Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bez cigarety v restauraci

Česko

  9:37
PRAHA - Se zákonem o nekuřáckých restauracích to u nás bohužel zatím zdaleka není jasné. V restauraci přitom sahají naši pacienti po cigaretě často, a pak toho litují. Letos nebo později se nekuřáckého prostředí v restauracích jistě dočkáme, argumenty jsou totiž jasné, ale nyní se ve většině restaurací ještě kouří.

Chvíle kdy jsem měl chuť na cigaretu byly, ale dalo se to zvládnout, říká Jan. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Do některých chodí vaši přátelé a je třeba se s tím vyrovnat. V kuřáckém prostředí bývají na stole cigarety a je snadné po jedné sáhnout. Navíc vás k tomu mohou pobízet ostatní.

První, co zvažte, je to, zda do takové restaurace vůbec půjdete - oželíte posezení s přáteli, řekněme na tři měsíce? Nebo se se svými známými sejdete jinde, kde se nekouří? Když už tam s nimi půjdete, na návštěvu restaurace se připtavte. Vezměte si něco do ruky na hraní (hlavolam, kamínek), kousejte do párátka nebo použijte nikotinový inhalátor.

Jedna slečna nám líčila, že svou partu neopustila, ale když dostala chuť na cigaretu, objednala si citrón nakrájený na plátky. Mají ho všude a ona jej pomalu vykusovala a mezitím ji chuť kouřit přešla.

Druhým problémem může být alkohol. Tak jako jste měli cigaretu spojenou třeba s kávou, bývá spojená i se skleničkou. Ovšem v případě piva, vína nebo destilátu je tu navíc riziko vlivu alkoholu - ztráta sebeovládání po druhé a další skleničce. Většinou se vyplatí nedat si tu druhou.

MUDr. Eva Králíková
autorka je odbornice na odvykání kouření


11. den Jan: „Víc sahám po jídle“


Jan (33 let)

JanKouřil 10 až 15 cigaret denně, odvyká sám

Jan: Pátek nijak nevybočoval. Chvíle, kdy jsem měl na cigaretu chuť, sice byly, ale nešlo o nic nezvladatelného. Přistihuju se, že když mám chuť na cigaretu, sahám po jídle. Tohle si musím hlídat.

MUDr. Králíková: Hlad je jedním z abstinenčních příznaků z nedostatku nikotinu. Zkuste si tedy pořídit nějakou ústní formu nikotinové náhrady, žvýkačky, tablety, inhalátor... Všechny tyto nikotinové náhrady si můžete koupit v lékárně.


Šárka (32 let)

Kouřila až 40 cigaret denně, odvyká pomocí nikotinových žvýkaček a inhalátoruŠárka, majitelka divadelní agentury.

Šárka: Jsem pořád nachlazená, ale už je to lepší. Jestli mi ještě dnes něco bude, půjdu k doktorce. Na cigaretu chuť nemám, jediné, co chci, je spát.

MUDr. Králíková: Že nemáte na cigaretu chuť, je dobré. Bolest v krku by neměla mít s kouřením nic společného, bude to spíše souviset s nachlazením.


Radim (27 let)

Kouřil až 20 cigaret denně, odvyká Radim.pomocí léku na předpis s účinnou látkou vareniklin

Radim: Mám se pořád dobře. Udělal jsem si další salát, ke zbytku celeru jsem přidal fazolky a kukuřici. Na cigaretu chuť stále nemám, teď jsem šel z práce pěšky, poslouchal jsem rádio a byl úplně spokojený. Pořád se teď musím něčím zabývat, mám o hodně víc času.

MUDr. Králíková: To je úžasné, užívejte si zeleninu a vydržte.
Vojtěch (29 let)

Kouřil 40 až 50 cigaret denně, odvyká zatím sám, rád by dostal lék na recept s účinnouVojtěch. látkou vareniklin

Vojtěch: V pátek jsem měl tolik práce, že jsem na kouření ani nestíhal myslet, což je nejlepší. Žádnou krizovou situaci jsem neměl. Vím ale, že jednou jsem nahoře,
 jednou dole, moje pocity se mění.

MUDr. Králíková: Vojtěch minulý týden přemýšlel, jak by cigareta chutnala s vareniklinem. Proč by si ale měl dávat cigaretu, když přestal kouřit? Myšlenka na cigaretu je riskantní. Berte léky a myšlenku na kouření si nepřipouštějte.


Monika (25 let)

Monika.Kouřila 10 až 15 cigaret denně, odvyká pomocí nikotinových žvýkaček a plastové špičky

Monika:
V pátek jsem měla volno. Spala jsem špatně, ráno mě totiž vzbudili kvůli havárii vody. Odpoledne jsme šly s mámou nakupovat, u toho jsem chuť na cigaretu nepociťovala. Žvýkačku jsem si dala jenom jednu, na víc jsem neměla čas. Těch deset doporučovaných neužvýkám ani náhodou, když člověk normálně jí, nemůže to podle mě časově zvládnout.

MUDr. Králíková: Žvýkat deset žvýkaček je sice časově náročné, trvá to pět hodin, ale předpokládám, že člověk si přes den najde pět hodin, kdy nejí. Když jste kouřila 10 až 15 cigaret, měla byste žvýkat alespoň jednu až dvě žvýkačky denně.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat