla před časem s Peticí za Malostranské náměstí, kterou předložila Kateřina Bursíková Jacques. „Když jsem s myšlenkou petice za odstranění parkoviště přišla, všichni mě zrazovali, nikdo nevěřil tomu, že by to bylo uskutečnitelné,“ říká Jacques. Petici už podepsalo více než tisíc lidí.

„Naši občané si určitě takové zklidnění těchto míst přejí. Malostraňáci jsou pověstní, že se rádi scházejí, a bylo by výborné, kdyby tento prostor sloužil lidem,“ řekla k celé věci mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Jakub Kopřiva

Autor

Jakub Kopřivajakub.kopriva@lidovky.czČlánky

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.